Burada bahsettiğim ögrenci kavramı, inşaat fakültesinde okuyan kişileri kapsamakta.

Bana ögrencilerden yüzyüze veya telefonla veya elektronik posta yolu ile çok sayıda soru geliyor.Soruların bir kısmınıda ögrenciyken ne yapmaları gerektiği hangi yazılımları ögrenmeleri gerektiği hangi kurslara katılmaları gerektiği yönünde.Hepsinde de buyuk panik var.Hissediyorum.
Dilim döndüğünce cevaplıyorum.Bir kesde buradan yazmak istedim.

Ögrenci arkadaşlar son sınıfa kadar derslerine, ve hocalarına odaklansınlar.Derslerine iyi çalışsınlar, hocalarını iyi sagsınlar tabiri caizse hocalarını sömürsünler.Son sınıfa kadar ne bir kursa gitsinler ne ekstra yazılım ögrenmeye kalksınlar.Beyinlerini bunlarla meşgul etmesinler.
sON SINIFTADA STA,PRO VE İDE YAZILIMLARINDAN BİRİNİ VE SAP2000 İÇİN özel bir çalışma yapıp mezun olsunlar.Hayat girince neleri ögrenip ögrenmeyeceklerini zamn onlara gösterir.Şunuda ögreneyim lazım olur, bu kursada gideyim cv iyi olur, şu yazılımıda bileyim iş kolay bulurum diyerek birsürü yazılım ögrenip kurslara gitmesinler.Hayatın gidişine göre zaten birtakım kurslara gidecekler ögrenecekelr.Yoksa beyinleri onlarca gereksiz kurs ve yazılım bilgisi ile dolu olacak.Ögrenciler sakin olsun, kendini hırpalamasın , panik yapmasın.En baba yazılım bile 2 ayda ögrenilir.

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR