Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 10

Konu: 2012'den önce ruhsat almış yapıya ilave ruhsat 4708 mi tabi

  1. #1
    Üye
    Üyelik tarihi
    10-12-2010
    Mesajlar
    40
    Thanks
    8
    Thanked 1 Time in 1 Post

    2012'den önce ruhsat almış yapıya ilave ruhsat 4708 mi tabi

    Mevzuatta Beş yıllık ruhsat süresi içinde İmar mevzuatının öngördüğü kat ilavesi, inşaat alanının değiştirilmesi, taşıyıcı sistemin güçlendirilmesi, yapının bağımsız bölümlerinin karakterini veya kullanım amacını değiştirme gibi durumda (Yapıruhsatı alındıktan sonra iki yıl içinde inşaatına başlanmayıp ruhsatsız duruma düşen yapılar hariç) her türlü ruhsat yenileme işlemlerinin yapı ruhsatının alındığı tarihteki mevzuat hükümlerine göre yürütülmesi gerekmektedir. Ancak yapı sahibinin talebi halinde 4708 sayılı yasa hükümleri uygulanabilir.

    denilmektedir.
    Ancak yazıda sadece yapı ruhsatı almış yapılardan bahsetmektedir. 2012'den önce yapı kullanma almış ve 2012 yılı içerisinde ilave alan için yapı ruhsatı alacak yapılar ( yani mevcut binaya ek bir bölüm "m2 artışı var") içinde aynı hükümler geçerlimidir. Yani 2012 yılı için mevcut yapı kullanmalı yapısına ek bir yapı için yapı ruhsatı verilecekse bu yapı denetime mi tabi olur yoksa ana ruhsatın verildiği 2010 yılındaki hükümleri mi tabi olur?

  2. #2
    Yeni Üye
    Üyelik tarihi
    10-04-2006
    Mesajlar
    2
    Thanks
    1
    Thanked 0 Times in 0 Posts
    mevcut yapı üzerindeki esaslı tadilatlar için ilk ruhsat tarihinde yürülükte olan mevzuata geçerlidir. ilave yapı yeni yapı niteliğinde olduğundan ve parseldeki toplam inşaat alanının 200 m2 geçmesi sebebiyle yapı denetime tabidir.

  3. #3
    Üye
    Üyelik tarihi
    10-12-2010
    Mesajlar
    40
    Thanks
    8
    Thanked 1 Time in 1 Post
    peki yapılan ek 200 m2 den az işe bu inşaata şantiye şefi atamak zorunlu mudur ?

  4. #4
    Yeni Üye
    Üyelik tarihi
    10-04-2006
    Mesajlar
    2
    Thanks
    1
    Thanked 0 Times in 0 Posts
    parseldeki tüm yapıların inşaat alanları toplamı 200 m2 den fazla ise yeni yapılacak tüm inşaatlar yapı denetime tabi olup,4708 sayılı yapı denetim kanununun 1. maddesine göre yeni inşaa edilecek tüm yapılar için şantiye şefi bulundurulmasının zorunlu olduğu açıkça ifade edilmiştir.mevcut yapılar için yangın yönetmeliği,deprem yönetmeliği ve imar durumu hariç olmak üzere ilk mevzuat hükümleri geçerlidir.

  5. #5
    Deneyimli Üye
    Üyelik tarihi
    14-08-2007
    Yaş
    34
    Mesajlar
    333
    Thanks
    105
    Thanked 80 Times in 59 Posts
    Sayın ''belmüh'' sizde yasanın nasıl bir açık kapısı var diyenlerdenmisiniz? Sorudan biraz bunu sezdim. Genelde milletimizin dediği gibi ''vardır bunun da bir yolu''.Bu tarz düşüncelerden sıyrılıp çıkmadığımız sürece bir yerlere varamayız.Ben 1999 Ağustos ve Kasım depremlerini yaşamış bir kişiyim.Şuan ülkenin yapı ve deprem konusunda neler yapmak istediğini ve bu işin ciddiyeti anlamında özellikle büyük şehirlerde neler yaptığını görüyoruz.Yıllardır işin kolayına kaçan, mevzuatta bir delik arayan, bu işleri ciddiyete almayan bir nesilin acılarını çekmekteyiz.Yasa açık ve net; yapınız 200m2 dahil ve geçiyorsa yapı denetim şirketi uygulama sorumluluğunu almak zorundadır.Her türlü yapıda şantiye bulundurmak zorunluluğu getirilmiştir.Kaldı ki yapınız 200 m2 yi geçmedi, bu sorumluluğun bir bedeli yok mu? Yapı denetimli ücretli, yapı denetimsiz ücretsiz mi? Yapınızın uygulama esnasında şantiye şefi bulunsa çok daha iyi olmaz mı? Bu işlerde geri dönüşler daha zor ve zahmetli olur.İşinizi baştan sıkı tutun.


    Saygılarımla iyi çalışmalar.

  6. #6
    Üye
    Üyelik tarihi
    10-12-2010
    Mesajlar
    40
    Thanks
    8
    Thanked 1 Time in 1 Post
    sayın h.aydoğdu tam aksine bi çözüm arıyorum. elimde mevcut alanı 1000 m2 ruhsat tarihi (yapı kullanma) 1995 olan bir yapı ve buna ek olarak sundurma niteliğinde 195 m2 büyüklüğünde bir ek için 2012 de verilmiş yapı denetime sokulmamış şantiye şefi atanmamış bir ruhsat var. ben bu ruhsatın yapı denetime tabi olup olamama durumunu sorguluyorum. meslek hayatım boyunca hiç açık kapı aramadım herşeyi kuralına uygun yapmaya çalıştım. zaten o yüzdende size bu soruyuı yöneltiyorum bu bilgiler ışığında tekrar bir cavap yazabilirmisiniz. aslında verilen 195 m2 lik ek kısım yapı denetime mi tabi olmalıydı

  7. #7
    Üye
    Üyelik tarihi
    10-12-2010
    Mesajlar
    40
    Thanks
    8
    Thanked 1 Time in 1 Post
    bunu neden soruyorum çünkü 4708 diyor ki "Mevzuatta Beş yıllık ruhsat süresi içinde İmar mevzuatının öngördüğü kat ilavesi, inşaat alanının değiştirilmesi,"

    yani inşaat alnı değişsede ilk mevzuat neyse o geçerlidir diyor. yapı kullanma almış yapı için bu şekilde işlemiyor mu bu ?

  8. #8
    Deneyimli Üye
    Üyelik tarihi
    14-08-2007
    Yaş
    34
    Mesajlar
    333
    Thanks
    105
    Thanked 80 Times in 59 Posts
    Sayın ''belmüh'' 1000 m2 binaya 195 m2 eklenti yapılıp o yapıya yapı denetim sistemi ve diğer teknik personel atanmıyorsa sizin muhatap olduğunuz ilgili kurumla alakalı olduğunu düşünüyorum.Onun nedenini de size açıklıyayım.1995 tarihinden sonra deprem yönetmeliği değişti.O yapıyı eklenti ile birlikte düşünüp yeni deprem yönetmeliği ile tekrar incelemeye kalktığınızda bir dünya iş çıkacağını söylemek isterim.İlgili kurum bilmiyor,biliyosa da görmezden geliyordur.Belediyeler de siyasi kurumlardır unutmayın.Ben de daha önce ki paylaşımımda şunu söylemek istedim.İllaki yapı denetime tabi olmak için 200 m2 kare aramayın.Daha az m2 leri de yapı denetim firmaları denetleyebilir.Ben bu ülkede kanun ve yönetmelikleri de tartışıyorum,gerekli merciilerde.Ben iki deprem yaşadım.Bu depremlerden sonra bilinçli bu mesleği okuyan ve meslek icra ediyorum.


    Saygılarımla iyi çalışmalar.

  9. #9
    Özel Üye
    Üyelik tarihi
    18-04-2006
    Mesajlar
    518
    Thanks
    537
    Thanked 311 Times in 137 Posts
    Alıntı belmüh Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mevzuatta Beş yıllık ruhsat süresi içinde İmar mevzuatının öngördüğü kat ilavesi, inşaat alanının değiştirilmesi, taşıyıcı sistemin güçlendirilmesi, yapının bağımsız bölümlerinin karakterini veya kullanım amacını değiştirme gibi durumda (Yapıruhsatı alındıktan sonra iki yıl içinde inşaatına başlanmayıp ruhsatsız duruma düşen yapılar hariç) her türlü ruhsat yenileme işlemlerinin yapı ruhsatının alındığı tarihteki mevzuat hükümlerine göre yürütülmesi gerekmektedir. Ancak yapı sahibinin talebi halinde 4708 sayılı yasa hükümleri uygulanabilir.

    denilmektedir.
    Ancak yazıda sadece yapı ruhsatı almış yapılardan bahsetmektedir. 2012'den önce yapı kullanma almış ve 2012 yılı içerisinde ilave alan için yapı ruhsatı alacak yapılar ( yani mevcut binaya ek bir bölüm "m2 artışı var") içinde aynı hükümler geçerlimidir. Yani 2012 yılı için mevcut yapı kullanmalı yapısına ek bir yapı için yapı ruhsatı verilecekse bu yapı denetime mi tabi olur yoksa ana ruhsatın verildiği 2010 yılındaki hükümleri mi tabi olur?

    Mülga Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Yapı işleri Genel Müdürlüğünün 2011/8 sayılı genelgesi 5. maddesi 3194 sayılı İmar kanunu hükümlerine göre yapı ruhsatı ve yapı kullanma izin belgesi olan yapılar. da "..........Yeniden ruhsat alınması gereken diğer hallerde, yapının denetim sorumluluğu serbest mühendis veya mimar olan mevcut veya yeni fenni mesulce üstlenilir. Ancak yapı sahibinin talebi halinde ,4708 sayılı yasa hükümleri çerçevesinde yapı denetim kuruluşları tarafındanda üstlenilebilir.

    Yukarıda belirtilen şu cümle Yeniden ruhsat alınması gereken diğer hallerde herşeyi bitiriyor.

    Konunun bilinçli olarak icra edilmesi konusundaki boyuta girersek köy yerleşik alanı içinde yapılacak yapılar ruhsata tabi olmayıp, köy yerleşik alan sınırının 10 cm dışında olan yerlerde yapılacak yapılar ruhsata tabidir! Yani siz bu sınır içindeyseniz deprem falan size uğramıyor korunuyorsunuz hal böyleyken kanunda yer alan "boşlukları" bilmek ve neden böyle ne kadar saçma ve yanlış demek abesliktir.Muhtarların teknik bilgisine sahip değiliz malesef Kanunlardaki bu tür açıklar malesef vatandaşın keyfine bırakılmış. Vatandaşda talep edince mecburen yapmak zorundasınız olmaz deme lüksünüz yok çünkü kanunen bu hak tanınmış (malesef). İyi şeyler olmuyor mu oluyor tabiki, örneğin yok 200m2 altı yok 500m2 altı yapı denetime girmesin olaylarını danıştay iptal ediyor en son 500m2 de iptal edildi resmi gazetede yayınlandıktan 6 ay süreyle daha yapılacak ve ondan sonra olacak mı olmayacak mı sorusu bitecek.

  10. #10
    Üye
    Üyelik tarihi
    10-12-2010
    Mesajlar
    40
    Thanks
    8
    Thanked 1 Time in 1 Post
    sayın h.aydoğdu ,sayın algorist cevaplarınız için çok teşekkürler. başta yapının m2 alanının bilerek 195 m2 tutularak yapı denetim dışında bırakılmak istendiğini düşünmüştüm. Ancak şu anda anlıyorum ki mevcut ruhsatlı ve yapı kullanmalı bir bina varsa ve bunun yanına 195 m2 dahi olsa ek yapılıyorsa bu yapı denetime giriyor. belediye kendini yukarıda yazdığım madde ile savundu. eski kanuna göre m2 arttırma dahi olsa 195 m2nin altındaki yapılar yapı denetime tabi değildir dedi. bakalım hayırlısı . sayın h.aydoğdunun dediğinden anladığım ayrıca şudur m2 si artacak binanın kendisi hakkındada bir taşıma gücü taktiri yapılması gerekiyor yapı denetim tarafından.. saygılarımla

Benzer Konular

  1. Yapı ruhsat işleri...
    By CELİKKOLLU in forum Yönetmelikler
    Cevaplar: 4
    Son Mesaj: 07-02-2013, 11:46
  2. 3d,mimari,statik,ruhsat
    By Yasam Mımarlık in forum İş Arayanlar
    Cevaplar: 0
    Son Mesaj: 15-01-2013, 20:33
  3. ruhsat alma süresi
    By creativeby in forum Teklif Al/Ver
    Cevaplar: 1
    Son Mesaj: 31-05-2012, 08:02
  4. ruhsat sorunu
    By aysegull in forum Belediyecilik
    Cevaplar: 13
    Son Mesaj: 14-05-2009, 19:23
  5. YARDIM...Proje ve ruhsat
    By birben69 in forum Yönetmelikler
    Cevaplar: 5
    Son Mesaj: 19-10-2006, 12:34

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •