Takip et: @yapisal

Gösterilen sonuçlar: 1 ile 6 ve 6

Konu: Sap2000 dinamik analiz sorunu

 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  28-12-2010
  Mesajlar
  5
  Thanks
  0
  Thanked 0 Times in 0 Posts

  Sap2000 dinamik analiz sorunu

  Sap2000 de dinamik analiz yaparken %5 dışmerkez etkisini programa direk veremiyoruz. Yabancı kaynaklarda bu etkiyi statik olarak hesaplayıp etkitmek gerektiği söyleniyor. Konuyla ilgili yardımlarınızı bekliyorum.

 2. #2
  Paylaşımcı Üye
  Üyelik tarihi
  06-11-2007
  Mesajlar
  107
  Thanks
  48
  Thanked 26 Times in 24 Posts
  Aslında bu konu tartışmaya açık; Şöyle ki: TDY2007 eşdeger deprem yükü yöntemine göre bulunan kat kesme kuvvetleri +/- %5 dışmerkezlikle döşeme rij. merkezlerine etkitilir.

  Yalnız modal analizin bu yöntemden en önemli farkı, depremi, devasa bir tekil yükmüş gibi değil, her düğüm noktasına kütleleri oranında paylaştırılmış bir etki gibi düşünmesidir. Böylelikle her düğüm noktasının kütlesi oranında deprem etkisin maruz kaldığı bir sistemde dış merkezlikten bahsetmek mümkün olmamaktadır. Bu yontem eşdğer deprem yüküne göre çok daha gerçekçidir.

 3. #3
  Katılımcı Üye
  Üyelik tarihi
  10-01-2009
  Mesajlar
  78
  Thanks
  1
  Thanked 18 Times in 15 Posts
  TDY2007'ye göre modal analiz de yapsanız %5 eksantrisiteyi dikkate almanız gerekebilir. (Madde 2.8.2.1).
  Modal analiz yapılınca dışmerkezlik etkisi kendiliğinden alınır, gerek yok şeklinde genellemek tam doğru olmaz (Dağınık kütlelerle hesap yapmanın noktasal kütlelerle hesap yapmaya göre daha doğru olduğu bir gerçektir tabi ki)

  Siz modal analiz yapıp kat kütlelerini diyaframda topaklanmış tek kütle olarak da modelleyebilirsiniz, dolayısıyla yayılı kütle modeli kurmadan da modal analiz yapabilirsiniz. Ayrıca eksantrisitenin dikkate alınmasının bir diğer amacı da sadece kütlenin toplanmış/dağılı olması meselesi değil, dağınık kütlelerle de hesap yapsanız acaba sizin modellemeniz geçeğe ne kadar uyacak meselesidir. (Dynamic eccentricity ve accidental eccentricity olarak internette aratırsanız bu konu ile ilgili yabancı dokumanlara ulaşabilirsiniz). Dağınık kütlelerle hesap yapınca eksantrisite etkisinin dynamic eccentricity olarak adlandırılan kısmını modellemiş olursunuz. Bir de "accidental eccentricity" var

  Bunu bir nevi emniyet katsayısı olarak düşünebilirsiniz. (Kütleler gerçek binada dağınıktır, ama birebir sizin modellediğiniz yerlerde olmayabilir, deprem hareketinin yatay bileşeni haricinde döngüsel bir ek bileşeni bulunabilir, binanın hareketli yük dağılımı değişiklik gösterebilir, binada tadilat yapılmış, duvar kırılmış, su deposu eklenmiş olabilir, elemanların rijitlikleri hem projeyle birebir örtüşmeyebilir, hem zamanla değişmiş olabilir vs).
  (Accidental) Eksantrisite, aslında bu tip nasıl olacağı önceden pek kestirilemeyen ancak binanın dinamik davranışını değiştiren etkileri de tasarımda kabaca dikkate alabilmek için düşünülmüş bir etki.

  SAP2000'de nasıl alınacağına gelirsek, sizin de yazdığınız gibi programın modal analiz opsiyonlarında hazır bir şekilde bulunmadığı için yabancı kaynaklar da ek bir statik yükleme ile bu yüklemeyi (sadece dönme olarak) yapıp kombinasyonla dikkate alınması gerektiğini söylüyor. Burada dikkat edilecek mesele, response spectrum çözümü ile eksantrisite çözümünün kombine edilince birbirini hep arttıracak şekilde kombinasyon yapılması. (Response spectrum sonuçları mutlak değer olarak çıkar, yön bilgisi yoktur, dolayısıyla herhangi bir response spectrum sonucuna mesela -2.1 t gibi bir eksantrisite sonucunu toplarsak etkiyi arttırmış değil azaltmış oluruz.)
  Eğer eleman tasarımını kombinasyondan okuduğunuz değere göre elle yapacaksanız bu kombinasyonu hem + hem - şeklinde düşünmeniz gerekir. Konu ile ilgili şurada bir faq makalesi mevcut, sap'ın eleman dizaynında bahsettiğim işaret meselesine göre nasıl kombinasyon yaptığını anlatıyor.
  https://wiki.csiberkeley.com/display...ombination+FAQ
  Konu tarator tarafından (03-06-2012 Saat 15:21 ) değiştirilmiştir.

 4. The Following User Says Thank You to tarator For This Useful Post:

  foucault (03-06-2012)

 5. #4
  Paylaşımcı Üye
  Üyelik tarihi
  06-11-2007
  Mesajlar
  107
  Thanks
  48
  Thanked 26 Times in 24 Posts
  Sayın tarator; hazır konu açılmışken bir sorum olacak size; modal analiz ile response spectrum analizin bir tam olarak farkı nedir.? Yani ikisi de belirli bir spektrum diyagramını kullanarak maxımum etkilerin süperpozisyonunu kullanır. Ama load case de ayrı yerleri vardır. Bu konu kafamı kurcalar.

 6. #5
  Paylaşımcı Üye
  Üyelik tarihi
  06-11-2007
  Mesajlar
  107
  Thanks
  48
  Thanked 26 Times in 24 Posts
  Sanırım Sap 2000'de yanlız modal analiz yapmak yapı periyodunu bulmaya yarıyor. Davranış analizi ise bu peryotlara göre, ve girdiğimiz function eğriye göre deprem kuvvetlerini buluyor.

 7. #6
  Katılımcı Üye
  Üyelik tarihi
  10-01-2009
  Mesajlar
  78
  Thanks
  1
  Thanked 18 Times in 15 Posts
  Sizin de yazdığınız gibi modal analiz yapının doğal periyodlarını ve her mod için deformasyon şekillerini bulur. Buradaki deformasyon değerlerinin mertebelerinin herhangi bir fiziksel anlamı yoktur.

  Response spectrum analizi ise bu davranışa sahip binanın verilen deprem etkisi etki (tahrik) altında nasıl tesirler alacağını (istatistiksel olarak) hesaplar. Bu sebeple tüm değerler mutlak değer olarak çıkar, çünkü ilgilenilen büyüklüğün (mesela X kolonunun alt ucunun kesme kuvveti gibi) depremde alabileceği maksimum değer hesaplanır. Burada yön ve zaman bilgisi yoktur.

  Bu sebeple response spectrum analizi sonucu bir düğüm noktasının denge denklemlerini yazarsanız toplamın sıfır olmadığını görebilirsiniz. Gene aynı sebepten mesela göreli kat ötelemesi hesabında i+1. katın deplasman değerinden i. katın deplasman değerini çıkarmak tam doğru bir işlem değildir. (İkisi de iki katın alabileceği maksimum öteleme değerleridir, ancak bu etkiler depremde aynı anda ve nadir de olsa aynı yönde gerçekleşmeyebilirler).

 8. The Following 2 Users Say Thank You to tarator For This Useful Post:

  foucault (03-06-2012), keç (20-02-2015)

Benzer Konular

 1. sap2000 pushover analiz sorunu
  By muzafferbalci in forum Sap2000
  Cevaplar: 8
  Son Mesaj: 31-12-2011, 01:58
 2. Dinamik Analiz
  By nessue in forum Sap2000
  Cevaplar: 28
  Son Mesaj: 22-03-2009, 20:44
 3. Dinamik Analiz
  By brandon in forum Sap2000
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 26-12-2006, 15:53
 4. Sap2000 ile dinamik analiz örneği
  By YapisalAdmin in forum Sap2000
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 02-12-2006, 16:07

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •