1. Sayfa - Toplam 3 Sayfa var 123 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 25

Konu: Mantar temellerde zemin emniyet gerilmesi aşılması

Yeni Üye
    Thanks
    0

Question Mantar temellerde zemin emniyet gerilmesi aşılması

Herkese merhaba,

Benim sorum şu şekilde olacak.Projelerini yaptığım mütahitler hem işçiliğinin kolay hemde tek seferde dökülüp dolgu yapma gereği olmadığı için temel sisteminin mantar olmasını istiyor.Bende binayı bu şekilde tasarladığımda fea analiz kısmında zemin gerilmesi ile ilgili bazı sorunlar yaşıyorum.

D tipi zeminlerde deprem yük arttırımı yapamıyoruz ve temel sistemini mantar plak örneğin 50 cm tanımladığımızda meshlerin çoğu zemin etüd raporunda verilen emniyet gerilmesini aşıyor.Temele aktarılan yükler ve plak ağırlığını kullanarak hesaplanan efektif gerilme ise raporda verilen değerin altında kalıyor.Sizce meshlerin gerilme değerini aşması fakat efektif gerilmenin güvenli tarafta kaldığı projeleri yapmak beni bir sorunla karşı karşıya bırakır mı.?

Bir projede 50 cm olarak tasarladığım mantar plağı 60 cm hatta daha yüksek olarak analiz ettirdiğimde yine meshler zemin gerilmesini aşıyor.Böyle bir durumda nasıl bir yol izlememi önerirsiniz?

Teşekkür ederim.

Yeni Üye
    Thanks
    2
    Ramon arkadaşımızın karşılaştığı sorunla bende sık sık karşılaşıyorum...
    özellikle yüksek yapılarda (10+ katlı) temel ampatmanını ve temel yüksekliğini artırmama rağmen asansör perdesi etrafında zemin gerilmesini jeolojik etüd raporundaki değerlere yaklaştıramıyorum.
    Bu tür yapılarda ne gibi öneriniz olur...?
    Yardımlarınızı bekliyorum...

Yeni Üye
    Thanks
    0
    Konuyu güncellemek amaçlı atıyorum bu mesajı.
    Kimse yanıt vermemiş.Yardımcı olursanız sevinirim.

Özel Üye
    Thanks
    24
    Asansör perdelerini shell olarak modellerseniz sorun yaşamazsınız.

Yeni Üye
    Thanks
    0
    Asansörün olmadığını bir yapıdan bahsttiğimizi düşünürsek.Biraz daha açar mısın acaba "cassabotanic"?Sorumu tam anladığından da emin değilim.

Özel Üye
    Thanks
    24
    Alıntı alpperr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ramon arkadaşımızın karşılaştığı sorunla bende sık sık karşılaşıyorum...
    özellikle yüksek yapılarda (10+ katlı) temel ampatmanını ve temel yüksekliğini artırmama rağmen asansör perdesi etrafında zemin gerilmesini jeolojik etüd raporundaki değerlere yaklaştıramıyorum.
    Bu tür yapılarda ne gibi öneriniz olur...?
    Yardımlarınızı bekliyorum...
    Asansör perdelerini shell olarak modellerseniz sorun yaşamazsınız.

Kıdemli Üye
    Thanks
    349
    Thanked 1.481 Times in 504 Posts
    Alıntı RamoN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Herkese merhaba,

Benim sorum şu şekilde olacak.Projelerini yaptığım mütahitler hem işçiliğinin kolay hemde tek seferde dökülüp dolgu yapma gereği olmadığı için temel sisteminin mantar olmasını istiyor.Bende binayı bu şekilde tasarladığımda fea analiz kısmında zemin gerilmesi ile ilgili bazı sorunlar yaşıyorum.

D tipi zeminlerde deprem yük arttırımı yapamıyoruz ve temel sistemini mantar plak örneğin 50 cm tanımladığımızda meshlerin çoğu zemin etüd raporunda verilen emniyet gerilmesini aşıyor.Temele aktarılan yükler ve plak ağırlığını kullanarak hesaplanan efektif gerilme ise raporda verilen değerin altında kalıyor.Sizce meshlerin gerilme değerini aşması fakat efektif gerilmenin güvenli tarafta kaldığı projeleri yapmak beni bir sorunla karşı karşıya bırakır mı.?

Bir projede 50 cm olarak tasarladığım mantar plağı 60 cm hatta daha yüksek olarak analiz ettirdiğimde yine meshler zemin gerilmesini aşıyor.Böyle bir durumda nasıl bir yol izlememi önerirsiniz?

Teşekkür ederim.

Kalınlıktan ziyade radye alanını genişletebiliyormusunuz bilmiyorum ama radye alanını biraz genişletin.Örnegin 50cm akslar ile temel etrafını donup radye akslarını yeni tanımlamıs oldugunuz akslara gore tanımlayıp tekrar analiz ediniz.

Saygılarımla...

İyi Çalışmalar...
    Tesekkur etmek için "tesekkur et" butonunu kullanalım.Forumda mesaj kirliligi olusturmayalım daha kullanılır bir forum için butonu kullanalım...

Yapı Mühendisliği, kesin olarak belirlenemeyen yükler etkisinde, özellikleri ancak tahmin edilebilen malzemeler kullanılarak, sadece yaklaşık olarak analiz edilebilen gerçek yapılar yapma sanatıdır.

Edward L. Wilson

8. The Following User Says Thank You to TuğraMuh For This Useful Post:

tayfungoz (26-01-2009)

Paylaşımcı Üye
    Thanks
    70
    olaya yanlış yerden bakıyorsunuz .temel kalınlığını attırmak zeminin taşıma gücün de herhangi bir değişiklik yapmaz .perdelerin sheel lenmesi de çözüm değil .
    temelin yüzey alanını büyütmek le sorun aşılabilir tabii bu en kolay çözüm bu mümkün değilse 2. çözüm kolon sayısını artırın .ilk sorunuz ne alaka olacaktır .hemen mantıklı bi cevap veriyim .temellere gelen yükler kolonlardan temele aktarılıyor eğer yükü bölerseniz zemin de daha rahat bi ğeril me oluşur .bu da olmuyorsa zemin iyileştirmesi yapmanız gerekiyor .

Katılımcı Üye
    Thanks
    1
    Yapı-temel etkileşimli çözüm yapmayı da deneyebilirsiniz, hem üstyapının tesirleri (zemin yaylarının izolatör gibi davranması yüzünden) hem temel tesirleri (üst yapı tesirleri azaldığı için ve üstyapı temeli rijitleştirici bir etki gösterdiği için) azalır, hem de daha gerçekçi hesap yapmış olursunuz.

Perdelerin shell olarak çözülmesi (sta4cad'de yapılabiliyor mu bilmiyorum) ve kolon/perde sayısının arttırılması tesiri tabana yayacağı için belli noktalardaki bahsettiğiniz gerilme değerinin aşılmasını azaltacaktır. Onlar da faydalı olur.

Özel Üye
    Thanks
    95
    Binanız kaç katlı? Konut mu iş merkezi mi? (Forumda tartışılmıştı) Kat sayısı x10 cm kadar Radye temel çıkması zaten kaçınılmazdır.

Zaten yazmışlar.Ama yazılanları toplamak gerekirse :

-Temel yerleşim alanında radye konsollar bırakın,

-Modelde hata olma ihtimaline karşın temeli farklı şekilde aynı geometride modelleyin,

-Binanızı hafifletmek için müteahhit ya da yapı sahibi ile irtibata geçip -mesela iş merkezi ise -projede duvar yerine alçıpan kullanılabilir mi onu öğrenip duvar yüklerinden kurtulabiliyor musunuz ona bakın,

-Zeminde tesviye betonu yerine perdah makinası (helikopter) kullanılma ihtimali varsa seramiklerin de yapıştırma usulü yapılacağını varsayarak tesviye betonu yüklerinden kurtulun

-Beton sınıfını yüksek tutun

-Kiriş yüklerini kontrol edin -genel hata- her kirişi kopyalama usulü üretirler. Dalgınlıkla kirişlere aynı yük verilip verilmediğini inceleyin.

-Sisteminizde daha çok kolon ya da perde kullanabiliyor musunuz diye araştırın.

-Asansör perdenizi poligon kolon olarak tanımlayın

-Zaten yapı temel etkileşimli yapmak zorundasınız

-Zemin emniyet gerilmesini aşmayın !

İyi Çalışmalar
    Konu angela tarafından (24-01-2009 Saat 18:49 ) değiştirilmiştir.

12. The Following User Says Thank You to angela For This Useful Post:

zamora (24-01-2009)

1. Sayfa - Toplam 3 Sayfa var 123 SonuncuSonuncu