Gösterilen sonuçlar: 1 ile 6 ve 6

Konu: mahalleye dönüşen köylerde ruhsat

Yeni Üye
    Thanks
    0

mahalleye dönüşen köylerde ruhsat

6360 sayılı yasa ile mahalleye dönüşen köylerde önceden muhtarlık izni ile yapı yapılıyordu.3194 sayılı imar kanununun 8 .maddesinin ğ şıkkında ğ) (Ek: 12/7/2013-6495/73 md.) Büyükşehir belediyesi sınırının il sınırı olması nedeniyle mahalleye dönüşen, nüfusu
    5.000’in altında kalan ve kırsal yerleşim özelliği devam eden yerlerdeki uygulamalar, büyükşehir belediye meclisince aksine
    bir karar alınmadıkça, uygulama imar planı yapılıncaya kadar 27 nci madde hükümlerine göre yürütülür.denilmektedir.ancak imar kanununun 27. maddesinde ise Belediye ve mücavir alanlar dışında köylerin köy yerleşik alanlarında, civarında ve mezralarda yapılacak konut,
    entegre tesis niteliğinde olmayan ve imar planı gerektirmeyen tarım ve hayvancılık amaçlı yapılar ile köyde oturanların
    ihtiyaçlarını karşılayacak bakkal, manav, berber, köy fırını, köy kahvesi, köy lokantası, tanıtım ve teşhir büfeleri ve köy halkı
    tarafından kurulan ve işletilen kooperatiflerin işletme binası gibi yapılar için yapı ruhsatı aranmaz. Ancak etüt ve projelerinin
    valilikçe incelenmesi, muhtarlıktan yazılı izin alınması ve bu yapıların yöresel doku ve mimari özelliklere, fen, sanat ve
    sağlık kurallarına uygun olması zorunludur.denilmektedir.buda köyler artık mahalle olduğundan çelişki olduğu kanaati oluşturmakta.ve ayrıca diyelim ki mahalleye dönüşen köylerde işlemler 27. maddesimaddesine göre yürütülecek (kanun da bunu söylüyor)o zaman çekme mesafeleri, ve inşaat izni gene muhtarlık tarafından mı düzenlenecek? İl özel idareleri tarafından köyler için hazırlattırılanve vatandaşa önceden verilen tip projeleri ayn şekilde belediyeler direk verebilir mi ve telif hakları yönünden sakınca olur mu?
    Bir başka sorum ise şu. daha önceden il özel idareleri tarafından proje olurunu almış ve bu projeye göre inşaatını tamamlamış ancak muhtarlık karar defterine işlenmemiş yani muhtarlık tarafından inşaat izni unutulmuş bir bina için elektrik izni ve oturma izni için nasıl işlemler yapılmalı.Bu projelerin fenni mesulleri ise il özel idarelerindeki mima rve mühendisler şu an da görev yerleride farklı .Binaların fenni şartlara ve sanat kurallarına uygun yapılıp yapılmadığı hususunda gerekli incelemeleri veya belgeleri bu proje müelliflerinden alınması zorunlumu yoksa belediyemizce veya başka taşra teşkilatlarında görevlendirilecek mimar veya mühendislere incelenerek fen ve sanat kurallarına uygun olup olmadığı hususunda gerekli evraklar alınabilir mi?
    şimdiden vereceğiniz cevaplar için teşekkür ederim.iyi çalışmalar.

Onursal Üye
    Thanks
    94
    Thanked 2.157 Times in 1.152 Posts
    MERHABA

Söz konusu yerlerde ruhsat verme yetkisi tamamen belediyelrdedir.Artık muhtarlar bildiğimiz mahalle muhtarı gibidir.Belediyelerde bahsettiğiniz bölgeler için tip projeler hazırlatmıştır.Bedelsiz olarak isteyene vermekte ve kontrolünü yapmaktadır.Ancak tip proje haricinde birşey yapmak isterseniz dışarıda özel firmalara ücreti mukabili çizdirmek zorundasınız.
    Eger il özel idarelerinden proje oluru almışsanız(yazılı belgeniz varsa ve projeler eski il özel idaresinde ise) işlmeleriniz yapılır.İl özel idareleri gerekli evraklarıda ilgili büyükşehir belediyelerine teslim ettiler.Belediyeden ilgili evraklara ulaşmanız mümkün.Ancak il özel idaresine kayıtlı diye direk elektrik su alamazsınız.Yapıyı kim kontrol etmişse gerekli imzaları söz konusu kişiler atmalı.Bu konu için Bağlı bulunduğunuz buyukşehir belediyesine başvurduğunuzda size yardımcı olacaklardır.

Ahmet ÇELİKKOLLU
    İnşaat Mühendisi
    ESKİŞEHİR

Yeni Üye
    Thanks
    0
    öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.Ahmet bey ruhsat verme yetkisi belediyelerde denilmiş ama 3194 sayılı imar kanununun 8. maddesinin ğ şıkkında mahalleye dönüşen yerlerde 27. madde hükümlerine göre yürütülür denilmesi benim kafamı karıştırıyor.bir kaç yerle görüşme yaptım 27. madde hükmüne göre diyor.başka bir yerlerle görüşme yapıyorum onlarda ruhsat kesilecek diyor.belediyede yeni başladım.konu ile ilgili bilgi verirseniz memnun olurum.kolay gelsin.

Kıdemli Üye
    Thanks
    313
    bizdeki uygulama şöyle;
    6 adet tip projemiz var. eğer köy yerleşik alanı içinde yapacaksa (mahalle içinde) muhtarlıktan onay alınarak, projeleri onaylıyoruz. ama denetim de ben yerinde kontrol ediyorum. ayrıca şahsa inşaat yapmasında belediyemizce sakınca bulunmamaktadır diye yazı veriyorum. köy yerleşik alanı dışındaysa ruhsat düzenleyip proje veriyorum. kişi isterse kendi projesini de çizdirebilir. çok detaya girmedim. sorcaklarınız olursa özelden msj atabilir siniz.

Yeni Üye
    Thanks
    0
    iyi çalışmalar
    köylerin mahalle olmasıyla 1996 yılında yapmış olduğumuz ticarethane ve meskenimizin mevcut belediyeden inşaat ruhsatı alamıyorum.Şöyle bir çelişki var işyerimin işyeri açma çalışma ruhsatı elimde mevcut il özel idareden aldım. bina uygunluk çet raporu mevcut üniversiteden. 1996 yılında yapıldığına dair belgelerim mevcut sit alanı içerisindedir denildi ve ilgili kuruma sit alanımıdır diye dilekçeyle başvuru yaptım sit alanı dışındadır raporu elimde mevcut sonra tekrar belediyeye başvuru yaptım sulak alan dedi imar müdürü tekrar yazışma yaptım sulak alan olmadığı raporu geldi tekrar belediyeye başvuru yaptım milli park sınırları içerisindedir dedi milli parktan görüş istedim milli park içerisinde ama ruhsat vermeye engel değil belediyenin insiyatifindedir dedi. belediyemiz imar müdürü ben ruhsat veremem üst bana ruhsat ver demesi gerekiyor dedi.Benim anladığım kadarıyla belediye bu ruhsatı vermek istemiyor sizce ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim iyi çalışmalar kolay gelsin

Yeni Üye
    Thanks
    0
    Köyün yeri benim tapum lâkin 45 yıl önce birileri gelip tarla ma ev yaparak zapt etti ben ve ailem ö köyde ikamet etmekteyiz ve diğer aileler karşımıza alamadığımızdan yanı kan dökülsün istemediğimizden 45 yıldır durmaktayız Ancak şimdi ilimizin büyükşehir oluşuyla başkalarının oturduğu evlerin deprem sigortasını kendim yatırmak durumundayım tarla dedem veraseti olduğundan çiftçilik işlemleri için diğer tarlalarımın işlemini yapmak istediğimde engeller meydana çıkıyor veya 100 liralık masrafım 5 bin 6 bini buluyor size sormak istediği büyükşehir yasasında veya yetkisinde devletin hazine arazisinde bu arazime karşılık arazi alma durumum varmı yada köylüyle karşı karşıya gelmeden bu konuyu nasıl çözebilirim bilgilendirirseniz sevinirim