Gösterilen sonuçlar: 1 ile 8 ve 8

Konu: sap 2000 de gergi halatı yapımı acil yardım

Yeni Üye
    Thanks
    1

sap 2000 de gergi halatı yapımı acil yardım

arkadaşlar sap2000 de gergi halatı yapmak istiyorum ama nasıl olacağını bulamadım lütfen yardım edin

Kıdemli Üye
    Thanks
    313
    basit olarak şöyle yapabilirsin: bitane kesit ata, sonra bunu sistemde frame olarak çiz. daha sonra iki ucuna mafsal tanımla. basınç olmayacağı için nonlinear analiz yap. ama öncesinde çubuğu seç ve tension compresion kısmından sadece çekme olanı seç.

3. The Following User Says Thank You to torunoğlu For This Useful Post:

sokrates (13-04-2017)

Katılımcı Üye
    Thanks
    48
    Alıntı torunoğlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    basit olarak şöyle yapabilirsin: bitane kesit ata, sonra bunu sistemde frame olarak çiz. daha sonra iki ucuna mafsal tanımla. basınç olmayacağı için nonlinear analiz yap. ama öncesinde çubuğu seç ve tension compresion kısmından sadece çekme olanı seç.

1) İlgili elemanın iki ucuna mafsal atadık.
    2) Seçim > Assign > Frame Tension/Compression Limit > Include Compression Limit : 0 dedik.
    3) Bütün yükleri (G,Q,E,S,W,..) Load Case Type: Static: Nonlinear olarak ayarladık. (Bu konunun tamamen haricinde ayrı bir soru olarak; çekmeye çalışacak eleman vb. olmasa bile normalde neden Nonlinear analiz seçeneğini kullanmıyoruz? Veya kullanıyor muyuz?) Peki gergi halatını malzeme olarak;

S460 (veya 1.4301 için) :

Fy=460 N/mm²
    Fu=625 N/mm²
    Fye=1.1*Fy
    Fue=1.1*Fu

şeklinde (diğer özellikler çelik ile aynı) mi tanımlıyoruz? Ve eleman kesitini mesela D20 rod olarak mı modelliyoruz?

Bu şekilde mi? Yoksa daha farklı durumlar, daha farklı püf noktaları var mı? Ve daha farklı, alternatif bir yöntem var mı?

Katılımcı Üye
    Thanks
    48
    Biraz daha inceleyince anladığım kadarıyla, dizayn edemiyoruz sanırım yukarıda yazdığım şekilde. Anlayabildiğim kadarıyla ilgili gergi halatlar için "No Design" seçeneğini atıyoruz (veya elemanı başka şekilde tanımlıyoruz) ve gelen maksimum çekme kuvvetine göre halatların çapını seçiyoruz. Doğru mu?
    Konu sokrates tarafından (14-04-2017 Saat 02:47 ) değiştirilmiştir.

Yeni Üye
    Thanks
    0
    Sayın sokrates
    Sadece çekmeye çalışan çaprazlarla ilgili bende epey uğraştım hatta forumada yazdım ama bir cevap bulamadım.son msjınızdan sonra
    bir çözüm bulabildinizmi

Katılımcı Üye
    Thanks
    48
    Alıntı steel01 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın sokrates
    Sadece çekmeye çalışan çaprazlarla ilgili bende epey uğraştım hatta forumada yazdım ama bir cevap bulamadım.son msjınızdan sonra
    bir çözüm bulabildinizmi
    Sadece çekmeye çalıştırmıyorum düşey çaprazları, basınç da alıyor neticede diye düşünerek ama yukarıdaki örnek (gergi halatları) için;

Assign>Frame>Tension/Compression Limits...>Compression Limit : 0
    ..Load Cases...>...>Modify/Show Load Case>Static : Nonlinear (Linear olmayacak.)

şeklinde "No Design" seçeneğini atayarak gelen maksimum çekme kuvvetine göre halatların çapını seçmek şeklinde gidilebilir sanırım. Yani benim çözebildiğim en makul yol bu idi. (Zaten yaptığım çalışma örnekti.)

Kolay gelsin.

Yeni Üye
    Thanks
    0
    Sayın Ziyankar,
    Arkadaşların söyledikleri gibi Frame Tension/Compression Limit 'i kullanarak yapabileceğiniz gibi malzeme dayanımlarını biliyorsanız izalatör yani link eleman olarakta tasarlamanız mümkündür. Eğer Frame Tension/Compression Limit'i kullanırsanız Modal analizi karşılaştırmanız söz konusu değildir.
    Kolay Gelsin

Yeni Üye
    Thanks
    0
    Bu konuyla ilgili youtube da bir video var https://www.youtube.com/watch?v=JkhYzTtwsKE ama videonun sonunda nonlineer analizde kombinasyonlar ile degil yuk durumlari ile analiz yapiniz diyor.bizim projemizde gergi elemanlari yada rod caprazlar disindaki elemanlar icin kombinasyonlari kullanarak kuvvetleri bulup kesitleri belirledigimiz icin burada ne yapmamiz gerekir bilen varmi acaba.