Gösterilen sonuçlar: 1 ile 6 ve 6

Konu: SAP 2000 DE KÖPRÜ YÜKÜ (kamyon yükü)

Yeni Üye
    Thanks
    9

Exclamation SAP 2000 DE KÖPRÜ YÜKÜ (kamyon yükü)

Shell olarak menfez tasarladım.kamyon yukunu de girdim ama analizden sonra hata veriyor.MOdel hatası diye...Lane tanımlanmamıs diyor.
    Sap ın içindeki örneklere baktım örnek R ye..Orada kiriş olarak tanımlamıs köprüyü.Acaba kamyon yuku için böyle bir zorunluluk mu var.Shell elemana uygulanmıyor mu kamyon yuku.
    Şimdiden Allah razı olsun

Katılımcı Üye
    Thanks
    3
    bildiğin kadarıyla komyon yükü ile ilintili değil sorun senin yükleri etkittirme biçiminden veya ki bu daha büyük ihtimal çünkü model hatası demiş modelin dizaynından kaynaklı bir hata mevcut

3. The Following User Says Thank You to maximilien For This Useful Post:

kocayesil (07-03-2009)

V.İ.P ÜYE
    Thanks
    67
    Sap2000 de lane tanımı yapmalısın. Bu tanım bridge modülünden yapılmakta. Tanımı iki nokta arası yaptıktan sonra layout yapacaksın. Bunudan sonra Vehicle Class tanımlarını bu şerite atayacaksın......

Menfezlerde ise kamyon yükü bu şekilde girilmiyor. Dolgu yüksekliğine göre araç yükün değişiyor. Örneğin 60 cm den az dolgu olan sistemlerde araç yükün noktasal yük olarak atanıyor. Kamyon tanımının bir aksa ve bir tekere gelen yük belli. Bu yükleri atıyorsun. 60 cm ile 250 cm arasında ise düzgün yayılı yük olarak girebilirsin. Burada da teker genişliği + 1.75 dolgu yüksekliği olarak bir alanın bir kenarı diğer yönde de ikinci kenarını bulup, gerilme hesaplıyorsun. Bu gerilmeyi atıyorsun. 2.5 m den daha büyük dolgu yüksekliğine sahip sistemlerde ise hareketli yük almıyorsun.
    Hanginiz beni daha çok seviyor ?

5. The Following User Says Thank You to elmali123 For This Useful Post:

kocayesil (07-03-2009)

Üye
    Thanks
    18
    Böyle bir menfezin önce el hesabını yapmayı bilmeniz gerekiyor.

Prof. Enver Çetmeli nin ÇUBUK SİSTEMLER PLAKLAR VE KABUKLARIN HESABI İÇİN TABLOLAR ADLI eserinden yararlanabilirsiniz.

7. The Following User Says Thank You to noforyou For This Useful Post:

kocayesil (07-03-2009)

Yeni Üye
    Thanks
    9
    Öncelikle tesekkur ederim.
    cözümü 2 türlü yaptım :
    1-Menfez üzerinde hiç dolgu yokmuş gibi; Bu çözümde 2 adet layout tanımladım(2 seritli yol).BU seritlere Eşdeğer şerit yüklemesi (13.5t eğilme için ve 19.5 t kesme için) ve 1.5 t/m2 lik yayılı yük tanımladım dinamik etki katsayısını 1.3 aldım.
    2-Menfez üzerinde 2.5 m dolgu oldugu durumda;Sadece hareketli yük olarak 1.5 t/m2 lik yayılı yuk etkittirdim.
    Analizin ardından shell elemanlardaki max mometlere göre As=Ks.M/d formulunden gerekli donatıyı buldum temel üstü için max pozitif moment,temel altı için min negatif momenti kullandım.....Ne dersiniz yanlışlık var mı? Başka ne gibi kontroller gerekli acaba ....
    Birşey daha sorucağım yapı yeraltı su seviyesi altın da ise perdelere barbakan(zemindeki suyun mefeze kaması için için küçük delikler) uygun sayıda koysak suyun kaldırma kuvvetini dikkate almasak olr mu?

Yeni Üye
    Thanks
    14
    arkadaşım bu yaptığın örneklerin sdb dosyalarını bizimle paylaşabilirmisin belki daha iyi yardımcı olabilirz ben bu konularla uğraşıyorum yakından . .