Gösterilen sonuçlar: 1 ile 6 ve 6

Konu: bina inşa etmeden önlemleri almak için uzmanlara sorular.

Yeni Üye
    Thanks
    20

bina inşa etmeden önlemleri almak için uzmanlara sorular.

Merhaba, kısmetse kendi arsamıza bina yaptıracak biri olarak kontrollerle alakalı konularda geçen ve aklıma takılan birkaç konuyu sormak isterim mümkünse.
    inşallah binamız 90m2 taban alanlı ve 3 yandan çıkma yapılarak yapılacak. Bina kat sayısı ters dublex +2 Kat + dublex olacaktır. Bİtişik olacağımız bina 99 depremi öncesine ait olup 4 kattır. ve temeli toprak altı yarım metre derinliktedir.

1-kiriş boyutları-çekme donatılarının sayısı(uygulamada en çok karşılaştığım olay üst donatı sayısının çekme donatısından fazla olması) bu cümle tam olarak nasıl açıklanabilir?

2-kat yükseklikleri yönetmeliklerde belli ama müteahitler genelde bizim oralarda 12-14 sıra tuğla ile yükseklik veriyorlar ve bana 12 sıra ile yapılan açıkcası çok alçak geldi. kat yüksekliğini 14 sıra yapmamız halinde 13 sıra örülü bir binaya göre beton, donatı, tuğla, işçilik vb. tüm olası maliyetler göz önüne alındığında gerçekte maliyeti ne olur? (müteahidin 20cmden kaçmaması için)

3-kolonlarda her iki yöndede çiroz uygulanmalı

4-etriyeler mutlaka 135 derece kancalı olmalı (bu zorunlumu yönetmeliklerce ve kolon içindekilerin tamamı mı böyle olmalı?)

5-konsollarda en çok uygulanan hata donatılaarın çok sık atılmassı ,donatı aralıkları 2.5 cm den az olmamalı (burada atılması mı atılmaması mı? bir de konsol dediğiniz çıkmalar mı?)

6-son katlarda saçak uygulanmalı (avantajı nedir?)

7-kiriş kolon birleşim bölgesinde (boğazlarda) en az 3 adet etriye bulunmalı(50 lik kiriş için) (en anlamadığım yerlerden biri bu etriyeler kirişte olacak değil mi? peki ya kolonun birleşim bölgesi nasıl olmalı? bir net fotoğraf iyi olurdu)

8-Pek çok şantiyede kolon ve perde etriyelerinin kirişlerin içerisinde devam ettirlmediğini gördüm.Adamlar zorlarına gittiği için döşemiyor,şantiyedeki sözüm ona meslektaşım bunlara göz yumuyor.
    Arkadaşlar bu etriyerler son derece önemli.Kesinlikle bu etriyelerin konulup konulmadığna dikkat ediniz.Aynı durum temeller için de geçerlidir.Genellikle usta milleti bu etriyeleri koymuyor. (bunun için basit bir jpg olsa anlamak adına çok iyi olurdu.)

9-bunların haricinde en önemli olay sanırım temelin nizami olması galiba, temeldeki kolon filizleri ve buradaki kiriş/kolon/döşeme ilişkisi nasıl olmalı?

10-kendi inşaatımızı yaptırıken biz burada bunların kontrolünü yapıp nasıl müteahite/yapı denetimciye karşı yapmaktan kaçındığı yerler için? yapı denetim hangi aralıklarla denetlemeli inşaatı?

11-genelde krişsiz radye temel yapıldığı için, zımba etkisi geneli itibari ile katlar çıkılırken mi olur? yoksa binada oturum varken veya olası bir deprem gibi durumlarda da olur mu? bunu önlemek için krişli radye temel ile yaptırılmak istenirse ek maliyetler nelerdir?

12-deprem derzi bırakmak istiyorum.yandaki ruhsatsız 4 katlıya göre hesaplarsak 3-5 cm boşluk yeterli olur mu?araya sadece strafor koymak yeterli mi? (yalıtımdan başka orada ne işe yarayacağını da anlamadım)

13-temel yalıtımı için CELİKKOLLU nickli Ahmet Bey'in tavsiyesi ile HYFIX ürününü düşünüyorum ama gerçekten bu kadar iş görür mü kullanan var mı daha önce? temel yanı ve perdelerde 2 kat uygulandıktan sonra direkt toprakla kapatabilirsiniz deniliyor ürününü kullanma kılavuzunda. çok abartı değil mi bu?

ayrıca statik adına olsun, bina kullanımına dair olsun, tüm tavsiyelerinizi almak isterim.

lütfen boş bir zamanınızda bildiğiniz maddeler için dahi olsa cevap yazarsanız beni aydınlatmış olursunuz. ilginiz için tekrar teşekkür ederim.

Paylaşımcı Üye
    Thanks
    11
    1-kirişlerin genelde ortaları yatay,mesnet üsleride depremin yönüne göre depremden dolayı büyük momenler oluşur. çekme henelde mesnet üst ve orta altta oluşur.buradaki donatı hesap sonucu belirlenip uygun miktarlarda konulmalıdır. montaj donatısı da gerektiği kadar konulmalıdır unutulmamalıdırki sünek dizaynda fazla demirde gevrekleşmelere sebep olur.
    2-kat yükseklikleri tabiki mevzuatta açıkça belirtilmiştir. genelde mimar binaya verilen max yükseklik ve su basman yüksekliğinide göz önüne alarak uygun bir kat yüksekliği belirleyecektir. normal katlarda 270-300 cm arası uygundur.
    3-doğrudur.
    4-kolon ve kiriş etriye kancaları 135 derece olamalı ve şaşırtmalı konulmaları yararınıza olacaktır
    5-konsollar binadaki balkon gibi çıkmalar, çıkmalarda yapılan hatalar telafisi güç sorunlara sebep olabilir,özellikle donatıların doğru yerde olması gerekir,balkonlarada genelde üstte aralıkları ise dmax değeri göz önüne alınınca 2,5-3 cm den az olması agreganın yerine yerleşememesi boşluklara ve göçmeye sebep olabilir.
    6-sonkatlarada saçk uygulamasının statik açıdan bir espirisi olamasada, mimari açıdan balkon üstlerinin kapatılması,güzel görünüm gibi avantajları olabilir.
    7-genelde kolon kiriş kesişim bölgelerini rijit kabul ederiz.buraların rijitliğinin sağlanmasına birleşim yerlerinde kolon etriyelerinin devam ettirilmesinin büyük katkısı vardır. aksi taktirde mafsllaşmalar bu kısımda oluşabilir bunuda istemeyyiz.
    9-temel-kolon filizleri veya diğer katlarda kolon filizleri şartnamede belirtilgiği gibi konulmalı,burada genelde sorun olmaz projede mesafeleri açıkça yazılıdır zaten ama filizlerle üstüne gelen eleman öpüşmeli,filizlerin üsti harçla veya yabancı maddelerle kaplı olmamalı.
    10-yapı denetim kalıp ,demir ve beton kontrollerini şantiyeşefinden hazır olduğu bildirildikçe denetliyecektir(inşallah)
    11-kirişsiz radyede zımbalama olayı gerekli hesaplar yapılı ilave donatılarla çözülebilmektedir. eğer çözülemiyorsa o bölgede zemine doğru ters gusse oluşturulur.
    12-deprem derzini kafamıza göre değil yönetmelikteki şartlara göre bırakıyorız bu değer kat addine göre değişiklik göstermekte ve min değer 5 cm dir.araya strafor enerji yutması veya araya börtü böcek girmesini önlemek amacıyla kullanılabilmektedir.4 katlı -5 cm

statik olarakta işini bilen, tecrübeli arakadaşları seçmeniz yararınıza olacaktır. (umarım yardımcı olabilmişimdir)

3. The Following User Says Thank You to yapı-dizayn For This Useful Post:

miskiab (09-06-2014)

Paylaşımcı Üye
    Thanks
    11
    1-kirişlerin genelde ortaları yatay,mesnet üsleride depremin yönüne göre depremden dolayı büyük momenler oluşur. çekme henelde mesnet üst ve orta altta oluşur.buradaki donatı hesap sonucu belirlenip uygun miktarlarda konulmalıdır. montaj donatısı da gerektiği kadar konulmalıdır unutulmamalıdırki sünek dizaynda fazla demirde gevrekleşmelere sebep olur.
    2-kat yükseklikleri tabiki mevzuatta açıkça belirtilmiştir. genelde mimar binaya verilen max yükseklik ve su basman yüksekliğinide göz önüne alarak uygun bir kat yüksekliği belirleyecektir. normal katlarda 270-300 cm arası uygundur.
    3-doğrudur.
    4-kolon ve kiriş etriye kancaları 135 derece olamalı ve şaşırtmalı konulmaları yararınıza olacaktır
    5-konsollar binadaki balkon gibi çıkmalar, çıkmalarda yapılan hatalar telafisi güç sorunlara sebep olabilir,özellikle donatıların doğru yerde olması gerekir,balkonlarada genelde üstte aralıkları ise dmax değeri göz önüne alınınca 2,5-3 cm den az olması agreganın yerine yerleşememesi boşluklara ve göçmeye sebep olabilir.
    6-sonkatlarada saçk uygulamasının statik açıdan bir espirisi olamasada, mimari açıdan balkon üstlerinin kapatılması,güzel görünüm gibi avantajları olabilir.
    7-genelde kolon kiriş kesişim bölgelerini rijit kabul ederiz.buraların rijitliğinin sağlanmasına birleşim yerlerinde kolon etriyelerinin devam ettirilmesinin büyük katkısı vardır. aksi taktirde mafsllaşmalar bu kısımda oluşabilir bunuda istemeyyiz.
    9-temel-kolon filizleri veya diğer katlarda kolon filizleri şartnamede belirtilgiği gibi konulmalı,burada genelde sorun olmaz projede mesafeleri açıkça yazılıdır zaten ama filizlerle üstüne gelen eleman öpüşmeli,filizlerin üsti harçla veya yabancı maddelerle kaplı olmamalı.
    10-yapı denetim kalıp ,demir ve beton kontrollerini şantiyeşefinden hazır olduğu bildirildikçe denetliyecektir(inşallah)
    11-kirişsiz radyede zımbalama olayı gerekli hesaplar yapılı ilave donatılarla çözülebilmektedir. eğer çözülemiyorsa o bölgede zemine doğru ters gusse oluşturulur.
    12-deprem derzini kafamıza göre değil yönetmelikteki şartlara göre bırakıyorız bu değer kat addine göre değişiklik göstermekte ve min değer 5 cm dir.araya strafor enerji yutması veya araya börtü böcek girmesini önlemek amacıyla kullanılabilmektedir.4 katlı -5 cm

statik olarakta işini bilen, tecrübeli arakadaşları seçmeniz yararınıza olacaktır. (umarım yardımcı olabilmişimdir)

Yeni Üye
    Thanks
    20
    Değerli cevabınız için teşekkür ederim Sayın yapı-dizayn,

135 derece olayı sadece kolon değil aynı zamanda kirişte de olması işin doğrusu mudur? Ya demirci bunları bağlarken bundan kaçınırsa ne yapabilirim? Veya Yapı Denetim gerekli kontrolü özenle yapmazsa ne yapabilirim?

merak ettim doğrusu zımabalama olayı ne zaman meydana gelir? tehlike zamanı nedir? ve de krişsizle krişli arasındaki maaliyet farkı nedir?

cevap verecek değerli mühendislerimiz için şimdiden teşekkür ederim.

Paylaşımcı Üye
    Thanks
    11
    etriye kancaları ,kolonlardada kirişlerdede 135 derecedir. eğer demirci bunu yapmazsa ,beton dökülmemişse sökülüp yenisi taktırılmalı,sadece yapı denetim değil,şantiye şefide kontrol etmeli.ayrıca bindirme ve adelans boyları ve yerleri de iyi kontroledilmeli.
    plak elemanların zımbalama sorunu vardır,kirişsiz radye temeldede bu sorun yaşanır, zımbalama olayı kolonun düşey yükleri altında temelin bu yükleri taşıyamayıp kesilmesi ezilmesi durumudur.zaten hesaplarda kesme durumuna göre kalınlık hesaplanır. diğer yandan özellikle perdelerde yatay yüklerden dolayı, bir tarafta çekme bir taraftada basınç olumaktadır. bu basınç ta tatkik edilmelidir.

Günümüzde ide satik ve sta 4 gibi gelişmiş statik hesap proframları var, kaliteli mühendislerin marifetiyle bu sorunlarınız zaten proje üzerinde çözüme kavuşur. analiz ve çizimlerden kolon ve kirişlerin etriye kancaları nasıl olacak,zımbalama için kesit veya donatı yeterlimi değilmi? bunlar zaten oluşturulan projede çözülmüş olur. önemli olan bu projeleri sahada doğru olarak tatbik etmektir. ne yalan söylelyeyim artık şantiye şefleri 1000 tl ye imza atıp kayboluyorlar (nasıl bir cesaret ben olsam gözüme uyku girmez), yapı denetin desen ugradıgı yok. sizde haklısınız bunlar işini yapmazsa ne olacak? en iyisi ben kendi işimi kendim yapayım dediniz heralde.keşke herkez sizingibi olsa...

7. The Following User Says Thank You to yapı-dizayn For This Useful Post:

miskiab (10-06-2014)

Yeni Üye
    Thanks
    20
    ancak maddi durum yeterli olsaydi gozum kapali kendim yapmak isterdim. dediginiz gibi santiye sefinin tuyerek, yapi denetimin ugramadan kontrol! yapmamasi icin ne yapabilecegimi ogrenmeye calisiyorum malesef.

genelde muteahit kafasina uyan olumsuzluklara goz yuman yapi denetimciyle calisinca, bizim gibi elinde avucunda kucucuk arsasi olan birde yarisini muteahitle paylastirip verince inanin malesef uykulari bozuluyor.