İstanbul Ticaret Üniversitesi'nin bünyesinde Mücevher Mühendisliği Programı açılması yönündeki izin talebi YÖK tarafından onaylandı. İTİCÜ Mühendislik ve Tasarım Fakültesi bünyesinde açılacak bölüm dünyada bir ilk olacak.
Bölümde; değerli metallerin üretimini ve işlenmesini bilen, değerli taşları tanımlayabilen, dış ticaret, hukuk, işletme ve tasarım bilgisine sahip, mücevher söz yüzükleri üretimini ve üretimde kullanılan ekipmanları tanıyan mühendisler yetiştirilecek.
2011-2012 eğitim öğretim yılında 25 öğrenci ile ilk programına başlayacak olan program 4 yıllık olacak.
İTİCÜ Mütevelli Heyet Başkanı Erhan Erken, geçtiğimiz ay YÖK'ten kurulma onayını alan Türkiye'nin ilk Mücevherat Mühendisliği bölümü için, sorulara cevap verdi:
Programın açılma amacı nedir? Kaç öğrenci yetiştireceksiniz?
Yeni bölümde eğitim görecek gençlerimiz, sektörün deneyimli kuyumcu, sarraf, mücevher ustalarının ve duayenlerinin yanında staj imkânına sahip olacaklar. Uygulamaya yakın bir eğitim alacaklar. Hedefimiz, gelişen bu sektörün nitelikli, mühendislik formasyonuna sahip, imalat yönetimine vakıf, yabancı dil bilen üst düzey yönetici ihtiyacını karşılamak. Kuracağımız laboratuvarlarla pazarlama, satış ve markalaşma konusundaki eksikleri de gidermiş olacağız. İlk yılki öğrenci kontenjanında hedefimizi 25-30 arası olarak belirledik.
Neden böyle bir bölüm açmaya gerek duydunuz?
Türkiye'de kuyumculuk alanında eğitim veren çeşitli meslek yüksekokulları bulunmakla beraber, henüz bir lisans bölümü açılmış değildi. Profesyonel anlamda dünyaca kabul gören bir kurumun eksikliğinden yola çıkıldı. İTO'nun ilgili meslek komitelerinin talep ve teklifleri doğrultusunda bu eksikliği farkettik. İTO'nun ilgili meslek komitelerinin, üniversite hocalarımızın aylar süren istişareleri sonucu, sektörün anneler günü kolye ihtiyaçlarına cevap verecek nitelikte gençlerin yetişmesine imkân tanıyacak bir taslak program çıktı. Sürekli eğitim programlarının eksikliği, sektörel inovasyon yetersizliği ve özellikle de pazarlama, satış ve markalaşma alanlarındaki eksiklikler böyle bir profesyonel girişimin gerekliliğini ortaya koydu.
Proje kimin fikriydi?
Proje, İTO'nun ilgili meslek komitelerinin ön talebi ile şekillenmeye başladı. Bu noktada Rektörlüğümüzün ve Mühendislik ve Tasarım Fakültesi Dekanlığımızın çok ciddi katkıları oldu.
Eğitim programınızda neler yer alıyor?
Öğrencilerimizin tasarımları laboratuvarlarda bilgisayar ortamında projelendirilecek. Son yıllarda kat ettiği gelişmelerle, küçük atölyelerden kurumsal yönetim anlayışına sahip komple tesisler ortaya çıkaran sektörün bu gelişmesine katkıda bulunmak istiyoruz. 4 yıl boyunca temel bilimler derslerinin yanı sıra temel mühendislik dersleri verilmesi planlanıyor. Ayrıca proje bazında; TÜBİTAK, AB fonları, KOSGEB fonları ile öğrencilerin projelerinin desteklenmesi öngörülüyor.