Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 10

Konu: Asmolen Döşeme Diş Yönü Tayini

Paylaşımcı Üye
    Thanks
    35

Asmolen Döşeme Diş Yönü Tayini

Merhaba,

Genellikle dişler uzun doğrultuda seçilir, taşıyıcı kirişler kısa kirişler olur ve uzun kirişler zorlanmaz. Çoğunlukla uygulanan bu, benim sormak istediğim biraz daha spresifik bir durum.

Aşağıdaki resimde en altta bulunan döşemeler(d331,332,333,334) kapalı çıkmanın döşemeleridir. Burada konsol açıklığı 60 cmdir. Kapalı çıkma olduğu için 20 lik duvarların altına alın kirişleri koymak gerekiyor. Dolayısıyla döşeme net açıklığı çok düşüyor. Yani 60 cm çıkma var, 30/30 alın kirişi koyduğumuz zaman 30 cm döşeme net açıklığı oluyor. Sistem görüldüğü gibi asmolen ve hemen üst döşemeki dişler(d325,326..) x-x yönünde. Sizce bu kapalı çıkmadaki döşemeyi nasıl tanımlamalıyım. y-y yönünde tanımlarsan çok küçük açıklıklı fazla sayıda dişler oluşacak, uygulamada sıkıntı çıkarır, gereksiz detay olur. x-x yönünde koymaya çalışsam koyamam, 30 cm açıklık var diş genişliği ise 15 cm nasıl olabilir ki tamamen beton doldurmak gerekir. Komşu döşemelerin yönünü (d325,326..) y-y yapıp konsolun yönünü de y-y yapsam sürekliliği sağlamak için bu da pek hoşuma gitmeyecek. Açıklığı fazla olan kirişlere yükü iletmiş olacağım.

Ne önerirsiniz bu döşemeler için?

Bir diğer sorumda sarı daire içine aldığım konsolla ilgili. Yapı içinde devamı yok, kolon yok, muhakkak ek tesirler oluşturacak, kirişte burulmaya neden olacaktır. Sizce bu konsol kirişi koymak mı iyi koymamak mı? d302 döşemesi iç açıklıktaki döşemelerle süreklilik sağlamıyor ve 1.50m açıklığa sahip balkon olarak kullanılacak.

İyi çalışmalar...

Paylaşımcı Üye
    Thanks
    35
    Konu günceldir.

Özel Üye
    Thanks
    50
    Kapalı çıkmanın döşemelerini alın kirişi koymadan, dişli döşeme de yapmadan normal düz döşeme koysanız olmuyor mu?

Özel Üye
    Thanks
    50
    Düz döşeme bildiğin döşeme, dişsiz, kaset değil, en basit döşeme şekli

Paylaşımcı Üye
    Thanks
    35
    Alıntı sereze Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kapalı çıkmanın döşemelerini alın kirişi koymadan, dişli döşeme de yapmadan normal düz döşeme koysanız olmuyor mu?
    12 cm plak koyduğunuzu düşünün, kapalı çıkma duvar en dıştan örülecektir. Yani bu döşeme de oda tavanında olacak. Odada kafanızı kaldırıp tavana baktığınızda k225 kirişine kadar 30 cm tabla devamında 12 cm, bu kot farkı çok kötü görünür ve kimse istemez böyle birşey. Kastettiğiniz 30 cm plak döşeme koymaksa bu da çok gereksiz yük demektir. Alın kirişi 20'lik duvar olduğundan dolayı kendimce şart.

Alıntı ertan erde Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yani bunu niye bu kadar sorun ettin inan anlamadım.. ben senin yerinde olsam alın kirişi de koymam, y yönünde yaparım bütün sürekliği.. Haliyle bir üst döşemelerinde yönünü y yapman lazım, ama yok illa yapmam diyorsan. o zaman çıkmanın olduğu döşemeleri x yönünde yap iştee. araya sadece strafor koyar geçer işçi de..

Proje konusunda biraz yenisiniz sanırım.. Asansör perdesinden geçen kirişleriniz de mesnetlenmez öyle zira yarısından fazlası dışarda..
    kapalı çıkma olduğu için dış konturlara 20'lik duvar örülecek, onun için alın kirişi koymaktan yanayım. Aslında haklısınız fazla üstünde duracak bir şey görünmüyor, alın kirişini 30 değil de 40 cm koyar iki kirişin arasına da strafor koydurup dökerim. Normalde de dişler arası mesafe genelde 40 cm koyulduğu için problem olacağını sanmam. Daha önce karşılaşmadığım bir durum olduğu için davranışı kestiremedim. Ondan sorma ihtiyacı hissettim.

Pek yeni sayılmam, yastık kirişlerde birleşim bölgelerinde kaçıklık olması kaçınılmaz bir durum. Kiriş kaçıklığını değiştirsem devamındaki kirişle sürekliliği bozmam gerekir ya da ortadaki kolona mesnetlenmeyi zayıf yapmam gerekir. Uygulamada bu kirişi poligon perdenin başlık bölgesine tam mesnetlenmesini sağlamak bence en pratik çözüm burada.

Yorumlarınız için teşekkürler
    İyi Çalışmalar
    Konu muh_hd tarafından (09-12-2013 Saat 23:49 ) değiştirilmiştir.

Özel Üye
    Thanks
    50
    Plak döşemenin oluşturacağı boşluk sonradan alçıpan asma tavan ile doldurulabilir

Paylaşımcı Üye
    Thanks
    35
    Açıkcası alın kirişi tanımlamazsan, program zaten kafa betonu atacaktır. konstrüktif donatı atarsın, 20 lik duvarı da taşır. Bir sıkıntı olmaz. Yok illa alın kirişi atacağım diyorsan. 30*30 kalsın, içini strafor doldururlar..

Plak döşeme zaten çok abes olur orada, hiç kimse ekstradan bir alçıpanla uğraşmak istemeyecektir

Asansör perdesinde birleşen kirişlerin durumu bence bunlardan daha önemli.. Ben olsam açılı bir şekilde perdeye saplar sürekliliğini bozardım. Şuan ki halinden çok daha iyi olacağı kesin. Zira aks aralığı çok fazla. Kirişleri bu kadar zorlamanın bir anlamı yok ki..
    Aks aralıkları sanıldığı gibi fazla değil, resimdeki diğer kirişlerden dolayı göz yanılgısı oluyor. Dişlere paralel olduğu için nazari olarak alacağı yük düşük olacaktır. Örneğin k321 kirişi net açıklığı 4.2 m, en uzun açıklıklı kiriş olan k309 kirişi 4.85 m'dir. Önerinizi dikkate alarak kiriş aksını yeniledim kesit tesirlerinin bir kısmında %1'lik bir değişim oldu haliyle. Öneriniz için teşekkürler.

Size bir soru yöneltmek istiyorum. Rijitlikleri çok yüksek olan perde gibi elemanların majör yönlerindeki kirişlerin bağlantısının rijit yapılması mı sağlıklıdır yoksa moment aktarmayan ya da çatlamış kesit ataleti kullanılarak (rijitliği düşük tutularak) yapılması mı sağlıklıdır?

İyi çalışmalar.

Yeni Üye
    Thanks
    0
    Örnek olması açısından bir resim gönderecektim fakat nerden resim eklendiğini göremedim,

Konuya gelirsek asmolen kirişleri uzun yönde çalıştırıp kısa yönlü yastık kirişlere çalıştırma mantığın geçerli ve doğru olandır.

1. Sorun için şunu öneriyorum 60 cm lik çıkman için sistemi yine x yönlü çalışan uzun asmolen kirişleri atıp onları y yönünde yastık kirişlerine bastırabilirsin bir sakıncası olmaz atacağım örnekte ona benziyordu. ( dikkat etmen gerek duvar yuklediğin asmolen kirişini dikkatli boyutlandır reaksiyonlarına bak yetersiz gelirse başka çözüm ozaman düşünülebilir.Genelde duvara dik yönde asmolen tercih edildiğini biliyorsundur diye daha detaylı yazmadım.)

2. sorun için ise o çıkan konsolu bir aks daha geriye devam ettirirsen sorun çözülür.

Şunu da söylemeden geçemiyeceğim. Çok basit sen yenisin diye cevap yazan arkadaşın çözümleri ortaya koyuyor kimin acemi ve yanlış çözümler ürettiğini. Tek tek cevap verirdim ama gerek yok biraz tecrübe kazanınca öğrenir.

Yeni Üye
    Thanks
    0
    resimden tam göremedim yeni fark ettim üstteki konsol nervurleri y yönü değil x yönüne çevirip y yönü yastık konsollara bastırman gerekir. X yönü kirişi zorlamıssın burulma kritik. kolay gelsin

Paylaşımcı Üye
    Thanks
    35
    Çözümlerimde ne varmış arkadaşım söyler misin? Kaldı ki yeni olmasında bir sakınca da yok. Tabi ki öğrenir zamanla.. Ama kalkıp sen benim çözümlerime yanlış diyemezsin.. Laf atıp kaçana kadar ,yaz tek tek tartışalım.. Burda yapılacak en doğru şey asmolenleri y yönünde atmaktır. bir üstteki döşemelerde y yönünde atılır. alın kirişi atmana gerek yoktur. Program zaten kafa betonu atacaktır. Bu da duvar yükünü çok rahat taşır. Sen oraya alın kirişi koyunca çok doğru bir şey yaptığını sanıyorsan öncelikle yanılıyorsun. Asmolen döşeme 60 cm lik çıkmayı çok rahatlıkla taşır.

Ama alın kirişi koymak yanlış olur da demiyorum. asmolenleri x yönünde de atabilirsin. Yine hiç bir mahsuru yok.
    Üstteki döşemeleri anlamadım ben. o şekilde koyamazsın. madem y yönünde yaptın bi altındaki sırayı da y yönünde yapmak zorundasın ,sürekliliği bozamazsın. Eğer sürekliliği bozacağım diyorsan, alın kirişlerini o zaman kesin koymak zorundasın..

Dediğim çözümlere yanlış diyen varsa buyursun doğru düzgün açıklasın. Tartışalım. Laf atıp kaçmasın kimse.
    Mühendislik bir yaklaşımdır, tam olarak doğru-yanlış yoktur, doğruya yaklaşma vardır. Sizin tasarladığınız, sizin doğrunuz, konsol döşemelere göre iç komşu açıklıklardaki diş yönünü belirlemek sanırım. Bu da bir yaklaşım, ona sözüm yok.

Ama "Üstteki döşemeleri anlamadım ben. o şekilde koyamazsın. madem y yönünde yaptın bi altındaki sırayı da y yönünde yapmak zorundasın" bu sözünüz yanlış. Süreklilik elbette bozulabilir. Alın kiriş koymak da şart değil. Önemli olan donatının bindirme boylarını sağlamak ve istenen davranışa uygun şekilde donatı yerleşimini sağlamaktır. Resimdeki gibi döşeme yönleri seçildiğinde dişlerin boyuna donatıları yeterli kenetlenme boyunu sağlayıp, kirişin içine olması gerektiği gibi gönyelenirse problem olmaz.

Sadece konsol yönüne bakarak iç açıklıktaki diş yönünü belirlemek yanlış olur bana göre. En azından ben öyle yapmam. Alttaki kapalı çıkma için de aynısı geçerli, sırf çıkma ile aynı yönlü olsun diye uzun kirişlere yük bindirmek benim tercihim olmaz. Tekrar söylüyorum, niyetim sizi yanlışlamak değil, kendi doğrularım bunlar, katkılarınız için teşekkür ediyorum.