Ağzımız alışmış , herşeye cehalet diyoruz.

Aslında cehaletin bir anlamı var dolayısıyle her yerde kullanmak yersiz.Cehalet bilgisizlik durumu demek eğitimle üstesinden gelinebilecek bir durum demek.Demekki bir insana cahil dememiz için iki şart gerekli.Bu kişi ilgili konuyu bilmeyecek ve bilmediği konu eğitimle halledilebilecek olacak...

Bu tespiti yaptıktan sonra mesleki cehalete gelelim.Mesleki cehalettede durum aynı.Tüm meslekdaşlarımız hemen hemen aynı konuları üniversitede ögrenmekte.Yda ögrenmeye çalışmakta.Ancak okulu bitirdikten sonra yinede hakim olamadığımız eksik bilgiye sahp olduğumuz yada bilmediğimiz mesleki konular olmakta.İşte biz mesleğimize ait olsa bile bilmediğimiz konularda cahiliz.Bu cehalet kömtü manada değil.Bu cehaleti eksiğimizi kapatarak yenmemiz mümkün.Bilimin bu kadar hızla geliştiği bir dünyada bazı konularda cahil olmamız son derece doğal.Ancak gerektiğindede cahil olduğumuz bu konuları öğrenmek şartıyle.Her meslekdaşımızın da teknik konuda olsa cahil olduğu bir takım unsurlar var.Mesela bazı meslekdaşlarımız çelik konusunda cahil olabilir, bazı meslekdaşlarımız su yapıları konusunda cahil olabilir...Ayıplanacak şeyler değil bunlar.Eğer ben bir konuyuı hayatım boyunca kullanmayacaksam o konuda cahil kalmak benim için ekonomik seçenektir.Bırakın hiç kullanmayacagım konuda cahil kalayım.Asıl korkmamız gerken ise cahil olduğumuz konuların varolması değil, cahil olmadığımız konularda yaptığımız hatalardır.Bildiğimiz konularda yaptığımız hatalar yanlış yorumlar başımıza iş aşmaktadır.Bazende cahil odluğumuzun farkına varmayıp iş yapma isteğimizdir.Asıl korkmamız gereken cahil olduğumuz konular değil cahil olmadığımız konulardır....

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR