1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 15

Konu: Nanoteknolojik Yalitim

Katılımcı Üye
    Thanks
    12

Pyrogel XT -Nanoteknolojik Yalıtım Battaniyeleri" AEROGEL DÜNYASINA HOŞGELDİNİZ "

Farklı kullanımlar için Aerojeli özel yapanın ne olduğu konusunda size bir fikir vermek için, bazı yapısal
    ve fonksiyonel tanımları vermek faydalı olabilir.

Türkiye Distribütörü
    Ayvaz Endüstriyel Mamuller San. Tic. A.Ş.
    GÖKSEL ER
    Aerojel Pazarlama ve Uygulama Müh.
    TEL : 0530 8271723
    Gazcılar Cad. Kayalı Sok. 52/44 Tuğcu Plaza Kat: 1/20 Bursa
    Tel: +90 224 256 97 45
    Faks: +90 224 256 97 46

MAİL : ger@ayvaz.com
    WEB: http://www.aspenaerogels.com.tr

GENEL MÜDÜRLÜK / FABRİKA

Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Mustafa İnan Cad. No: 36 Hadımköy / İstanbul
    Tel: +90 212 771 01 45
    Faks: +90 212 771 25 60 / 771 47 27

AEROGEL Genel Özellikler
    Termal İletkenlik 38ºC (100ºF) ve 760 torr'da 0.011-0.013 W/m-K . İletkenlik 10 torr'da 0.004 W/m-K seviyesine düşer.
    Sürekli Kullanım Sıcaklıkları -273°C - 650°C
    Yoğunluk Şu an 0.10 - 0.12 g/cm3 arası yoğunluklar mevcuttur (6 pcf - 8 pcf).
    Formülasyona göre değişen 400 ve 1000 m2/gram arasındaki nominal yüzeyler.
    Yüzey Gözenek Boyut Biçimi ve Dağılımı
    Açık hücreli yapı (2-50 nm gözenek) ortalama gözenek boyutu en fazla 10 nm.
    Esneklik 0.25 inch kalınlıkta uygun, 0.125 inch kalınlıkta kaplanabilir.
    Basınç Dayanımı Aerojeller, mikroselüler köpüklere ve elyaf yalıtımlara göre tipik olarak
    mükemmel basınç dayanımına sahiptir.
    Su Geçirmezlik Kısaltılmamış malzemeler saf suda yüzer ve su sızdırmaya karşı dayanıklıdır.
    Akustik Özellikler 100 m/s, aerojeller olağanüstü düşük iç ses yayma hızına sahiptir. Aerojel
    içinden ses iletimi elyaf destekler sayesinde yavaşlatılır.
    Zehirlilik Aerojellerimiz, şekilsiz silis jellerinden oluşur; zehirsiz ve güvenlidir. Tipik
    kullanımda, kesilmemiş malzemeler rahatsız edici toz yaratacaktır.

Pyrogel® XT Sıcak İşler İçin Esnek İzolasyon

Orta ve yüksek sıcaklıklar için standart ürün. -40°F (-40°C)'den 1200°F (650°C)'ye
    Kalınlık: 0.20 in (5 mm), 0.40 in (10 mm)
    Pyrogel® XT, rafineri, petrokimya ve gas işleme dahil geniş endüstriyel uygulamalarda için kullanılır. Pyrogel XT, tipik olarak sıradan yalıtım malzemelerinden 2-5 kat daha ince yapısıyla, endüstriyel pazardaki en etkili yüksek ısı yalıtım malzemesidir. Pyrogel® XT etkili, sağlam ve kurulumu daha verimlidir. Su geçirmezlik özelliği, yalıtım altında korozyona karşı yeni bir seviye sunar.

Cryogel® Z Soğuk Çalışma İçin Esnek İzolasyon

Orta ve kriyojenik sıcaklıklar için tasarlanan ürün: -445°F (-265°C)'den 195°F (90°C)'ye Kalınlık: 0.20 in (5 mm), 0.40 in (10 mm)
    Cryogel® Z , endüstriyel uygulamalar ve petrol ve gaz işleme endüstrilerideki (LNG, LPG, etilen, vs.) ortam altında kullanılır. Cryogel® Z, %50-%75 oranında düşürülmüş kalınlığıyla dünyadaki herhangi bir kriyojenik yalıtım malzemesinden daha düşük bir k değerine sahiptir. Cryogel® Z’nin fabrikasyon buhar bariyerli esnek battaniye formu, daha düşük maliyetli, daha yüksek performanslıdır; montajı daha hızlıdır ve daha dayanıklıdır.

Pyrogel® XTF Yangın Koruması İçin Esnek İzolasyon

Orta ve yüksek sıcaklıklar için standart ürün -40°F (-40°C)'den 1200°F (650°C)'ye
    Kalınlık: 0.40 in (10 mm)
    Pyrogel® XTF yangın koruması için kullanılır. Temel olarak Pyrogel XT'ye benzeyen Pyrogel® XTF, yangına karşı istisnai koruma konusunda özel olarak formüle edilmiştir. Pyrogel® XTF, bu endüstri lideri performansına; esnek, çevresel olarak güvenli ve kullanımı kolay bir ürün olmasıyla ulaşmıştır.

Ayvaz End.Mamüller A.Ş® BİRÇOK ENDÜSTRİ İÇİN ISIL YÖNETİM VE ENERJİ KORUNMASI İLE İLGİLİ İZOLASYON ÇÖZÜMLERİ SUNAR. İZOLASYON ÜRÜNLERİMİZ, GELENEKSEL İZOLASYON ÜRÜNLERİNE GÖRE 5 KATA KADAR DAHA İYİ ISIL PERFORMANS SAĞLAR...

AEROJEL NEDİR?
    Bir aerojel, arkaya çekilen sıvı fazın hava ile yer değiştirdiği işlemdeki jelden direkt olarak elde edilir. Eğer
    jel; sıvı formda şekillenirse, sonuç “hidrojel” olarak da adlandırılan yarı katıdır ve su organik bir çözüsü ile
    kuruyabilir. Eğer jel alkol fazındaysa, ortaya çıkan yarı katı madde “alkojel” olarak adlandırılır ve direkt
    olarak kuruyabilir. Bu durum, jelin içindeki çözücü fazın sıcaklık ve basıncının artmasıyla birlikte başarıya
    ulaşır. Bu “süperkritik” ayrışma ortamı sıvı ve katı gözenek yüzeyler arasındaki yüzey gerginliğini düşürür;
    öyle ki kritik sıcaklık derecelerinin üstündeki sistemin basınçsızlaşması, gözenek yapısını gazla doldurur.
    Bir süperkritik kuruma işlemi, sıvı küçük gözeneklerden buharlaştığı zaman büyük basınçları önler.
    Buharlaşma esnasındaki ezme gücü, gözenek yarıçaplarına ters orantılıdır; bu suretle nanogeçirgen
    malzeme ortam basınç kuruması esnasında kolayca zarar görür. Bazı iyi bilinen kimyasal işleme
    yaklaşımları, ortam basınç kurumasından doğan hasarı hafifletmek için jel yüzey yapısını kimyasal olarak
    değiştirir. Ortam basıncına yakın koşulda bir jeli kurutmaya “xerogel” süreci denir ve süperkritik olarak
    kuru aerojel malzemeden tipik olarak daha yoğun aerojeller üretir.
    AEROJELLER NEDEN YAPILIR?
    AEROJEL MALZEMELER SİLİKAT MALZEMELERDEN TÜRETİLMİŞTİR
    Aerojeller, belirli kimyasal seçim bölgelerinden daha az morfolojik yapı (Şekilsiz, açık hücreli nanoköpük)
    taşırlar. Buna rağmen, silis aerojellerine ve ürünlerine 70 yılı aşkın süredir büyük emek harcandı. Silis
    aerojeller ilk olarak 1931 yılında Kistler tarafından keşfedilmiştir. Çalışmalarında silis asidin (Si(OH)4)
    polimerizasyonunu kullanan Kistler, sırasıyla bunu sudaki sodyum silisin asidik nötralizasyonu ile
    gerçekleştirmiştir.
    Eq. 1
    Kistler’in metodunda, sudan meydana gelen silis hidrojellerini tamamen yok etmek –fakat eser miktarda
    bırakarak- tekrar tekrar taze, su geçirmez metanolden geçirilir. Kistler; jelin içeriğini, yüksek ısıda otoklav
    olan ve sistemi bir derecede basınçsızlaşan (Gözenekli silis jel yapısıyla metanolün tekrar yoğuşmasını
    engelleyerek) metanolün kritik noktasını yavaşça geçmesini sağladı. Bu metodun -özellikle metanol
    zehirlenmesi, yanabilir solventin yüksek ısı ve basınçta kullanılması gibi- birçok dezavantajı vardı.
    Kistler’in çalışmalarından bu yana geçen yetmiş yıllık süreçte, yeni öncü malzemelerin kullanımında ve
    onlardan çözücü çıkarılmasında birçok önemli gelişme oldu. Örneğin; Teichner ve diğerleri 1960’larda
    silikon alkokitleri buldular; öyle ki bu madde silis jellerin şekli için tercih edilen suda çözünebilen silis
    kaynağı oldu. Çünkü su/alkol çözücü değişimine duyulan ihtiyaçtan kaçınılabiliyordu. Son birkaç on yılda,
    Silikon ethoxide türevleri kullanılarak yapılan (TEOS ve PDEOS gibi) ethanole dayalı işleme, silis
    aerojelleri için tercih edilen öncü haline geldi. Bu malzemelerle birlikte, alkolün ve silis asidinin serbest
    salınımı için su eklenir. Silis asidi, tutkalsı taneciklerin hızla oluşması ve yoğuşma konusunda çok
    hassastır. Süreç devam ederken, kalıp hacmini doldurarak ve sıvı çözücünün tamamını çekerek, bir üç
    boyutlu jel ağı biçimlenir. Jeller sonrasında, çözücü değişimine ihtiyaç duymadan daha güçlü ve alkol
    solüsyonunun içinde tepkiden geçmiş olabilir.
    Geçtiğimiz yirmi yılda, süperkritik karbondioksidin, organik çözücüyü içeren jellerin kurutulması için bir
    çözücü olarak kullanılması, süreci daha güvenli ve ekonomik yaptı. Süperkritik karbondioksidin aerojel
    için çözünü ortam olarak kullanılması, kızgın metanol buharından kaynaklanan tehlikeleri büyük oranda
    azalttı.
    Bu araştırmanın da temelleriyle, Aspen Aerogels şu an yüksek kapasitede üretimi yapılan aerojelin
    olağanüstü özelliklerine ışık tutan kimya ve işleme teknolojisini geliştirdi.
    SİLİS DIŞINDAKİ POLİMERLERDEN ELDE EDİLEN AEROJEL MALZEMELERİ
    Aslında herhangi bir sıvı, sıvı fazında sürekli olarak katı kafes yapısı ile biçimlenirse, çözücü açık
    gözenekler vasıtasıyla çekilerek jelleşebilir. Nanogeçirgen aerojel yapmanın anahtarı; polimer zincir
    büyümesi ve istenen yüzey alanını, gözenek yapısını ağ ile örten zincirlerarası çapraz bağlantı arasında bir
    denge geliştirmeyi gerektirir. Ortaya çıkan jellerin modülü (sertliği), çözücü çıkarma işlemi süresince
    yaratılan kılcak kuvvetleri koruyacak kadar yüksek olmalıdır.Bu özellik, jelin her ünitesinin hacmindeki
    komşu zincirler arasındaki bağlantı sayısına göre güçlü şekilde nüfuz eder. Birçok malzeme, tutkalsı
    aşamadaki silis -veya diğer metaloksit- matriksi içinde birleşebilir (Aerojel fiziksel özelliklerini eşsiz
    şekilde modifiye eden organik polimerler dahil). Çoğu çapraz bağlı polimer sistemleri de organic
    çözücülerdeki jellerin yaratılmasına sebep olabilir (Örneğin rezorsinol, formaldehit, melamin-formaldehit,
    poliimid, poliüretanlar, poliizosiyanüratlar ve çeşitli doymamış hidrokarbon malzemeler gibi).
    AEROJELLER OLAĞANÜSTÜ YAPI VE FİZİKSEL ÖZELLİKLERE SAHİPTİR
    Aerojel yapısının yüksek derecede gözenekli doğası, birim ağırlık başına çok büyük yüzey kaplama imkanı
    sunar. Örneğin; 100 kg/m3 (Suyun 10’da 1’i) yoğunluğa sahip bir silis aerojel malzeme 800-1500 m2/g’lık
    bir yüzeye sahip olabilir. Bu, katı malzemenin her gramıyla 3-4 futbol sahası büyüklüğünde bir alan
    kaplamaya eşittir –olağandışı miktardaki bir yüzey aerojel yapısıyla birlikte kapsanır.- 100 kg/m3’lik
    yoğunluklu jele göre Aerojel yapı içerisindeki açık boşluk yüzdesi %94’tür.
    Silis Aerojel malzemenin diğer tipik “olağanüstü” özellikleri:
    • Aerojeller tüm katı maddelere göre en düşük ısıl iletkenliğe sahiptir
    • Aerojeller duyulabilir sesin istisnai yansıtıcılarıdır, mükemmel bariyerlerdir. Yapısından dolayı çok
    düşük hızda ses hızına (~100 m/s) sahiptirler.
    • Aerojeller egzotik enerji emici olabilirer, kalın çeliğe nüfuz edebilen havadaki yüksek hızlı kir
    parçacıklarını yakalama kapasitesi gösterirler
    • Yüksek iç yüzey alanı (1500 m2/g’a kadar)
    • Katı maddelerle kıyaslandığında ultra düşük -havaya yakın değerde- kırılma indisi (1.025)
    • Bir katıya göre ultra düşük yalıtkanlık sabitliği (< 1.1 olabilir)
    Aspen Aerogels® TARAFINDAN ÜRETİLEN SİLİS AEROJEL BATTANİYELERİN GENEL
    ÖZELLİKLERİ:
    Genel Özellikler
    Termal İletkenlik 38ºC (100ºF) ve 760 torr'da 0.011-0.013 W/m-K . İletkenlik 10 torr'da 0.004 W/
    m-K seviyesine düşer.
    Sürekli Kullanım
    Sıcaklıkları
    -273°C/-459°F - 650°C/1200°F
    Yoğunluk Şu an 0.10 - 0.12 g/cm3 arası yoğunluklar mevcuttur (6 pcf - 8 pcf).
    Formülasyona göre değişen 400 ve 1000 m2/gram arasındaki nominal yüzeyler.
    Yüzey Gözenek Boyut
    Biçimi ve Dağılımı
    Açık hücreli yapı (2-50 nm gözenek) ortalama gözenek boyutu en fazla 10 nm.
    Esneklik 0.25 inch kalınlıkta uygun, 0.125 inch kalınlıkta kaplanabilir.
    Basınç Dayanımı Aerojeller, mikroselüler köpüklere ve elyaf yalıtımlara göre tipik olarak
    mükemmel basınç dayanımına sahiptir.
    Su Geçirmezlik Kısaltılmamış malzemeler saf suda yüzer ve su sızdırmaya karşı dayanıklıdır.
    Akustik Özellikler 100 m/s, aerojeller olağanüstü düşük iç ses yayma hızına sahiptir. Aerojel
    içinden ses iletimi elyaf destekler sayesinde yavaşlatılır.
    Zehirlilik Aerojellerimiz, şekilsiz silis jellerinden oluşur; zehirsiz ve güvenlidir. Tipik
    kullanımda, kesilmemiş malzemeler rahatsız edici toz yaratacaktır.
    http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:A...L1aj4jPayhAWGv

ReferANSLAR
    1. Kistler, S.S., Nature, 1931, 127, 741.
    2. Teichner S. J. and Nicoloan, G. A., Method of Preparing Inorganic Aerogels. United States Patent
    3,672,833; 1972.
    3. Peri J.B. Infrared study of OH and NH2 groups on the surface of a dry silica aerogel . J. Phys.
    Chem. 1966, 70, 2937.
    4. a) Tewari, P. H., Hunt, A. J., Lofftus, K. D. Mat. Lett, 1987, 3, 363. b) Tewari, P.H. and A.J. Hunt,
    Process for Forming Transparent Aerogel Insulating Arrays. United States Patent 4,610,863, 1986.

ENDÜSTRİYEL FAYDALARI

* Ön İzolasyonu Aerojelle Yapılmış Boru Tesisatı, Tesisat Maliyetini Düşürür ve Küçük Alanlardaki Boru Yoğunluğunu Artırır

* Aerojel Kurulumları Daha Hızlıdır ve Geniş Kanallarda Maliyeti Düşürür

* İnce Aerojel İzolasyonu Yer Altındaki Buhar Hatlarına Kurması Kolaydır

* Aerojel Battaniyeleri Tüm Yeni Polikarbonat Tesisler...ini İzole Eder

* Aerojel İzolasyon, Sınırlı Alanlardaki Küçük Boruların Isı Kaybını Düşürür

* 2 mm'lik Aerojel İzolasyonu, Reaktör Yüzeyindeki Sıcaklığı Yarıya Düşürür

* 6 mm'lik Aerojel Boru Tesisatının Dış Yüzey Sıcaklığını Ciddi Oranda Düşürür

* Aerojel İzolasyonu, Borulardaki Sıcaklık Kaybını Durdurur, Dar Alanlarda Güvenliği Artırır

* Isı Kaybı %50 Oranında Düşürülmüş Egzoz Borusu
    Konu GOKSELL tarafından (28-05-2011 Saat 17:37 ) değiştirilmiştir. Sebep: değişiklik

2. The Following User Says Thank You to GOKSELL For This Useful Post:

braghun (07-11-2009)

Yeni Üye
    Thanks
    0
    oldu olacak püskürtme deyin bu ne yaa işim olmaz bunlarla...

4. The Following User Says Thank You to yesari For This Useful Post:

GOKSELL (10-11-2009)

Yeni Üye
    Thanks
    0
    fiyat nedir ben bunu öğrenmek isterim

6. The Following User Says Thank You to zeki61 For This Useful Post:

GOKSELL (10-11-2009)

Katılımcı Üye
    Thanks
    12
    Yalıtım Yapabilen Cephe Kaplamaları Hakkında

Dış cephe kaplamaları, dıştan gelecek olan tüm ısı akışlarının kesilmesi için en iyi yöntemdir. Bu yapılan uygulama çeşidi binaların dış kabuğunu, binanın soğuk tarafından komple kaplanmasıdır. Bunun için çeşitli yöntemler mevcuttur;

Birincisi mantolama denilen binanın dışından Expanded Polistiren(eps) ya da Extrude Polistiren(xps) levhalarla bir kaplama yapılmasıdır. Bu malzemelerin ısı iletkenlikleri çok düşük olduğu için adeta bu malzemeler binanın mantosu konumunda olacaktır. Böylece içerideki ısı dışarıya çıkmamaktadır.Lakin biliçlenen toplumlarda,pentan gazından üretilen bu tür malzemeler tercih edilmemektedir,ayrıca binanın taşıyıcı sistemlerine,dübelleme-yük verme gibi ciddi zararlar vermektedir... ısı iletim katsayıları 0.040-0.060 W/mK (Şu da unutulmamalıdır;plaka düzeninde olduğu için ,düzgün yerleştirilmediği takdir de ısı köprüleri oluşacağından verilen rakamlar daha yükselecektir yani yaptığı daha da azalacaktır...verilen rakamlar bir plakanın yaptığı ısı transferi baz alınmıştır...)kullanıcılardan alınan tasarruf rakamları iddia edildiği gibi değildir,% 20-30 arasında olmasının sebebi budur...)

Diğer ikinci yöntem ise ısı yalıtımlı sıvaların kullanılmasıdır, bu daha çok müteahhitlerin yeni inşaatlarda tercih ettiği bir malzeme tipidir. Çünkü kaba sıva bitirildiğinde mantolamada bitmiş olmaktadır.Evet müteahhitler kullanmaktadır neden?maliyeti az olduğu için ve yalıtım yaptığını iddia edildiği için tabi...sevgili ülkemizde bilinçli-yaptığı işe önem veren müteahhitler çıkacaktır diye umuyoruz...Isı iletim katsayıları 0.065 W/mK (ki 0.065 W/mK RAKAMININ ÜSTÜNDEKİ ÜRÜNLER YALITIM MALZEMESİ YAPAR KATEGORİSİNE GİRMEZ..)

Üçüncü yöntem ise nanokaplamalar ile, binalarda ısıyı duvarlardan geri reflekte ederek yapılacak ısı yalıtımıdır. Bunun için de ısı yalıtımını sağlayan boyalar kullanılmaktadır.Isı iletim katsayıları 0.010-0.025 W/mK....

NANOTEK YALITIM
    Göksel Çubuk
    mail: goksel@nanotekyalitim.com
    web: www.nanotekyalitim.com
    Tel: 0224.5543416
    GSM: 0532 6037926
    Yalı mh.Atatürk cd.Rodos sk.No:6/3 Güzelyalı/Mudanya/Bursa
    http://www.facebook.com/home.php?sk=...153484762&ap=1
    Konu GOKSELL tarafından (26-06-2011 Saat 21:24 ) değiştirilmiştir. Sebep: vs

Katılımcı Üye
    Thanks
    12
    Anne karnındaki bebek in ortam ısısı 36.5 ºCdir.Anne ister soğuk bir ortama geçsin-ister sıcak bir ortama ,bebeğin olduğu ortam ısısı sürekli 36.5 ºC dir...En iyi yalıtımcı Allah tır,biz de onu taklit ediyoruz,sadece...Demekki incecik bir zar ile , mükemmel bir yalıtım sağlanabiliyor...

NANOTEK YALITIM
    Göksel Çubuk
    Konu GOKSELL tarafından (26-06-2011 Saat 21:24 ) değiştirilmiştir.

Katılımcı Üye
    Thanks
    12
    Binaların Isı Yalıtımı (xps-eps vb.) Uygulamalarında Yapılan Hatalar Uygulama Teknikleri
    Son beş yıldır, gittikçe artan bir ivme ile uygulanan ısı yalı
    tımı (mantolama) sistemleri, ağırlıklı olarak istanbul merkezli
    olup, diğer illere de hızlı bir şekilde yayılmaya başlamıştır.
    Bu süreçte, bazı uygulamalarda bilgi ve tecrübe eksikliği nedeni
    ile yapılan hatalar sonucunda, ısı yalıtım sistemlerinin
    uygulandığı binalarda, ısı yalıtımından beklenen performansın
    aksine, performans kayıpları ve bazı hasarlar gözlemlenmiştir.
    Bu problemlerin ana kaynağı, sektörel pazarda yeterli sayıda
    tecrübeli uygulamacı firmanın olmamasıdır. Tecrübesiz ve
    bilgisiz uygulamacıların, haksız fiyat rekabeti ile proje sahiplerini
    etkileyerek uygulama işlerini almaları ve problemli uygulamalara
    yol açmalarıdır. Diğer bir neden de, ısı yalıtım
    sistemi üreticisi firmaların yanısıra, pazarda toplama malzemeler
    ile yapılan uygulamalarda oluşmuş ve oluşacak olan
    problemlerdir.
    Pazarda görülen problemlerin nedenlerini şu başlıklar altında
    toplayabiliriz;
    *Teknik olarak yanlış yapılan uygulamalar:
    "Deneme yanılma yöntemi" ya da "olsa olsa metodu" olarak
    isimlendirebileceğimiz yöntemler inşaat sektöründe sıkça
    rastladığmız uygulamalardır.

NANOTEK YALITIM
    Göksel Çubuk

Bu fotoğrafta, boyut stabilitesi olmayan
    levhaların altına ısı yalı
    tım levhalarının montajı ile yapılmış bir uygulama
    görülmektedir. Birbiri ile uyumlulukları (su buharı
    geçirgenlikleri, su emme değerleri, yapışma
    ve kopma değerleri,genleşme ve shrink özellikleri
    v.b) test edilmemiş malzemeler arasındaki
    ısıl farklılıklar sonucu boyut değişimleri ve bu değişim
    sırasında malzemelerin birbirini itmesi nedeni ile de hasar
    oluşmuştur. işçilik maliyeti ucuz gibi görünen bu uygulamada,
    hasar yıllar içinde devam edeceğinden yapılan tüm harcamalar
    boşunadır ve uygulama maliyetleri yüksektir.
    iç yüzeylerden yapılan yalıtımlarda, ısı köprüleri için önlem
    alınmadığında, özellikle ısı yalıtımı yapılan cephelere komşu
    kolon, kiriş ve döşemelerde yoğuşma oluşmakta, dolayısı ile
    ısı kayıpları kaçınılmaz hale gelmektedir.
    * Genel uygulama hataları
    1. Dübel montajlarının yanlış yapılması,
    2. Dübel deliğinin büyük açılması,
    3. Kalitesiz dübel kullanılması (düşük sıcaklıklarda kırılganlaşan,
    taşıma gücü zayıf v.b.,)
    4. Bina rüzgar yüklerinin dikkate alınmaması sonucu eksik
    dübel kullanımı,
    5. Isı yalıtım levhası sıvasının ince yapılması (2mm.) sonucu
    sıvada dökülme problemleri,
    6. Isı yalıtım levhalarının şaşırtmacalı olarak yerleştirilmemesi,
    7. Donatı filesinin kalitesiz olması, alkali dirençli olmaması,
    8. Donatı filesi uygulamasında file bindirmelerinin yapılmaması,
    9. Isı yalıtım levhalarının arasında 2-4 mm. boşluk bulunması
    halinde bu boşluğun harç veya sıva ile doldurulması,
    10. Su yalıtımı ile ısı yalıtımının birleşim detaylarının iyi çözülmemesi
    11. Binalardaki parapet üstlerinin bir harpuşta ile korunmaması
    12. Ahşap, kiriş, sundurma direkleri gibi elemanlar ile ısı yalı
    tım sistemi birleşim detaylarının doğru çözülememesi de
    pazarda karşılaşılan hatalardan başlıcalarıdır.

*Detay eksiklikleri ve problemleri
    1. Yağmur borularının ve paratoner hatlarının sistemin içine
    gömülmesi,
    2. Balkon ve bina çıkmalarındaki detayların çözülememesi
    nedeni ile ısı köprülerinin oluşması
    3. Dilatasyonlarda profil kullanılmaması veya yanlış ve uygun
    olmayan profillerin kullanılması,
    4. Yağmur ve kar sularının birikebileceği yanlış detayların
    sonucunda sistemin su emmesi, ısı yalıtım sisteminde hasarlar
    oluşturan problem kaynaklarıdır.

NANOTEK YALITIM
    Göksel Çubuk

*Uygun olmayan malzeme seçimi
    1. B1 yangın sınıfında olmayan EPS kullanılması,
    2. Isı yalıtım levhalarının mantolama sistemi için uygun olmaması;
    a. Standartlara uymayan ve sıva tutucu bir emprenye sistemi
    olmayan taşyünü,
    b. Standartlara uymayan, boyut stabilitesi kazanmamış
    (dinlendirilmemiş) EPS,
    c. Standartlara uymayan, düşük yoğunluklu, zırhlı XPS,
    d. Ölçüleri uyumsuz profillerin kullanımı da ısı yalıtım sisteminin
    verimliliğini olumsuz etkileyen sorunlar arasındadır.

*Zemin Problemleri
    1. Tozuyan, kirli, yağlı yüzeyler,
    2. Tuz kusması olan cepheler,
    3. Yosun ve bakteri üremiş cepheler,
    4. Düzgün olmayan, gevşek zeminler, ısı yalıtım
    uygulamaları ndan önce çözümlenmemeleri halinde sorun
    oluşturacak problem kaynaklarıdır.

* Malzeme stoklama hataları
    1. Isı yalıtım levhaları, direkt güneş altında, yağmura karşı
    korunmasız halde stoklandığında,
    2. Isı yalıtım levhaları, gelişigüzel bir şekilde stoklandığında
    3. Mineral lifli ısı yalıtım levhaları büküldüğünde hasar gördüklerinden,
    ısı yalıtım uygulamalarında kullanılmaları sakıncalıdır.
    Konu GOKSELL tarafından (26-06-2011 Saat 21:25 ) değiştirilmiştir.

Katılımcı Üye
    Thanks
    12
    http://www.vidivodo.com/386053/aspen...per-insulation

http://www.aspenaerogels.com.tr/video.html

NANOTEK YALITIM
    Göksel Çubuk
    Konu GOKSELL tarafından (26-06-2011 Saat 21:25 ) değiştirilmiştir. Sebep: vb

Katılımcı Üye
    Thanks
    12

NANOTEK YALITIM
    Göksel Çubuk
    Konu GOKSELL tarafından (26-06-2011 Saat 21:25 ) değiştirilmiştir.

Katılımcı Üye
    Thanks
    12

NANOTEK YALITIM
    Göksel Çubuk
    Konu GOKSELL tarafından (26-06-2011 Saat 21:26 ) değiştirilmiştir.

Katılımcı Üye
    Thanks
    12
    Aerojel: Endüstriyel İzolasyon Konusunda Yeni Bir Yöntem

Aerojeller 70 yıldan daha uzun bir süredir kullanılmaktadır. Gazla değiştirimiş sıvı bir jelden elde edilmiş hafif silisten meydana gelmiştir.
    Zayıf iletkenler olan katı silisler; hacmin sadece %3’ünü kaplayan çok küçük, üç boyutlu ve birbirine sarılmış kümelerden oluşur. Dolayısıyla bu katı maddenin iletkenliği çok düşüktür. Hacmin geri kalan %97’si aşırı derecede küçük nano-gözeneklerdeki havadan oluşur. Hava hareket edecek çok küçük bir alana sahiptir; ısı iletimini ve gaz fazındaki iletimi engeller.
    Bu özellikler aerojeli dünyanın en düşük yoğunluktaki katı maddesi ve en etkili termal izolatörü yapar. Aerojellerin bu göze çarpan termal özellikleri on yıllarca çalışıldı ama Aspen Aerogels, endüstriyel izolasyon kullanımı için teknik ve ekonomik olarak uygun bir biçim geliştirdi. Uzun çalışmalarımız sonunda, aerojeli üstün izolasyon özellikli, esnek, dirençli, dayanıklı aerojel battaniyeleri haline getirdik.

Doğayla dost: Katı çevre kuralları ve çevresel farkındalık, endüstride kullanılacak izolasyon malzemelerinin “doğayla dost” olma ihtiyacını doğurdu. Aerojeller çevreye hiçbir kimyasal tehdit içermez. Özü kum olan silis malzemesinden oluşur. Cryogel Z ve Pyrogel XT, solunabilir fiberler içermez ve püskürtme araçlarına ihtiyaç duymaz, bu nedenle CFC ve HCFC içermez. Bu ürünler güvenli olarak kullanılabilir ve montaj hacmi benzer malzemelere oranla çok düşük olduğu için, daha az atık çıkar.

Ateş geçirmez:
    Cryogel Z ve Pryogel XT, ateş sıçramasına ve duman yayılımına karşı mükemmel bir dayanıklılık sunar. Gerçek hidrokarbon yangınlarında, boru sistemini ve donanımı daha uzun süre koruyarak, yangın söndürülmesi için gerekli olan süreyi uzatır.

Hafif:
    Cryogel Z ve Pyrogel XT, diğer izolasyon
    malzemelerinden daha hafiftir. Bu özellik onların iş sahasına kolayca ve güvenli bir şekilde taşınabilmesini sağlar. Geleneksel izolasyonlardan daha uzun ebatlarda montajı yapılabilir, bu da kurulum hızında artış sağlar. Hafif olmaları ayrıca borunun ve yapı destek ekipmanlarının genel yükünü düşürür.

Dayanıklı:
    Cryogel Z ve Pyrogel XT, basınç altında şeklini değiştirebilen esnek malzemelerdir. Yüzlerce psi basınca maruz kalsa bile, eski şeklini geri alma konusunda mükemmeldir. Yükü deforme olmadan karşılayan fakat ezilmeye ve kırılmaya müsait katı izolasyondan farklıdır. Katı izolasyonlardaki kırılmalar, rutubetin içeri girmesi için termal kısa devreler ve yollar yaratır. Ayrıca katı izolasyonlar nakliye, montaj ve hizmet sürecinde kırılma riski de içerir.

Su geçirmez:
    Cryogel Z ve Pyrogel XT, aşırı derecede su geçirmezdir ve rutubete karşı üstün direnç gösterir.
    Konu GOKSELL tarafından (16-05-2011 Saat 11:46 ) değiştirilmiştir.

1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu