2. Sayfa - Toplam 20 Sayfa var BirinciBirinci 123412 ... SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 11 ile 20 ve 199

Konu: Araştırma - Yıl tecrübeniz? Okulunuz? Maaşınız? Mesleğinizden memnunmusunuz?

Paylaşımcı Üye
    Thanks
    20
    Arkadaşlar yapı denetimlerde fazla harcamayın kendinizi. Büyük şantiyelerde çalışmaya çalışın. Türkiyenin veya dünyanın en ücra yerlerine gidin gerekirse.

Üye
    Thanks
    4
    Alıntı halimtoptac Nickli Üyeden Alıntı
    Arkadaşlar yeni mezun olacak arkadaşlara ve mezun arkadaşlara bilgi vermek amacıyla bu foruma cevap veriniz? Herkes piyasayı bilsin ve yeni işlere girdiği zaman piyasa şartlarını öğrensin? Duyarsız kalmayalım lütfen.

1.) Kaç yıllık iş tecrübeniz var?.........15yıl
    2.) Hangi okul mezunusunuz?..............trkya üni. inşaat teknikerliği
    3.) Ne kadar maaş alıyorsunuz?............en son 1200 idi şimdi kendi işimi yapıyorum
    4.) Maaşın yanında çalıştığınız şirket ne gibi olanaklar sağlıyor (araba, ev,prim vb.)....................bazen araba idi
    5.) Mesleğinizden memnunmusunuz?.............son zamanlarda hayır
    6.) Meslekle ilgili neler tavsiye edersiniz?..............mühendis olmayışımın eksikliğini yaşıyorum(diploma olarak)maaşlı olarak gençliğinizi harcarsınız tecrübe kazanmak için ,kendi işinizi oturtabilirseniz çok iyi ama oda uzun bir yol(yada destek olacak birileri lazım)
    saygılarımla

Yeni Üye
    Thanks
    0
    2 yıllık iş tecrübem var
    1 yıl mühendislik bürosunda çalıştım
    şuan belediyede sözleşmeli olarak çalışıyorum
    fırat ün inş müh mezunuyum
    arkadaşlara tavsiyem geç kalınmadan şantiye tecrübesinin elde edilmesidir şantiye deneyimi olamadan herşey havada kalıyor.şantiye ye girdiğinizde ustaların soruları karşısında kendinizi geliştirmek zorunda hissediyorsunuz ve kendinize güveniniz geliyor ayrca öğrendiklerini yerinde görmek ayrı bir zevk projesini çizdiğiniz bir binanın yapılışını yönetmek ve onun bitişine tanık olmak bence çok büyük mutluluk ayrıca mezun olamayan arkadaşlara tavsiyem stajlarını muhakkak iyi bi şantiyede yapmalarıdır .
    ayrıca ben biran önce özel sektöre tekrar dönmeyi düşünüyorum

4. The Following User Says Thank You to sahin For This Useful Post:

sümürfüt (05-09-2008)

Yeni Üye
    Thanks
    0
    1.) Kaç yıllık iş tecrübeniz var?
    2.) Hangi okul mezunusunuz?
    3.) Ne kadar maaş alıyorsunuz?
    4.) Maaşın yanında çalıştığınız şirket ne gibi olanaklar sağlıyor (araba, ev,prim vb.).
    5.) Mesleğinizden memnunmusunuz?
    6.) Meslekle ilgili neler tavsiye edersiniz?

1
    afyon kocatepe
    400
    -
    hayır
    hiçbirşey

Kıdemli Üye
    Thanks
    349
    Thanked 1.481 Times in 504 Posts
    Arkadaslar biz ne yapıosak kendimize yapıoruz.proje burolarına bakarsanız gelen musteriyi kacırmamak ve baska bi muh arkadasa kaptırmamak için proje cizim bedeli uzerinden %60-%70 lere varan indirim yapıolar.Mesela 10000ytl olacak projeyi 4000 ytl ye ciziolar ve vergisini 10000ytl uzerinden veriolar.NEDEN BOYLE OLUO????Neden alacagımız parayı azaltıoruz.Birlesip bi karar alıp indirim yerine normal ucertinde kaliteli işler yapmıolar.İnsan su sekilde dusunuo " ya zaten ucuza aldım niye ozeneyim ki bosver oldugu kadar" deyip ozentisiz hatali projeler yapıolar.Diyeceksiniz sen nereden biliosun bunları yeni mezun olmana ragmen ben buroda staj yaptım ve cok gordum yazık cok yazık kendi sektorumuzu kotu duruma surukluyoruz.

Paylaşımcı Üye
    Thanks
    20
    Hidooo Fethiye' ye atfen
    Arkadaşım çok iyi bir tespit. Ben 2000-2002 yılları arası ankarada proje bürosunda çalıştım. Bina projelerine yönelik özellikle. Senin dediğin gibi gerçekleşiyordu olay. Hatta öyleki teknik ressamlar bile betonarme proje yapıp sözde inşaat mühendislerine imza attırıyorlardı.

Yeni Üye
    Thanks
    0
    bence bu ülkede yapılabilecek en müthiş meslek.bitireli 1 yıl oldu.mezun oldum çıkışımı aldıktan 5 gün sonra işe başladım maaşlı olarak,1yıl çalıştım şimdi bi mimar arkadaşla(benden daha tecrübeli) inşaat şirketi kurduk,şimdi kendi işimin başındayım.hangi sektör bunları kazandırabilirdiki bana ?gayretli ve istekli olun,işinizi kaliteli yapın,gerisi kendiliğinden gelir bence.iyi çalışmalar..

9. The Following User Says Thank You to koray2042 For This Useful Post:

sümürfüt (05-09-2008)

Yeni Üye
    Thanks
    0
    Bir aylık iş tecrubem var. şantiyeciyim
    İTU den mezun olamadım henuz, uzatmalı sene olacak bu sene hadi hayırlısı
    sene içinde okulada gideceğim için maaşım 1 ytl nin altında belirlendi
    kahvaltı ve oğle yemeği ve gun boyu sınırsız çay şirketten
    Asla başka bi mesleğim olsun istemezdim. zor ama zor olan güzeldir
    Öğrenci arkadaşlara tavsiyem benim gibi tembel olup okulu uzatmasılar ve stajlarına dikkat etsinler. İnşaat İşi zevklidir ama zordur. Sevilmezse katlanılmazdı herhalde. O yuzden mesleklerini sevsinler ve zorluklarını kabullensinler.
    Herkese Başarılar

11. The Following User Says Thank You to neith_ For This Useful Post:

sümürfüt (05-09-2008)

Onursal Üye
    Thanks
    107

işsizlik ve düşük ücretli mühendisler

Biz mühendislerin herzaman hazır iş beklentisinin olduğunu esefle görüyorum.
    inşaatta şalışan bir işçi bir gün bakıyorsunuz karşınıza müteahhit olarak çıkmış.
    bu ne anlama gelir? Bence Mühendislik mesleğinin terk ettiği bir alan var. Bu alan Mühendisler tarafından bir şekilde kapatılmalıdır. Bu iş biraz çaba ve kurumsallaşma ister. aslında herkesin bir çevresi ve meslekten arkadaşları vardır. 3 yada 5 kişi bir araya gelip şu bazı ustaların yaptığından daha iyi müteahhitlik yapılabilir. Hiç değilse bu alan bilinçli meslekten insanlarla kapatılmış ve birçok inş.müh. işsahibi olabilir:Neden olmasın?
    Konu Ahmet Pervane tarafından (30-09-2006 Saat 23:33 ) değiştirilmiştir.

Kıdemli Üye
    Thanks
    349
    Thanked 1.481 Times in 504 Posts
    Arkadaslar benim tepkim biz insaat muhendislerine ve İMO ya.Daha oncede soledigim gibi kendi sektorumuzu kendimiz kotu duruma goturuoruz.Bu da yetmezmiş gibi insaat muh odası bizim durumumuzu ii hale getirmek için bi kac uygulama getirmeye calısıo aksine yeni mezunları kısıtlayan bir cok karar var içinde bunların yerine arkadasın bahsettigi durumu goz onunde bulundurursaniz cok seyin oldugunun farkına varırsınız.Arkadaslar bazı kişiler var lise mezunu olup insaat muh fason proje çizen ilk bunlar durdurulsun hatalar zinciri burdan baslıo parası olan herkes muteahitlik yapmasın onlarında bi sartı olsun bugun koyde aga olan adamdan tutun baska sektorde parasını kazanan bi kac insan param var die muteahitlik yapıo ilk bunlara yasa cıksın sonra insaat muhendislerine cıksın bence...

ii çalışmalar...

2. Sayfa - Toplam 20 Sayfa var BirinciBirinci 123412 ... SonuncuSonuncu