1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 12

Konu: Zemin emniyet gerilmesi

Yeni Üye
    Thanks
    13

Zemin emniyet gerilmesi

Herkese iyi çalışmalar.Benim zemin emniyet gerilmeleri ile ilgili bir sorum olacaktı. Zemin değerleri Zem: 18 t/m3 Yataklanma: 3000 ve zemin sınıfı Z2 olan 10 döşemeli bir proje var. Temeli 100 cm radye temel olarak çözdüm. Analiz sonuçlarında herhangi bir sıkıntı çıkmadı. Radye fea analiz sayfasında max zemin emniyet gerilmesi 20.5 t/m3 , ölü yükleme zemin emniyet gerilmesi de 16 t/m3 çıkıyor. Bu duruma göre herhangi bir sıkıntı görülmemesine rağmen hesap çıktılarında Zemin emniyet kontrolü sayfasında G+Q değerleri ve G+Q+E değerlerinde zemin emniyetinin kurtarmadığı görülüyor. Bunun nedeni ne olabilir? Radye temellerde zemin emniyet gerilmesi kurtarmadığı zaman radye kalınlığınımı arttırmak mı yada radye alanınımı büyütmekte mi fayda var? Şimdiden teşekkür ederim.

Paylaşımcı Üye slmzrl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Thanks
    0
    fea analiz sonrası oluşan gerilmeler zemin gerilmeleridir ve 20.5>18 olduğu için gerilme değerinizi aşmışsınız demektir.radye temellerde temel kalınlığını arttırmak zımbalama dayanımını arttırır zemin gerilmelerini düşürmek için radye alanını genişletmelisiniz konsol varsa konsolları büyülterek gerilme yığılmalarını engelleyebilirsiniz iyi çalışmalar...

3. The Following User Says Thank You to slmzrl For This Useful Post:

cevo (26-06-2012)

Katılımcı Üye
    Thanks
    15
    sta4 hakkında bir fikrim yok nasıl bir rapor verdiğini bilmiyorum ancak şöyle birşey olabileceğini tahmin ediyorum;

Zem değeriniz 18t/m3 ise biz bunu taşıma gücü faktörleriyle arttırarak yeni bir Zem değeri elde eder ve temelde meydana gelen gerilmeleri bununla karşılaştırırız. Böylece daha gerçekci bir sonuçlar elde etmeye çalışırız. tg faktörünü 1.3 desek 1.3x18=23,4 t/m3 eder. yani gerilme değerlerimiz 23,4'ün altında kaldığı sürece gerilme açısından güvenlidir denilebilir.

5. The Following User Says Thank You to yasin07 For This Useful Post:

cevo (26-06-2012)

Paylaşımcı Üye slmzrl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Thanks
    0
    taşıma gücü faktörü kullanılmaz zemin emniyet verildiyse direk onla kıyaslanır diye biliyorum sadece G+Q+E Yüklemesinde yüzde 50 arttırılır.(hem z4 hem d grubu zamınler hariç ama arttırmasanızda olur tamamen mühendisin insiyatifine kalmış birşeydir)
    Konu slmzrl tarafından (14-06-2012 Saat 08:22 ) değiştirilmiştir.

7. The Following User Says Thank You to slmzrl For This Useful Post:

cevo (26-06-2012)

Paylaşımcı Üye
    Thanks
    6
    Konu ile ilgili yorumların yönetmelik gibi algılanmaması için ;
    TDY 2007 de
    6.3. TEMELLERE İLİŞKİN KURAL VE KOŞULLAR
    6.3.1. Genel Kurallar
    Bina temelleri, deprem sırasında oturma veya farklı oturmalardan ötürü üstyapıda
    hasara neden olmayacak biçimde, oturdukları zeminin özellikleri gözönüne alınarak,
    zemin mekaniği ve temel inşaatı ilkelerine göre yapılacaktır. Bu bölümde temellerle
    ilgili olarak verilen kurallar; betonarme, çelik, ve yığma binaların temelleri için
    geçerlidir.
    6.3.2. Zemin Emniyet Gerilmeleri ve Kazıkların Emniyetli Taşıma Yükleri
    6.3.2.1 - Temel zemini olarak Tablo 6.1’de (A), (B) ve (C) gruplarına giren zeminlerde,
    statik yüklere göre tanımlanan zemin emniyet gerilmesi ve kazıklı temellerde kazığın
    yatay ve eksenel yükler için emniyetli taşıma yükü, deprem durumunda en fazla %50
    arttırılabilir.
    6.3.2.2 - Temel zemini olarak Tablo 6.1’de (D) grubuna giren zeminlerde, deprem
    durumunda
    zemin emniyet gerilmesi ve kazıkların emniyetli taşıma yükü arttırılamaz.

Yönetmelikte gayet açık sanırsam...

9. The Following User Says Thank You to yengineery For This Useful Post:

cevo (26-06-2012)

Katılımcı Üye
    Thanks
    17
    Zemin emniyet gerilmeleri konusunda sadece raporun sonuç sayfasında yazan değere bağlı kalmamak gerektiğini düşünüyorum. Jeoloji mühendisleri genellikle güvenli tarafta kalmak için deney sonuçlarında çıkan değerlerin çok altında bir emniyet gerilmesi değeri veriyorlar sonuç bölümünde. Temel boyutlandırması yapılırken zemin etüdünde verilen deney sonuçlarını incelemek gerekir, eğer bir sıradışı durum göze çarparsa zemin etüdünü hazırlayan kişiyle iletişim kurmak sizi zaman ve efor kaybından kurtaracaktır.

Yeni Üye
    Thanks
    38
    Alıntı slmzrl Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    taşıma gücü faktörü kullanılmaz zemin emniyet verildiyse direk onla kıyaslanır diye biliyorum sadece G+Q+E Yüklemesinde yüzde 50 arttırılır.(hem z4 hem d grubu zamınler hariç ama arttırmasanızda olur tamamen mühendisin insiyatifine kalmış birşeydir)
    Şunu mu anlamamız gerekir: 18 t/m3 * 1.50 = 27 t/m2 yani zemin max gerilmelerimiz (temel ortası veya temel kenarlarında) bu değeri geçmediği taktirde tasarımımız doğru mu kabul edilir?
    not: G+Q yüklemesi 18 t/m3 değeri altında olduğu kabul edilmiştir.
    Konu hierro tarafından (07-04-2013 Saat 17:20 ) değiştirilmiştir. Sebep: m3-m2 birim düzeltmesi...

Özel Üye
    Thanks
    51
    Alıntı hierro Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şunu mu anlamamız gerekir: 18 t/m3 * 1.50 = 27 t/m3 yani zemin max gerilmelerimiz (temel ortası veya temel kenarlarında) bu değeri geçmediği taktirde tasarımımız doğru mu kabul edilir?
    not: G+Q yüklemesi 18 t/m3 değeri altında olduğu kabul edilmiştir.
    Evet doğrudur, ancak sonucu değiştirmese de zemin emniyet gerilmesi birimi t/m2'dir.

13. The Following User Says Thank You to sereze For This Useful Post:

hierro (02-04-2013)

Katılımcı Üye
    Thanks
    31
    Alıntı sereze Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evet doğrudur, ancak sonucu değiştirmese de zemin emniyet gerilmesi birimi t/m2'dir.
    Merhaba,

Aynı sorun benimde karşıma çıktı. Sadece G+Q+E yüklemesindeki çıktılarda yetersizlik görünüyor. 3 cephede kapalı olduğundan ampatman da yapamıyorum, Program arayüzünün hata vermeyip raporda yetersiz görünen 50cm temel yüksekliğini 65cm yaptım 800 analiz noktasından 10 tanesinde hala aynı hata var.

Çözüm için fikirlerinizi yazarsanız sevinirim.

Paylaşımcı Üye
    Thanks
    35
    Alıntı manet Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba,

Aynı sorun benimde karşıma çıktı. Sadece G+Q+E yüklemesindeki çıktılarda yetersizlik görünüyor. 3 cephede kapalı olduğundan ampatman da yapamıyorum, Program arayüzünün hata vermeyip raporda yetersiz görünen 50cm temel yüksekliğini 65cm yaptım 800 analiz noktasından 10 tanesinde hala aynı hata var.

Çözüm için fikirlerinizi yazarsanız sevinirim.
    öncelikle program arayuzunu eksik kullandığınızı düşünüyorum. Eğer sta4cad v13.1 den bahsediyorsak fes analiz kisminda farklı komvinssyinlarkombinasyonlara göre zemin gerilmelerini görebilirsiniz. Hatta mesh numaraları açıp gerilmenin asildigi yerleri görüp raporlarla karsilastirdiginizda herhangi bir uyumsuzluk olmadığını görebilirsiniz.

Emniyet gerilmesi konusunda da bitişik nizam bir binanın tasarımi yapiyosunuz sanırım. bu durumda ampatman yapamayacaginiz için kirisli radye temel yapmayı deneyin. Kalınlığı artirmaniz gerilmeleleri çok etkilemeyecektir.
    Konu muh_hd tarafından (22-11-2014 Saat 19:27 ) değiştirilmiştir.

1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu