Takip et: @yapisal

1. Sayfa - Toplam 4 Sayfa var 123 ... SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 33

Konu: Automatic Nesting Nasıl Yapılır?

Yeni Üye
    Thanks
    2

Automatic Nesting Nasıl Yapılır?

Merhaba, çelik konstrüksiyon sektöründe iş yapıyoruz, XSteel 12 ve 14 kullanıyorum, XStellde hazırladığım parçaları Autocad formatına çevirip , tek tek saç plaka üzerine yerleştiriyoruz, XSteelin bunu otomatik olarak yapabildiğini duydum, nasıl yapıldığını bilen varsa adım adım (mümkünse ayrıntılı) anlatabilirmi?

Özel Üye
    Thanks
    34
    Kullandığınız kesim makinesi nedir ?

Konu Yöneticisi dmrmrt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Thanks
    16
    Benim bildiğim kadarıyla v12 de böyle bir komutlama yok. Henüz tam olarak v14 inceleyemedim. Duyduğun şey belki nested assemblies olabilir bununla karıştırıyor olabilirsin belki. Sizin söyledğiniz şeyi cnc ve plazma makinalarının küçük programcıkları oluyor. Bu programlar sayesinde verdiğiniz örnek çizim sayı ve şekil bakımından en uygulanabilir şekilde oturtuluyor veya manuel olarakta müdahale edebiliyorusunuz. Fakat benim bildiğim kadarıyla (tam emin olmamakla beraber) v12 bu işlemi yapmıyor.

Thanks
    16
    pardon galiba bi çözümü vamış. Biraz inceleyeyim cevap vereceğim.

Yeni Üye
    Thanks
    2
    Kullandığımız kesim makinesi CNC Plazma
    Konu s.celik tarafından (16-09-2008 Saat 08:13 ) değiştirilmiştir. Sebep: Eksik yazım.

Özel Üye
    Thanks
    34
    CNC makineler için genelde kendi yazılımları mevcut. Profirst en meşhur olanları. Genelde firmalar profirst kullanıyor. Makineyle beraber bu yazılımıda size vermiş olmaları gerekir. Xsteel'de yapabiliyor fakat anlatımı uzun sürer. Ayrıca her markayada uygulanamıyor. CNC makinenizin markasını yazarsanız yardımcı olabilirim...

Thanks
    16
    Eğer ingilizceniz iyi ise help menüsünde gayet açık bir şekilde plate nesting başlığı altında anlatıyor. Ben çalışırken plaka kesimlerini dışarıya yaptırdığımız için şahısların kendi nesting programlarını kullanıyorduk fakat xsteelinde içerisinde plate nesting komutu mevcut. Eğer ingilizeniz iyi değilse uzun uzun anlatırım. Ama diğer arkadaşlarında dedikleri doğrudur tabiki.

Yeni Üye
    Thanks
    2
    Alıntı Miralay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    CNC makineler için genelde kendi yazılımları mevcut. Profirst en meşhur olanları. Genelde firmalar profirst kullanıyor. Makineyle beraber bu yazılımıda size vermiş olmaları gerekir. Xsteel'de yapabiliyor fakat anlatımı uzun sürer. Ayrıca her markayada uygulanamıyor. CNC makinenizin markasını yazarsanız yardımcı olabilirim...
    Elimizde makinaya ait bir yazılım bulunmuyor, makina yaklaşık 7-8 senelik bir CNC Plasma. Ben makinayı kullanan operatör değilim, bildiğim: Xstellden Autocad formatına aktardığımız partları AutoCad de manuel saç üzerine yerleştirip, bir diskete yükleyip makinaya yüklüyorlar, modelini öğrenmeye çalışacağım.

Alıntı dmrmrt Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eğer ingilizceniz iyi ise help menüsünde gayet açık bir şekilde plate nesting başlığı altında anlatıyor. Ben çalışırken plaka kesimlerini dışarıya yaptırdığımız için şahısların kendi nesting programlarını kullanıyorduk fakat xsteelinde içerisinde plate nesting komutu mevcut. Eğer ingilizeniz iyi değilse uzun uzun anlatırım. Ama diğer arkadaşlarında dedikleri doğrudur tabiki.
    XSteel'in yardım menüsünden adım adım "Nesting" yapımını uyguladım, fakat gelen menülerdeki bölümlere hangi değerleri girmemiz gerektiğini bilemediğimiz için sonuca ulaşamadık, çoğu teknik terim ve kısaltmalar var, uygulamalı bir anlatım yapılırsa biz dahil çoğu insan bu yardımdan faydalanacaktır.
    Konu s.celik tarafından (16-09-2008 Saat 10:22 ) değiştirilmiştir. Sebep: düzeltme

Thanks
    16

Lightbulb Plate_nesting_videosu

İyi günler. Sorunuza cevap yazmak biraz uzun oldu. Uzun uzun yazacağıma bir video çekeyim dedim ileriye dönükte güzel olabilir aşağıdaki linkte plate nestingin nasıl yapılacağını analatan bir video hazırladım . Mikrofonda biraz sorun olduğu için sessiz olarak kaydettim ama gayet açıklayıcı oldu. Bu videoyu izleyin sorunuz olursa oradan devam ederiz ok?

Video dosyası
    http://rapidshare.com/files/14588615...deosu.rar.html

10. The Following 9 Users Say Thank You to dmrmrt For This Useful Post:

algorist (17-09-2008), H.Kumral (17-09-2008), meteozcan (11-08-2010), Miralay (17-09-2008), muratall01 (18-10-2010), Raphsody (17-09-2008), s.celik (17-09-2008), sarptas (15-01-2009), Yahya (10-10-2008)

Özel Üye
    Thanks
    34
    dmrmrt güzel bir video hazırlamış teşekkürler. Eklemek istediğim bir kaç yer var. Kenar boşluğu olarak 5 mm yeterli ayrıca parça ara boşluğu olarak (malzemenin et kalınlığı / 2) + 1 mm formulünü kullanabilirsiniz. Ayrıca eğer dxf değilde direk makine kodu olarak girecekseniz kesim bilgilerini sac kalınlığını doğru girmeyi unutmayın. Çünkü kesim voltajını plazma makineler et kalınlığına göre ayarlar...

12. The Following 2 Users Say Thank You to Miralay For This Useful Post:

algorist (17-09-2008), muratall01 (18-10-2010)

1. Sayfa - Toplam 4 Sayfa var 123 ... SonuncuSonuncu