1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 12

Konu: sap 2000 kompozit döşeme?

Katılımcı Üye
    Thanks
    1

sap 2000 kompozit döşeme?

örneğin 10 mm trapez sac üzerine 10 cm beton atıcaz burada sadece sacı shell olarak modelleyıp betonun ağırlığını dead caseinde kN/M2 olarak to frame two way olarak giriyorum..bu modelleme doğrumudur yoksa daha doğru bir yolu varmıdır..iyi çalışmalar

Üye
    Thanks
    2
    daha doğru yol bence elle kirişe gelecek yükü yaylı olarak hesaplayın ve sap 2000 de (kg/m , kN/m , t/m ) cinsinden yükleyin

Yeni Üye
    Thanks
    7
    Benim de öğrenmek istediğim bir konu yardımcı olabilecek birisi varsa çok memnun oluruz.

Bölüm Yöneticisi
    Thanks
    37
    arkadaşlar ben bu tip durumlarda elle çözümü öneriyorum. kompozit konusu karmaşık gibi görünse de aslında değil. programlarda sonucunu bilmediğiniz , birkaç kez denemediniz yöntemlerden uzak durmanızı tam anlamıyla güvenmemenizi tavsiye ediyorum. kompozit çalıştırdığınız betonarme kesitte zaten tek yönlü gerilme olduğunu kabul ediyorsunuz two way dağıtmak çok mantıklı olmayabilir. benim yaptığım yük analizini yapıp tek kiriş olarak çözmek ve yapıya olan etkileri için çözdükten sonra gerekirse yapıyı modellemek.

Yeni Üye
    Thanks
    7
    Aslında burada önemli olan oluşturulan shell elemandan yüklerin kirişlere nasıl aktarılacağı yoksa dediğiniz gibi elle de hesap yapmak mümkün. Bu konuda net bilgiye sahip olabilsek çok faydalı olacak aslında.

Paylaşımcı Üye
    Thanks
    4
    Eğer betonarme katkısını ihmal etmek size ekonomiklik açısından herhangi bir sorun teşkil etmiyorsa (!) bu elemanları yzyılı yük girerek modellemek işe yarayabilir. Ancak section desing kullanılarak modelleme yapmak gerçeğe daha yakın bir çözüm olabilir.

Paylaşımcı Üye
    Thanks
    27
    Shell elemanlarin yukleri, başka bir başlıkta da söylendiği gibi, Assign-Area Loads-Uniform to Frame seçeneğinde distribution-Two Way yolu ile tanimlandiginda, kirislere ucgen/trapez olarak dagitilir. Cok basit bir ornegi asagidaki resimde gorulebilir. Basit kirişlerden oluşan bir grid, her göz 4.00 m x 4.00 m, shell elemanlar parçalanmamış, yani 4.00 x 4.00 ebadında, üzerinde de az evvel tarif edilen şekilde tanımlanmış 3.50 kN/m2 servis yuku var.

Analiz yapildiginda programin orta kirişlerin her birine, en büyük değeri tam ortada (3.50 x 2.00) x 2 kN/m olan ucgen yuk dagitmasi gerekiyor, zaten oyle yapmis. q x L^2 / 12 ile bu sekilde yuklu basit kirişin açıklık momenti de kontrol edilebilir.

Bu basit örnekte kirişler dikdörtgen kesitli, mesnetler mafsallı, o yuzden burada fark etmez ama gercek bir analizde sistem böyle basit olmayabilir, dolayısıyla kesitleri Barissia'nın dediği gibi tanımlamak gerek. Ayrıca modellenen sistemin gerçekten çift yönlü olup olmadığına karar vermek de projecinin sorumluluğu. Ben de alkimefe gibi betonarme döşeme ile kompozit çalışan çelik kirişin hesabının elle yapılması gerektiği düşüncesindeyim. Burada yalnızca feverlei'ın sorusu üzerine yük dağıtımına bir örnek vermek istedim.

8. The Following User Says Thank You to Clausewitz For This Useful Post:

feverlei (16-01-2012)

Bölüm Yöneticisi
    Thanks
    37
    kompozit döşeme tek yönlü çalışır zaten iki yönde dağıtımı nasıl yapacaksınız? çok küçük, tasarımı değiştimeyecek yükler için bu çabalar.

Paylaşımcı Üye
    Thanks
    27
    Alıntı Clausewitz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    (...) Burada yalnızca feverlei'ın sorusu üzerine yük dağıtımına bir örnek vermek istedim.
    Bu arada kompozit döşeme çoğunlukla o şekilde kullanılıyor olabilir ama tek yönlü olmak zorunda değildir. Çift yönlü betonarme döşemenin kirişlerini prefabrik veya çelik yaparsanız çift yönlü kompozit döşeme olmaz mı? Olur.

Özel Üye
    Thanks
    34
    Etabs çok güzel bir şekilde komposit kiriş tasarımı yapabiliyor. Etabs kullanabilirsiniz.

1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu