1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 12

Konu: sap2000 bina periyodu

Yeni Üye
    Thanks
    0

sap2000 bina periyodu

selamun aleyküm sayın üstadlarım bitirme ödevi olarak sap2000 ile sta4cad yazılımlarının analiz sonuçlarının karşılaştırmasını yapıyorum.benim bulduğum periyotlarda sap2000 ile sta arasında cok fark var. arastırdıgım tezler içerisinde buna benzer bir karşılaştırma buldum periyotlar birbirine cok yakın benim çalışmamda acaba hata nerden kaynaklanıyor olabilir yardımcı olursanız sevinirim.

Paylaşımcı Üye
    Thanks
    25
    Açıkta bir uç kalmış olabilir. Tüm noktaların tutulu olup, olmadığı kontrol edin. Bir de bulduğunuz değerleri de yazarsanız daha iyi olur. Bina türü, kat sayısı vb. bilgileri de...

Yeni Üye
    Thanks
    0
    sayın imyusyil;
    9 katlı bir konut her 2 programda girdiğim değerler tamamen aynı. sta x yonunu 1,05 y yonunu 0,88 buluyor sap2000 de x yonu 0,49 y yonu 0,71. hem değerler yakın değil hem de tam tersi büyüklükteler. mode 1 de y yonu cıkıyor mode 2 de x yonu bunu da anlamadım onceden mode 1 de x mode 3 de y yonu cıkıyodu neden boyle oldugu hakkında da hiç bi fikrim yok. acık ucları nasıl kontrol edeceğim hakkında da bilgi verirseniz sevinirim.butun mode lardaki hareketleri yaptırdım bina komple sallanıyodu arkadasımda benzer proje yapıyor acık olan uclar sallanıyodu sadece bende oyle bi şey de yok cevabınız için teşekkür ederim.

Paylaşımcı Üye
    Thanks
    25
    Hangi modda hangi yön daha fazla deplasman yapıyorsa, zaten o mod o yöne aittir. 1. ve 2. modda zaten maksimumlar çıkar. Açıkta kalan uçtan kastım doğru bir şekilde tüm hepsinin mesnetlenmiş olması. Yalnız öyle bir durumda mod daha büyük değerler alırdı. Siz de daha küçük çıkmış. Normalde Sta4CAD'in verdiği periyotlar daha uygun gözüküyor. SAP2000 ve projelerle uğraşmayalı uzun bir süre oldu. Şu an net bir şeyler söylemekten açıkçası çekiniyorum. Sizi yanlış yönlendirmek istemem. Ancak evde hem program hem de göz atabileceğim kaynaklar var. Eve şantiyeden dinç bir kafa ile gidebilirsem, bakıp tekrar bir şeyler yazacağım. Umarım benden önce de yardımcı olacaklar çıkar. Yalnız siz yine de ölü yükleri kontol edin. Tekrarlamış olabilirsiniz ve bu yüzden periyotlar küçük çıkmış olabilir. Kat ağırlığını elle hesaplayıp, programdaki ile kontrol edin.

Kat kütlelerini atarken bu gibi tekrarlar olabiliyor. Bu konuda http://forum.yapisal.net/sap2000/280...dair-soru.html ve http://forum.yapisal.net/sap2000/215...ygulamasi.html konularına da bir göz atın. SAP2000'de deprem hesabında buralar gözden kaçabiliyor. Aklımda bir şey daha var. Yalnız dediğim gibi şu an emin olmadığımdan yazamıyorum Evde inşallah kontrolden geçirip, periyodunuzu etkileyecek bir durum ise yazacağım.

Paylaşımcı Üye
    Thanks
    25
    Yapı periyodunu etkileyen faktörleri yazalım.

Demek ki yapı periyodunu etkileyen faktörler

1) Yapı Kütlesi (Dolayısıyla Ağırlığı)
    2) Rijitlik (eleman rijitliklerine bağlı olarak sistem rijitliği yani rijitlik matrisi)

1) Kütle ile ilgili Durumlar

a)O halde sap2000 de öncelikle kütleleri kontrol etmelisiniz. Depreme esas yapı kütlesini programa doğru tanıtıp tanımadığınızı kontrol edin.
    b)Malzeme özelliklerini kontrol edin.
    c)Elemanların ağrılıklarını kontrol edin.
    d)Mass source'dan doğru sçeneğiğ seçtiğinizden ve doğru yükleme durumunu girdiğinizden emin olun.

2) Rijitlik ile ilgili Durumlar

a)Sitemde elemanların düğüm noktarında süreksizlik olup olmadığını kontrol edin.
    b)Kesitleri özeliikle kolon kesitlerini planda doğru yönce girip girmediğini kontrol edin. Örneğin 25*50 bir kolon Y yönünde X yönünün 4 misli daha rijittir. O halde 50*25 bir kolonda X yönünde 4 misli daha rijit olacak dolayısıyla periyodunuzu doğrudan doğruya etkileyecektir.
    c)Mesnet koşullarını iyi inceleyin. Bazen yanlışlıkla mesnetler üst katlara kopyalanabilmekte sistem tamemen gerçekten uzaklaşabilmektedir.
    d)Sistemizin durumuna göre döşeme için kullandığınız elemanlar için özelliklerini membran veya plate yerine daha genel durumu temsil eden shell olarak deneyin. İsterseniz rijit veya sistem düzgün değilde semi-rijit diyafram kullanabilirsiniz.
    e)Sistemde perdeler var ise (ki yapı yüksekliği dikkate alındığında olmalı gibi görünüyor) perdeleri shell olarak düzenleyin ve meshleri mümkün olduğunca muntazam yapmaya çalışın. Özellikle döşeme ve perde birleşim meshlerine çok özen gösterin.

Probleriniz için aklıma gelen muhtemel çözümler bu doğrultuda. Sistemi bu açıklamar doğrultusunda tekrar inceleyin sorun hala çözülmemişse tekrar değerlendirelim.

Selamlar.

Hakan.

6. The Following 3 Users Say Thank You to ytu_hakansahin For This Useful Post:

gyatko (12-12-2012), imyusyil (27-05-2012), sezersezar (06-06-2012)

Paylaşımcı Üye
    Thanks
    25
    Hakan Bey, sanırım noktayı koymuş Gerekli düzeltmeyi yapabildiğinizde, hangi noktada hata yaptığınızı ve nasıl düzelttiğinizi buradan paylaşırsanız, bu konuda arama yaparak, buraya ulaşanlara da yardımcı olmuş olursunuz.

Onursal Üye
    Thanks
    94
    Thanked 2.158 Times in 1.153 Posts
    Alıntı twins42 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    selamun aleyküm sayın üstadlarım bitirme ödevi olarak sap2000 ile sta4cad yazılımlarının analiz sonuçlarının karşılaştırmasını yapıyorum.benim bulduğum periyotlarda sap2000 ile sta arasında cok fark var. arastırdıgım tezler içerisinde buna benzer bir karşılaştırma buldum periyotlar birbirine cok yakın benim çalışmamda acaba hata nerden kaynaklanıyor olabilir yardımcı olursanız sevinirim.
    Yapı periyodu vektörel bir büyüklük değildir.Dolayısıyle x yönündeki periyod y yönündeki periyod gibi birşey söylemek mümkün değildir. Bildiğimiz üzere Periyodun1 saniye olması harekete başlangıcından ilk hale gelinceye kadar ki geçen süreyi ifade eder.Ancak Depremin x yönünden veya y yönünden etkimesi durumunda periyod değerleri değişiktir(İDEAL BİR BİNADA BU İKİ PERİYODUN BİRBİRİNE ÇOK YAKIN OLMASI GEREKİR).Ancak x yönü ve y yönü sta ile sap uyumsuz olabilir.Dolayısıyle sta da girdiğiniz x yönü sap ta y yönüne tekabül edebilir.Koordinat sistemlerine bakmak gerekir.Yani yön konusunda bir problem olmayabilir.Ayrıca iki farklı yazılımda hiçbir zaman periyod değerleri birbri ile aynı çıkmaz.Mutlaka fark vardır.Bunun haricinde yukarıdaki arkadaşların bahsettiği sorunlarda mevcut olabilir.Genel görüşümüde zaten size özel den yazdım.Önce koordinat kontrollerinizi yapmanızı öneririm.

Ahmet ÇELİKKOLLU
    İnşaat Mühendisi
    ESKİŞEHİR

Paylaşımcı Üye slmzrl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Thanks
    0
    sta4cad ten sap 2000e aktarım var kullanırsanız işinizi kolaylaştırır...iyi çalışmalar

Üye
    Thanks
    0
    sta4cad kalıp üzerinden kütleleri hesaplarken sap2000 kesişim bölgelerini ayırmadan kat kütlelerini hesaplıyor bu sebepten dolayı periyot formulüni düşünürsek kütlenin artışı periyotun artışını meydana getirir.
    sonuş olarak aynı şekilde 2 programda birebir girilen sistemlerden sap2000 deki periyot sta4cad den her zaman daha fazla çıkacaktır.

Yeni Üye
    Thanks
    0
    sta ide bizim Türk mühendislerin namusunu kurtaran programlar. csı ın 300 mühendisle berkley üni. beraber yaptıkları mükemmele yakın bir programla bizde 3 inşaat mühendisi 1 bilgisayar mühendisinin yaptığı program nasıl karşılaştırılır benim pek aklım almıyor. bu onların üstünlüğünü kabul etmek değil ama mühendislik yeteneğini minimuma indiren programlar ayrıca mühendislik ücretlerini rezil eden programlar benim sitemim sadece bunadır.
    yapı modları ve periyotları tamamen yapının modellenmesi ile ilgili konular. ben modellerim farklı çıkar başkası modeller farklı çıkar, öncelikle mühendislik yaklaşımlarıyla, davranış bilgisiyle doğru kabulleri yapmak gerek. zaten ondan sonrası programın işi. doğru model ise ciddi manada emek isteyen bir iştir, sta daki gibi kalıp planını çiziyim bana modeli kursun yaklaşımıyla kusura bakmayın beyler ama bu iş olmaz. yabancı sitelerde millet sonsuz rijit elemanlar kullanmayın diye bağırıyor ama bizim programlar çatır çatır atıyor bunun gibi 100 lerce hata var. ide yi yazan elemanla bazı şeyleri tartıştık programın algoritması çok iyi ama mantıksal hataları var, gerçekle bağdaşmıyor. bu nedenlerle sta ile yüksekliği 24 m den az düzenli yapılar çözerseniz sap ile yakın veriler alırsınız ancak düzensiz yapılarda çok özel modelleme teknikleri kullanılmalı, sta gibi modellerseniz yine yakın sonuçlar alırsınız ama unutmayın stanın birsürü modelleme hatası var isterseniz tartışabiliriz.
    ek olarak Ahmet beyin söylediği yakın periyot meseleside nacizane yanlış bir yaklaşım. o mesele davranış bilgisi olmayan kesit tasarımı yapan eski mühendislerin tarzı. bir yapıda ne kadar fazla benzer mod varsa o yapının gerçek davranışı o kadar zor kestirilir. buda sizin yapacağınız kabulleri o kadar zorlaştırır. örneğin plastik mafsal durumlarını..

1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu