Takip et: @yapisal

Gösterilen sonuçlar: 1 ile 8 ve 8

Konu: Asmolen Döşemeli Yapıda Süneklik Düzeyi Tayini

Paylaşımcı Üye
    Thanks
    35

Asmolen Döşemeli Yapıda Süneklik Düzeyi Tayini

Selamlar,

Sorum şu şekilde; 1. Derece deprem bölgesinde asmolen döşemeli ve kirişlerin tamamı yastık kirişlerden oluşan (ana kirişler dahil), bodrum+zemin+3 normal katlı bir
    sistemi inceleme fırsatı buldum. Yapıda rijit bodrum perdeleri hariç hiç perde bulunmamakta. Yani taşıyıcı sistemi sadece yastık kiriş ve 25*60, 25*75 gibi boyutlara
    sahip kolonlardan oluşmaktadır. Söz konusu inşaat yapı denetime tabi olup ruhsatı geçtiğimiz 2-3 ay içerisinde alınmış. Burada benim kafama takılan nokta ise şudur:

Bu yapı normal sünek olduğu halde 1. derece deprem bölgesinde yapımına nasıl izin verilmiş olabilir ve bu proje yapı denetim kontrolünden nasıl geçmiş olabilir?

İlgili yönetmelik maddelerini biraz daha irdelemek istersek:

Deprem yönetmeliğinin 2.5.1.4 maddesi aynen şu şekildedir:

2.5.1.4 – Perde içermeyen kirişsiz döşemeli betonarme sistemler ile, kolon ve kirişleri 3.3, 3.4 ve 3.5’te verilen koşullardan herhangi birini sağlamayan dolgulu veya dolgusuz dişli ve kaset döşemeli betonarme sistemler, süneklik düzeyi normal sistemler olarak gözönüne alınacaktır.

Bu maddenin ikinci kısmında (virgülden sonraki kısım) yer alan açıklamaya göre yukarıda bahsettiğim sistem normal sünek bir yapıdır. Çünkü kirişlerin tamamı yastık
    kiriştir ve yapıda hiç perde bulunmamaktadır.

Diğer bir madde ise şudur:

2.5.1.6 – Perde içermeyen süneklik düzeyi normal taşıyıcı sistemler’e, sadece üçüncü ve dördüncü derece deprem bölgelerinde, aşağıdaki koşullarla izin verilebilir.
    (Bu koşullar şu anda konu dışı olduğu için yazma ihtiyacı duymadım. Çünkü 1. derece deprem bölgesindeyiz)

Diğer önemli bir madde ise 2.5.3'tür.

2.5.3. Süneklik Düzeyi Normal Bazı Sistemlerde Perde Kullanım Zorunluluğuna İlişkin Koşullar
    2.5.1.6’nın (a) ve (b) paragraflarında tanımlanan süneklik düzeyi normal sistemler, bütün deprem bölgelerinde ve aynı paragraflarda tanımlanan yükseklik sınırlarının
    üzerinde de yapılabilir. Ancak bu durumda, betonarme binalarda tüm yükseklik boyunca devam eden ve aşağıdaki koşulları sağlayan süneklik düzeyi normal veya yüksek betonarme boşluksuz ya da bağ kirişli (boşluklu) perdelerin, çelik binalarda ise süneklik düzeyi normal veya yüksek merkezi veya dışmerkez çaprazlı perdelerin kullanılması zorunludur.

Bu maddelerden hareketle şu yorumu çıkartıyorum: Eğer asmolen(dişli) döşemeli sistemde Perde bulunmuyorsa ve kirişlerin tamamı yastık kirişse (yukarıda bahsi geçen sistemle aynı şekilde) bu yapı muhakkak Süneklik Düzeyi Normal bir yapıdır. Bu nedenden 3. ve 4. deprem bölgelerinde yapımına izin verilir. Eğer 1. ve 2. deprem
    bölgesinde yapılmak istenirse mutlaka Perde elemanı olmalıdır.

Şimdi siz değerli arkadaşlarımdan bu yorumlarımda bir yanlışlık-eksiklik varsa bunları belirtmenizi rica ediyorum ve ilk paragrafta bahsettiğim yapı hakkında
    görüşlerinizi almak istiyorum.

Saygılarımla
    Bilgiye ve araştırmaya aç genç bir mühendis..

Paylaşımcı Üye
    Thanks
    35
    Fikir beyan edecek kimse yok mu arkadaşlar ?

Özel Üye
    Thanks
    168
    Süneklik düzeyi, bazı durumlarda bir miktar mühendisin sistemi çalıştırmak istedigi biçim insiyatifinde olan bir değerdir .Bunun için önce süneklik düzeyinin amacının ne oldugunu anlamak gerekir ve dogru secim yapmak gerekir.
    Süneklikden kasıt , depremde yapının gözle görülebilir degişikliklerden sonra yıkılması anlamındadır. Buda depremde insanların binadan çökmeden kaçması için zaman sağlamaya ve deprem enerjisinin sönümlenmesine yardımcı olur. Bu sebepten 1. derece deprem bölgelerinde yani depremin olma ihtimalinin yüksek oldugu yerlerde binayı yüksek sünek yapmakta fayda vardır.(Fayda vardır diyorum zorunluluk degil).
    Eğer yapıda perdeler mevcutsa ve bu perdeler yapıya belirli bir rijitlik katıyorsa, perde taban kesme kuvvetlerin,alfa değerlerin, yüksekse deprem kuvvetlerini plastik şekil değiştirme ile degilde perdelerimle karşılamak istiyorum demiş olursun.Buda yapıya gevreklik katar ve süneklik katsayın 4 ün altında oldugu icin kuşatılmış kolon kontrolu yapılmaz.
    Bu arada tabiki TDY deki kurallara uymakla her zaman yükümlüyüz.Kafamıza göre hiç bir zaman TDY deki minumum değerlerin altına inmemeliyiz.
    İnsiyatifde olan bölümlerde mutlak dogru mutlak yanlışlıktan ziyade, mantıklı seçim yapmak gerekir diye düşünüyorum.

Paylaşımcı Üye
    Thanks
    6
    Alıntı muh_hd Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Fikir beyan edecek kimse yok mu arkadaşlar ?
    Sizin bahsettiğiniz taşıyıcı sistem 1.1 Deprem yüklerinin tamamının çerçevelerle taşındığı binalar... Bu durumda 1. ve 2. derece deprem bölgelerinde taşıyıcı sistem tipi 1.1 olan binalarda süneklik düzeyi yüksek olmalıdır. [A.B.Y.Y.H.Y.2007 2.5.1.5 (a)]
    Burada dikkat edilmesi gereken husus yapılamaz değildir. Yani taşıyıcı sistem tipinizle alakalı bir durum; eğer perde koymuyorsanız yüksek sünek olmalıdır. Ama sünekliğini normal yapmak istiyorsanız o zaman 2.5.3. e uymak zorundasınız. Sizin sorunuzda zaten proje yapılmış ve bitmiş olduğundan olması gereken süneklik düzeyi yüksek olmalıdır. Normal yapmak istiyorsak gerekli oranda perde koymalıyIYDIK.

Paylaşımcı Üye
    Thanks
    35
    Alıntı yengineery Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sizin bahsettiğiniz taşıyıcı sistem 1.1 Deprem yüklerinin tamamının çerçevelerle taşındığı binalar... Bu durumda 1. ve 2. derece deprem bölgelerinde taşıyıcı sistem tipi 1.1 olan binalarda süneklik düzeyi yüksek olmalıdır. [A.B.Y.Y.H.Y.2007 2.5.1.5 (a)]
    Burada dikkat edilmesi gereken husus yapılamaz değildir. Yani taşıyıcı sistem tipinizle alakalı bir durum; eğer perde koymuyorsanız yüksek sünek olmalıdır. Ama sünekliğini normal yapmak istiyorsanız o zaman 2.5.3. e uymak zorundasınız. Sizin sorunuzda zaten proje yapılmış ve bitmiş olduğundan olması gereken süneklik düzeyi yüksek olmalıdır. Normal yapmak istiyorsak gerekli oranda perde koymalıyIYDIK.
    Yukarıda bahsettiğim proje için 2.5.1.4 maddesinden ötürü süneklik düzeyi yüksek olarak değerlendirememekteyiz. Çünkü yapıdaki kirişlerin tamamı yastık kirişlerden oluşmaktadır. Yani 3.4 ve 3.5 te yer alan Süneklik düzeyi yüksek kiriş ve kolon-kiriş birleşim bölgelerinde yer alan şartların tamamını sağlayamadığı için bu sistem normal sünek olmak durumundadır. Perde koyulmadığı takdirde de normal sünek yapıya 1. ve 2. deprem bölgesinde izin verilmez. İlk mesajda bahsettiğim yapıda kolon ve yastık kirişlerden oluşturulmuş sistem vardır fakat dediğim gibi rijit bodrum perdesi hariç yapı yüksekliği boyunca devam eden perdeler yapılmamıştır.

Sayın oktemmehme,
    Sanırım siz süneklik için genel yorumlarda bulunmuşsunuz. Söylediklerinize katılıyorum. Kesin doğru kesin yanlış diye birşey söyleyemeyiz lakin ilk mesajda tarif ettiğim yapıyı dikkate alırsak Deprem Yönetmeliğinin kırmızı çizgilerinin dışında olduğunu görürüz.

Paylaşımcı Üye
    Thanks
    6
    [QUOTE=muh_hd;103740]Yukarıda bahsettiğim proje için 2.5.1.4 maddesinden ötürü süneklik düzeyi yüksek olarak değerlendirememekteyiz. Çünkü yapıdaki kirişlerin tamamı yastık kirişlerden oluşmaktadır. Yani 3.4 ve 3.5 te yer alan Süneklik düzeyi yüksek kiriş ve kolon-kiriş birleşim bölgelerinde yer alan şartların tamamını sağlayamadığı için bu sistem normal sünek olmak durumundadır. Perde koyulmadığı takdirde de normal sünek yapıya 1. ve 2. deprem bölgesinde izin verilmez. İlk mesajda bahsettiğim yapıda kolon ve yastık kirişlerden oluşturulmuş sistem vardır fakat dediğim gibi rijit bodrum perdesi hariç yapı yüksekliği boyunca devam eden perdeler yapılmamıştır.[QUOTE]

O zaman şöyle söyleyeyim; Sizin projenizin taşıyıcı sistem tipi 1.1 değilmidir? Ki anlattığınıza göre öyle olduğu anlaşılıyor. Yönetmelikte de bu tip yapılarda 1. ve 2. derece deprem bölgelerinde sünekliğin yüksek olması gerektiğini söylüyor. Sizin söylediğiniz 3.4 ve 3.5 te yer alan maddeler zaten sünekliği normal kolon ve kirişler için uyulması gerekenle aynıdır.( Kuşatılmış ve kuşatılmamış birleşim konrolü ve kolon kiriş birleşimlerinin kesme güvenliği kontrolü hariç) . Sistemde yastık kirişler olsada yönetmelikteki şartlara uygun olmalıdır. Yani 2.5.1.4 maddesinde yer alan; 3.3 , 3.4 ve 3.5 teki koşulları sağlamaması demek zaten sünekliği normal olan elemanlarda da sağlamıyor demektir. Sünekliği normal yapmak bizim için sadece kuşatılma birleşimleri ve kesme güvenliği kontrolünü yapmamıza gerek olmadı anlamına gelir.
    Özetle işin sırasını doğru tespit etmek gerekir. Deprem bölgemiz sabit 1. bölge. Sistem tipimiz 1.1 olursa sünekliği yüksek yapmalı ve olması gereken koşulları sağlamalıyız.
    Konu yengineery tarafından (22-08-2012 Saat 14:07 ) değiştirilmiştir.

7. The Following User Says Thank You to yengineery For This Useful Post:

muh_hd (29-08-2012)

Paylaşımcı Üye
    Thanks
    35
    Bazı kaynaklarda ve internette asmolen döşemeli sistemin normal sünek olduğu kanısı vardır. Böyle bir ibareyi deprem yönetmeliğinde göremedim. Sadece çerçevelerden oluşan asmolen döşemeli sistem(merdiven kenarları hariç tamamı yastık kirişli) yüksek sünek yapılamaz mı? Ki ben şu anda çözdüğüm projede r=8 alıp hiç bir kesitte de sıkıntı çıkmadan birleşim bölgeleri şartlarını sağlayabiliyorum. Benim yaptığım yanlış mı oluyor şimdi?

Prof. Dr. Ahmet TOPÇU' nun ders notundan bir not:
    http://imageshack.us/a/img607/8509/profr.jpg

Ders notunun bulunduğu sayfa: http://mmf2.ogu.edu.tr/atopcu/index_...Betonarme2.htm
    Betonarme 2_7.pdf dosyasının 24. sayfasındadır.

NOT: Projeyi incelemek isteyenlere STA verilerini mail yoluyla gönderebilirim.
    Konu muh_hd tarafından (20-10-2012 Saat 15:02 ) değiştirilmiştir.

Yeni Üye
    Thanks
    0
    Yalova Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüü'nden Kemal Baş.
    Bilgiye ve araştırmaya aç genç bir mühendis olarak aynı konuyu araştırmış idim
    Yönetmelik maddesini incelemekle beraber Prof. Ahmet Topçu'nun notlarını inceledim ve konu ile ilgili mail üzerinden fikir alışverişinde bulundum.

Yönetmelik maddesinde atladığın bir nokta var. Yastık kirişli yapılar perdelerle birlikte kullanılmak zorunda demiyor, sadece kolon ve kirişleri 3.3, 3.4, 3.5 te verilen koşullardan herhangi birini sağlamayan asmolen döşemelerin normal sünek olarak ele alınabileceğini söylüyor. Yani mevcut statik hesapları kontrol ettiğinde kolon ve kirişler 3.4, 3.4 ve 3.5 maddelerini sağlıyorsa yapı normal sünek tasarlanmıştır diyemezsin. Yönetmelikten anladığım budur.

Ancak Prof. Ahmet Topçu hocayla yaptığım fikir alışverişinde onun kanaati şu yönde; .
    Kirişsiz ve dişli döşemeli taşıyıcı sistemler deprem bölgelerinde sakıncalıdır. Ancak, her iki yönde süneklik düzeyi yüksek deprem perdesi kullanılarak yapılabilirler. Perdeli bu tür sistemler süneklik düzeyi bakımından karma sistem kabul edilir. Sağlanması gereken koşullar Madde 2.5.4 de tanımlanmıştır.
    Güvenli yapı tasarımı, yönetmeliklere uymak yanında, ön sezi de gerektirir. Her şeyi yönetmeliklerde aramak ezberciliktir. Örneklemek gerekirse: Kirişsiz ve yastık kirişli sistemlerin yatay rijitliğinin çok düşük olduğunu hissedebilen mühendisin öncelikle bu sistemlerden kaçınması gerekir. Kaçınamıyorsa deprem kuvvetini perdelerle alması gerekir. Yastık kiriş kötüdür. Ama mühendisler, altında duvar olan ve sarkma sorunu olmayan kirişleri de gereksiz yere yastık yapmakta, sistemin yatay rijitliğinin düşmesine neden olmaktadırlar. Mühendislerin "yönetmelik bunu yazmıyor" dediğini çok kez duydum.

Konuyu değerlendirmende yardımcı olur umarım.

10. The Following User Says Thank You to kemalbas77 For This Useful Post:

properd (07-04-2014)