Takip et: @yapisal

4. Sayfa - Toplam 4 Sayfa var BirinciBirinci ... 234
Gösterilen sonuçlar: 31 ile 37 ve 37

Konu: Excel'de çelik makas çözümü...

Deneyimli Üye
    Thanks
    74
    Alıntı Haluk_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba;

Konuyla ilgili hazırladığım bir örneği ekliyorum.

PDF dosyasında örnek makasın şeması, Excel dosyasında ise kodlar çalışması sonucu elde edilen çıktı yer almaktadır.

Burada, 25 X 25 matris çözülerek deplasmanlar ve sonra da eleman iç kuvvetleri bulunmuştur.

Programa sadece sayfanın üst kısmındaki veriler tablosunda mavi renkli hücrelere bilgiler girilmiştir. Geriye kalan herşey, programın yönlendirmesiyle ilgili butonlara tıklayarak otomatik olarak oluşturulmuştur.

İyi çalışmalar dilerim.
    arşiv biçimi tanınmıyor veya arşiv hasarlı şeklinde mesaj veriyor açılmıyor, tekrar gözden geçirerek gönderebilir misiniz?

Yeni Üye
    Thanks
    0
    İç kuvvetleri hasaplıyor da momentlerin hesabını yapmıyor mu?

Üye
    Thanks
    23
    dosyayı incelemedim fakat tahmin ediyorum ki düğüm noktaları mafsal olarak tanımlanmıştır ve moment taşımazlar.

neden diye sorarsanız statik konusunun temel kabüllerinden biridir problemlere izostatik çözüm getirebilmek maksadıyla kafes sistemler oluşturan çubukların düğüm noktaları perçinli , bulonlu ve hatta kaynaklı olsa dahi mafsal olarak tanımlanır.

TS648 den kopyalanmıştır :

3.7 - KAFES KİRİŞLER
    3.7.1 - Kafes kirişlerin çubuk kuvvetleri, düğüm noktalarında sürtünmesiz mafsalların bulunduğu kabul edilerek hesaplanabilir.
    3.7.2 - Düğüm noktalan arasında etki yapan yüklerin doğurduğu eğilme gerilmeleri de gözönünde tutulmalıdır. .Çubuk yüzeylerine etkiyen rüzgar yükü ve çekmeye çalışan çubuklarda çubuğun öz ağırlığı gözönünde tutulmaz. Basınca çaılşan çubuklarda öz ağırlığın ne şekilde gözönünde tutulacağı Madde 3.3' de gösterilmiştir.
    3.7.3 - Kafes kirişlerde basınç ve çekme çubuklarının uçlarındaki bağlantılar proje yükünü taşıyacak şekilde projelendirilmelidir, fakat bu bağlantıların kapasiteleri çubuğun emniyetle taşıma yükünün % 50 sinden az olmamalıdır.

Paylaşımcı Üye
    Thanks
    37

Cool

Alıntı virtualboy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İç kuvvetleri hasaplıyor da momentlerin hesabını yapmıyor mu?
    Merhaba;

Gerçi Mimarlık fakültesinde 1 veya 2. sınıfta basit de olsa statik dersi veriliyor ama, sonuçta sizin esas mesleğiniz olmadığı için karıştırmış olmalısınız.

Kafes sistem elemanları "teorik" olarak, bağlandıkları düğüm noktalarında serbestçe dönebilme kabiliyetine sahip olarak kabul edilirler. Yani, düğüm noktalarına ve de dolayısiyle birbirlerine moment aktaramazlar ("teorik olarak"). Eğer düğüm noktasında mesnet varsa, mesnete moment aktarmazlar ("teorik olarak").

Söz konusu düğüm noktalarındaki yatay ve düşey deplasmanları bularak, herhangibir hiperstatik sistemi çözebiliriz. Zaten, eklediğim dosya da bunu içeriyor.

Sizin bahsettiğiniz konu, "çerçeve" sistemlerde (çelik veya betonarme) geçerlidir. Yani, çerçeve sistemlerindeki elemanlarda kesme kuvveti, eksenel kuvvet ve moment tesirleri vardır. Bunlarla ilgili olarak da yine stifness metodunu Excel' de kullanarak çerçeve, sürekli kiriş, döşeme elemanlarının çözümünü içeren bazı dosyalar hazırlayıp foruma eklemiştim.

Bu dosyaların linkini aşağıda tekrar veriyorum.

Excel' de çerçeve çözümü için burayı tıklayın.

Excel' de sürekli kiriş çözümü için burayı tıklayın.

Alıntı m.hassan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    dosyayı incelemedim fakat tahmin ediyorum ki düğüm noktaları mafsal olarak tanımlanmıştır ve moment taşımazlar.

neden diye sorarsanız statik konusunun temel kabüllerinden biridir problemlere izostatik çözüm getirebilmek maksadıyla kafes sistemler oluşturan çubukların düğüm noktaları perçinli , bulonlu ve hatta kaynaklı olsa dahi mafsal olarak tanımlanır.

TS648 den kopyalanmıştır :

3.7 - KAFES KİRİŞLER
    .........
    .....
    ...
    .
    Sayın m.hassan;

Mesaj başlığı zaten "Excel' de çelik makas çözümü...." olduğu için, herhalde siz düğüm noktalarında moment olmaması gerektiğini tahmin ederek, benim eklediğim dosyayı incelememişiniz ve "teşekkür" butonunu tıklamak yerine, daha fazla sayıda "tıklama" yaparak copy-paste ile TS-648' den birtakım alıntılar yapmışınız.

Ben yine de, sizin mesajınız için teşekkür ederim.

Alıntı mühendis78 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arşiv biçimi tanınmıyor veya arşiv hasarlı şeklinde mesaj veriyor açılmıyor, tekrar gözden geçirerek gönderebilir misiniz?
    Sayın mühendis78;

Bir de aşağıda eklediğim dosyayı deneyin isterseniz.

İyi çalışmalar dilerim.

.

.
    Konu Haluk_ tarafından (10-01-2018 Saat 21:56 ) değiştirilmiştir.

5. The Following 3 Users Say Thank You to Haluk_ For This Useful Post:

m.hassan (26-05-2009), mühendis78 (26-05-2009), onurejder (27-02-2010)

Üye
    Thanks
    23
    Merhaba Haluk bey;

Öncelikle ben teşekkür etme özürlüsü değilim.Programınızı foruma ilk yüklediğiniz mesaja lütfen bakınız, indirmediğim halde teşekkür etmiştim.

Sonrasında bana neden kızdığınızı samimiyetle söylüyorum anlamış değilim.Biraz daha açıklayıcı olursanız memnun olurum.

Son olarak ben mesajımda yanlış bir açıklama yaptıysam bunu bilhassa belirtiniz.

En son bi açıklama : aslında virtualboy nickli üyenin mesajından ben şunu anlıyorum , mesnet tipleri genelde karıştırılıyor ve her kaynaklı bağlantı veya ikiden fazla adetli civata - perçin bağlantıları moment aktarır gibi düşünülüyor mantık çerçevesinde.ben mesajımı bu noktada düşünerek yazmıştım.TS698 den alıntı yapmamın amacıda söylediklerime kaynak olmasıdır.

En son bi istek : ben genelde serinkanlı bir insanım, bu halimi yazarken satırlara dökmek zor oluyor ama genelde tebessüm halindeyimdir.bu mesajımın tamamınıda bu tebessümle yazdım.umarım sizinde yüzünüzdende tebessüm hiç eksik olmaz.

bi tanede öneri : gri tonlu fonlar genelde slayt sunumlarında kullanılır.izleyicilere resmiyetle dinlemede fayda sağlar.bugünkü maruz kaldığım iki tatlı sert tepkiden sonra esas suçlunun forum sayfalarının aşırı resmi gri fon rengi olduğunu düşünüyorum.foruma farklı bir renk katmayı yeniden tartışmak lazım.

konuyu çok fazla dağıttığımın fakındayım o yüzden savunmamıda ekleyerek kapatmak istiyorum.bu mesajı haluk beye özel mesaj olarak yazıyordum ama çokta özel olmadığı hatta genel olduğu için buraya yazmayı daha doğru buldum.

saygılarımla
    herkese kolay gelsin iyi çalışmalar dilerim

Paylaşımcı Üye
    Thanks
    37
    Merhaba Hasan bey;

Üçüncü kez bu cevabı yazmaya çalışıyorum, umarım bu sefer başarırım....

Bayağı detaylı bir mesaj yazmıştım ama gürültüye gitti.

Kısaca şunu söylemek istiyorum; sanırım sizi kırdım ve bir özür borcum var.... Özür dilerim.

İlk mesajdaki dosyayı indirmeden teşekkür ettiğinizi yazmışınız. Bunu neden yaptınız, onu da anlamadım ama neyse. Benim kastettiğim "Teşekkür" meselesi, sonradan eklediğim dosya ile ilgiliydi.

Siz de, onu incelemeden bir yorum yaptığınızı söyleyince ben de kırgınlığımı biraz abartılı ifade etmişim demek.

Ben ilk bilgisayarı gördüğümde, bilgisayarın kendisi sizin şu anda bulunduğunuz odadan daha büyüktü (eğer şu anda bir kapalı spor salonunda basket oynamıyorsanız.) O yıllarda, iki kelimelik bilgiye ulaşmak için kütüphanenin altını üstüne getirirdik. Günümüzde ise, mikrobilgisayarlar, internet ve sihirli GOOGLE ile artık her türlü bilgiye ulaşmak o kadar kolay ki, insanların çoğu bunun kıymetini bilmiyor.

Bunun en basit örneği dosyayı bilmem kaç kişi indiriyor, bırakın teşekkür etmeyi .... iyi veya kötü hiçbir yorum yok. Alıp, atıyor bir tarafa... bir gün lazım olur herhalde diyor.

Her neyse, fazla uzatmayayım..... bu mesaj da gürültüye gitmesin.

Saygı bizden, size de iyi geceler, iyi çalışmalar.
    Konu Haluk_ tarafından (26-05-2009 Saat 21:42 ) değiştirilmiştir.

Paylaşımcı Üye
    Thanks
    37
    Merhaba;

Dosyanın güncellenmiş versiyonuna ait ufak bir animasyon aşağıda belirtilmiştir.

Bu versiyonda, hesapları yapılan makasın ölçekli olarak çizimi de yapılmaktadır.

4. Sayfa - Toplam 4 Sayfa var BirinciBirinci ... 234