Merhaba.Benim bir sorum olacak.8m-8m açıklıklı 20cm kalınlığındaki B.A. döşemeye kirişe yakın bir yerde 1,25m*3,9m şaft açılmak isteniyor.
Ben bu döşemeyi sap2000 de modelledim.Boşluklu açıldıktan sonraki momentler ile açılmadan önceki döşeme momentlerini karşılaştırdım.
Boşluk kenarlarında momentler büyük çıkıyor.Yırtık donatısı koyulamadığı için bu boşluğun iki kenarına B.A. kirişten diğer kirişe basit bağlanacak olan çelik kiriş koydum.
Burada sorum şu;
yeni attığım çelik kiriş döşemeye tijlerle bağlanacak bu tijler üst katta somunlarla plakalara bağlanacak.Böylece döşeme ile çelik kiriş beraber çalışacak.
Sap2000 de bunu modellerken çelik kirişi döşeme ile birlikte modelledim ve çelik kirişi insertion pointten top center olarak döşemeye bağladım.
Analizden sonra döşeme boşluk kenarlarındaki momentlerde azalma oldu ve çelik kirişlerde momentler oluştu.Yaptığım doğru mu emin değilim.Bunu rapor haline dönüştürücem.
Sizce yaptığım doğrumudur.Bunu linklerle yaptım ancak döşeme boşluk kenarı momentlerinde bir azalma olmadı.
Fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.
İyi çalışmalar