Gösterilen sonuçlar: 1 ile 9 ve 9

Konu: yapı denetim projeye uygun olmayan

Üye
    Thanks
    1

Post yapı denetim projeye uygun olmayan

arkadaşlar yapı denetimde çalışıyorum. bir projede 1.5 metre olan çıkma 30 cm uzatılarak 1.8 metre yapılmış ben bunu onaylarsam ve ilerde bu olay ortaya çıkarsa kontrol elemanı olarak ne gibi ceza alırım

Onursal Üye
    Thanks
    94
    Thanked 2.158 Times in 1.153 Posts
    Alıntı ibrahim5858 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar yapı denetimde çalışıyorum. bir projede 1.5 metre olan çıkma 30 cm uzatılarak 1.8 metre yapılmış ben bunu onaylarsam ve ilerde bu olay ortaya çıkarsa kontrol elemanı olarak ne gibi ceza alırım
    Türkiye şartlarında sorunuza cevap vereyim.

Bahsettiğiniz bu durum ortaya çıkmaz.
    Ortaya çıkarsa da kimse 30 cm için sizi arayıp cezalandırmaz.
    (Soru Türkiye şartlarına göre cevaplanmıştır.Mevzuat anlamında cevap isterseniz telden ulaşabilirsiniz)

Ahmet ÇELİKKOLLU
    İnşaat Mühendisi
    ESKİŞEHİR
    0 541 973 01 51

Üye
    Thanks
    1
    Alıntı CELİKKOLLU Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Türkiye şartlarında sorunuza cevap vereyim.

Bahsettiğiniz bu durum ortaya çıkmaz.
    Ortaya çıkarsa da kimse 30 cm için sizi arayıp cezalandırmaz.
    (Soru Türkiye şartlarına göre cevaplanmıştır.Mevzuat anlamında cevap isterseniz telden ulaşabilirsiniz)

Ahmet ÇELİKKOLLU
    İnşaat Mühendisi
    ESKİŞEHİR
    0 541 973 01 51
    abi cevabın için teşekkürler eğer vakit bulubilirsen en kötü ihtimali de açıklayabilirmisin diğer arkadaşlarımda bu bilgiye erişebilirler şimdiden teşekkürler

Onursal Üye
    Thanks
    94
    Thanked 2.158 Times in 1.153 Posts
    Alıntı ibrahim5858 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    abi cevabın için teşekkürler eğer vakit bulubilirsen en kötü ihtimali de açıklayabilirmisin diğer arkadaşlarımda bu bilgiye erişebilirler şimdiden teşekkürler
    Yapı denetimi yapan kişiler kamu hizmeti yapmaktadır.Yapılan bu 30 cm lik kısımdan dolayı herhangi bir zarar oluşursa(mesela balkonda sehim gibi), mal sahibinin isteği ile zarar sişlsile yolu ile size kadar gelir ve ödemek zorunda kalırsınız.En kötü tarafına bakalım.Bu bu 30 cm lik fazla kısma birisinin kafası çarptı ve öldü diyelim.Bu durumda , şantiya şefi, müteahhit ve denetim sisile yolu ile sorumludur ve taksirle adam öldürme suçundan yargılanabilirsiniz.Yada yıllar sonra birisi şikayet etti 30 cm fazlalık tespit edildi ve yıkılması gerekti.O takdirde görevi kötüye kullanmak dahil hakkınızda dava açılabilir.(Bu saydıklarım Türkiyede 30 cm için olmaz.Sadece siz sorduğunuz için yazdım)

Ahmet ÇELİKKOLLU
    İnşaat Mühendisi
    ESKİŞEHİR

Deneyimli Üye
    Thanks
    105
    Proje müellifinin ve ilgili kanun ve yönetmeliklerin ön gördüğü şekilde projede gösterilen ve sizin bahsettiğiniz 150 cm çıkma uygulamada 180 cm olarak yapılmışsa yapı denetim şirketine sorarlar senin işin ne diye.Daha doğrusu bu konuyu birisi gündeme getirirse herkezin bir açıklaması olabilir yapı denetim ne der bu konu hakkında? Geçen yıl ilimizin birinde açık çıkmalar konusunda yapı denetimler bile kapandı.Yapı denetim şirketleri hiçbir konuda esnek olmamalı, başlarını ağrıtacak konularda risk almamalı.Yapı denetimin işi ilgili kanun ve yönetmelikler doğrultusunda yapılan projeleri ilgili yönetmelik ve şartnamelere uygun denetlemek ve yerinde uygulatmaktır.

Konu Yöneticisi serdar_perwer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Thanks
    398
    aykırılığın herhangi bir şekilde tespiti halinde aykırılık için imar kanunu 32/42 den mühürleme, yıkım kararı, sorumlular hakkında para cezası, yapı denetime kapatma, yapı denetim elemanlarına 1 yıl yapı denetim yapamama cezası, evrakta sahtecilikten suç duyurusu...
    ''İnşaatı Herkes Yapar.Arada Birde İnşaat Mühendisi Yapar!!!''

Konu Yöneticisi dmrmrt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Thanks
    16
    Bunların yanı sıra ilgili alanın ve hatanın büyüklüğüne göre denetimci pozisyonunuzda belirli bir süre askıya alınma cezası bakanlıkça verilebilir. Erzincan'daki işlerde denetçilerin tamamı örnek bir davada 1 yıl kadar ceza aldılar.

Özel Üye
    Thanks
    51
    Bilirkişinin insafına kalmış. Her türlü problemi o 30 cm'e bağlayabilir. Ya da bulduğu tek problem odur, birşey bilmiyor demesinler diye onu ortaya atar bina o yüzden yıkıldı der. Kaynak : Batı karadeniz bölgesinde yıkılan köprü. Bir minibüs insan altında kalmıştı.

Yeni Üye
    Thanks
    0
    Hepinize merhabalar..
    Yaşımız 65..Yaşlılık günlerimizi yeni bir dairede ve sevdiğimiz bir çevrede geçirmek için 30 yıllık birikimimizi vererek ,temelden daire satın aldık..ama hata etmişik..daireyi görmeden almamak gerekiyormuş..

Sorunumuz şöyle..

6 aydan beri yaşadığımız evimizde sonradan öğrendiğimiz bazı ayıp ve ağır kusurlar var..
    Sokağımız 3 buçuk metre genişlikte olduğu ve karşı kaldırıma sürekli park eden taksiler yüzünden iyice daralan yoldan geçen özellikle yüksek kasalı kamyonlar sürekli dairemizin kapalı çıkmasına çarpmaya başladı..Kamyonlar tarafından çarpılan yerde kombi ve doğalgaz tesisatı olduğu için çok endişeleniyoruz.

Daha sonra biz, yukarıdan bir şakül sarkıtarak, bu çarpmaların, kapalı çıkmamızın yola 25 santim taşma yapmasından kaynaklandığını anladık..yani kaldırım tretuvar çizgisinden 25 santim yola taşma var..

Ayrıca, civarda yeni inşa edilen 8-10 yeni binayı incelediğimizde hepsinde kapalı çıkma yüksekliği 3.70 metre olmasına rağmen, sadece bizim kapalı çıkmanın yüksekliğinde anormallik olduğunu, 3.10 santim olduğunu ölçerek anladık.Bunun nedeni de, çevredeki yeni binaların kapalı çıkmalarında (cumba) kiriş olmamasına rağmen bu bizim çıkmamızda 60 santim kiriş olmasından kaynaklanıyordu..

Zaten bina inşa safhasında bizlerden birşeyler gizlendiğinden huylanıyorduk..çünkü hep kaçamak cevaplar alıyorduk..

Belediye İmar Müdürlüğüne bu durumu dilekçeyle sorduk..Gelen yanıtta ''kapalı çıkma (cumba) yüksekliğinin Kentsel Koruma Kurulu'nun onayladığı tadilat projesine uygun olarak 3.70 santim yüksekliğinde yapıldığı'' belirtiliyordu.

En son, Belediye'ye gittik..tadilat projesi çizimlerine baktığımızda , 60 santim genişliğindeki kirişin çizimde gösterilmeyerek kapalı cumba yüksekliğinin 3.70 m. olarak gösterildiğini gözümüzle gördük..Bizim dilekçemizi inceleyip cevap yazan Belediye yetkilisine ısrarla bizim çıkma yüksekliğinin 3.10 m. olduğunu söylediysek te, çıkma yüksekliğinin kirişin altından değil de kiriş içindeki tavandan ölçülmesi gerektiğini söyleyerek kestirip attı..

Biz bu açıklamayı pek inandırıcı bulmadık..

Daha sonra müteahhite geldik..durumu anlattığımızda birden celallenip azarlarcasına bağırmaya başladı ve ''siz bizim kusurlarımızı mı ortaya çıkarmaya çalışıyorsunuz'' diye tepki gösterdi..ben kendisine ''bakın, yasal olmayan işler yapmış olabilirsiniz, bizim kimsenin kötülüğünü istediğimiz yok..hiç olmazsa kaldırımı 25 santim genişleterek sorunu çözmelerine razı olacağımızı, belirttik..ama bir söz alamadık..

yarım saat sonra müteahhitin ortağıyla yolda karşılaştık..ona da açtık konuyu..o da ''çıkmada bi sorun yok '' diye cevap verdi..

65 yaşındaki insanların onca iyiniyetli yaklaşımına rağmen bunca lakayt tutum içine giren müteahhite artık yasal olarak birşeyler yapma kararı aldık..

Bu konuda bizi yönlendirebilirseniz ve konu ile teknik, yasal görüşlerinizi yazabirseniz çok sevineceğiz..

Yanıt vereceklere şimdiden teşekkürlerimiz iletiyoruz.