Gösterilen sonuçlar: 1 ile 4 ve 4

Konu: Sta4 cad poligon kolon+güçlendirme

Yeni Üye
    Thanks
    0

Sta4 cad poligon kolon+güçlendirme

Merhabalar,

Üzerinde çalışmakta olduğum 1 bodrum 1 zemin ve 6 normal kattan oluşan bir apartmana yapılacak güçlendirme projesinde apartmana ait 86 yılında çizilmiş betonarme paftaları mevcut. bu binanın şu anki performansını görmek için verileri sta ya girdim. proje çizilirken bazı kolonların perde olarak tanımlanıp (boyutları 25*115//25*175//25*195//25*195//25*220 olan 5 farklı kolon ) P harfi ile isimlendirilmiş. ben bunları poligon olarak tanımladığımda mevcut donatılarını elle girerken sıkıntı yaşıyorum benim girdiğim verileri sonradan bozuyor çok garip şekilde yerleştiriyor donatıları. fakat normal kolonlarda atadığım donatılarda herhangi bir problem olmuyor . size sormak istediğim bu kolonları poligon olarak tanımlamam ile normal kolon olarak atamam arasında programa göre herhangi bir şey fark ediyor mu? bir de çokgen kolonlarda mecburen kullanmanın haricinde poligon kolonu hangi durumlarda tercih etmeliyim? Birde projede bu bahsettiğim P harfi ile adlandırılan kolonları poligon kolon olarak tanımladığımda başlık kolonu oluyor fakat ben bunları normal kolon olrak atadığımda gördüğüm kadarı ile onu atmıyor (25*115 lik kolonda denedim olmadı ) bu konu ile ilgili ne yapmalıyım nasıl bir yol izlersem daha doğru olur?
    Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler
    Saygılarımlar.

Deneyimli Üye
    Thanks
    44
    dikdörtgen kolonları niye poligon olarak giriyorsun ki? sonuçta bu bir program.. insan yapısı... kare ve dikdörtgen harici formlardaki (L,T,E,F vs.) kolonları tasarlayıp analiz etmek ve çizimlerini oluşturmak için oluşturulmuş bir programcık o. amacı dışında kullanırsan amacına ulaşamazsın. Sen normal kolon olarak modelle bence.. kulağı tersten tutmanın anlamı yok..
    kolay gelsin

Özel Üye
    Thanks
    168
    25-115 perde degildir. perde olması için uzun kenarın kısa kenardan en az 7 kat büyük olması gerekir. perdelerde başlık atar.25-115 kolondur.kolonlarda boyle bir zorunluk yoktur.
    statik programında verileri dogru girmek lazım. dikdörtgen kolonsa dikdörtgen, poligon kolonsa poligon kolon yapmak lazım. poligon kolonun atalet momenti ile dikdörtgen kolonun atalet momenti farklıdır. L şeklinde poligon kolonu iki adet kolon olarak tanımlamakta hata olur. iyi çalışmalar.

Paylaşımcı Üye slmzrl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Thanks
    0
    güçlendirme projelerinde perde koymak istiyosan panel olarak modellemen daha doğru olur kolonlarıda göçme olanları mantolarsan sorunların çözülmüş olur.