Takip et: @yapisal

Gösterilen sonuçlar: 1 ile 6 ve 6

Konu: maliyet-temel-catı

Yeni Üye
    Thanks
    2

maliyet-temel-catı

merhaba
    yeni uye oldum bir suredir forumu izliyorum. maalesef ne müteahhit ne de inşaat mühendisiyim. ama sektöre girmeden önce araştırma yapıyorum
    gogle dan araştırma yaptıgımda
    www.alomaliye.com dan bulduğum
    2014 YILI İÇİN BİNALARIN METREKARE NORMAL İNŞAAT MALİYET BEDELLERİNİ GÖSTERİR CETVEL den
    betonarme birinci sınıf inşaatın m2 maliyeti ykaladık 750 tl civarında
    bu rakamlar ne kadar gercegi yansıtıyor ?
    çatı ve temel bu masrafların içinde mi ?
    bursa gibi büyükşehirde yapılacak bir inşaat icin m2 maliyeti ne olur ?
    tşk ederim

Katılımcı Üye
    Thanks
    29
    Tam 6 aydir arastiriyorum hala cevap bulamadim sadece kafam daha karisti sakin arastirma burdan bir sey ögrenemezsin
    750 tl gelince oda belli degil sana söyle söyleyim nasip olursa 2 hafta sonra ben insaata baslayacagim baslayinca da ögrenecegim
    sana su ana kadar yaptigimi söyleyim plan icin 12500 Tl anlastim plan cizildi ustayla keresteli metrekaresini 38 Tl anlastim
    dedigim gibi iki hafta sonra bismillah diyecegiz yaapi denetimi icin 4000 Tl istediler ruhsat 7000 Tl tutuyor santiye sefi 2000 Tl
    bunlar daha arastirma asamasinda yer Balikesir edremit . yardimci olabildiysem ne mutlu .

Yeni Üye
    Thanks
    0
    Sevgili Aykut bey,

İncelediğiniz cetvel size yaklaşık olarak m2 inşaat maliyetini verir. Bu cetvelde arsa payı, tapu masrafları hariç inşaat ile ilgili tüm giderler dahildir. (elektrik, mekanik, tezgah alt üst dolabı dahil)

Buradan şöyle bir mantık çıkarmanız size yardımcı olur. Örneğin kabaca 5 katlı, her katta 100 m2'den 4 daire varsa,

5 kat x 4 daire x 100 m2 x 750 TL = 1.500.000 TL gibi rakama inşaatı malolur. Burada ki girdileri değiştirip kendinize göre uyarlayabilirsiniz.

Piyasa mantığında inşaat maliyeti m2'si 500TL ile 1000 TL fiyat aralığındadır. Bu arazinin durumu, yeri, istenilen malzeme kaliteleri, tesisat, cephe sistemleriyle değişmektedir.

Saygılarımla,

Üye
    Thanks
    5
    Benim anladığım Kadarıyla bir inşaatın maliyeti kabası+incesi olarak 55-70 bin Tl arası. Kullanılan malzemeye göre. Bunun üzerine belediye harçları + yapı denetim+ ruhsat vs. eklenecek.

Katılımcı Üye
    Thanks
    7
    Her yıl yayınlanan "İnşaat birim fiyatları" size fikir vermesi açısından gerçeği yansıtır."4 Katlı bir apartman yapacağım tam olarak ne kadar tutar" gibi bir beklenti içerisinde olmayacağınızdan dolayı işinize yarayacaktır.4 Katlı bir apartman da nasıl bir apartman değil mi?

Tamamen TEFE,TÜFE endeksli hazırlanan o fiyatlar üzerinden hesabınızı yaparsanız yanlış yaparsınız.Ben akıllı bina yaparım 1200TL m2 fiyatı tutar siz 3.sınıf bir bina yaparsınız 500 TL tutar.Demek istediğimi anlamışsınızdır.

O birim fiyat içersinde temel,çatı vs. hepsi dahildir.Şehire göre de o birim maliyet aşağı yukarı değişmez diyebilirim.

Ayrıca yapınızın sınıfına göre o birim fiyatlar değişir. 3B,4A,4B vs.

Şu link işinize yarayabilir.Ama unutmayın sadece fikir vermesi açısından.Bu tip bir yatırıma girerken o maliyetleri esas alırsanız hüsrana uğrayabilirsiniz.

Arsa var ise bir etüd çizdirin. Daha sonra size fikir vermesi açısından basit hesapları kullanarak kendi maliyetinizi oluşturun.(m2 ye şu kadar beton, şu kadar demir gider, şu kadar duvar gider,çelik kapı şu kadar vb hesaplar.) Bunlara yapı denetim,ruhsat,iskan!,vs genel giderleri ekleyip "1 daire maliyetini" bulun. Eğer arsa sahibi var ise anlaşmanız neticesinde ortalama karı görmeye çalışın.Yapılacak yerin zemin durumuna kadar araştırın.Çevre emlakların satış fiyatlarını araştırın.

Ben anlamam derseniz ufak bir ücret karşılığında bir teknik elemandan danışmanlık alın.Tecrübelerime dayanarak şunu söyleyebilirim ki proje aşamasında "3 kuruş fazla olsun daha iyi olsun" diyen yatırımcılar projenin sonunda hep fazladan koyduğu 3-5'in misli katlarında kar sağlamıştır.

İyi forumlar.Saygılar.

6. The Following User Says Thank You to mRN For This Useful Post:

SerMimar (17-09-2013)

Yeni Üye
    Thanks
    2
    tüm arkadaşlara teşekkür ederim