Takip et: @yapisal

Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 ve 2

Konu: Sıradışı müteahhitler...

Onursal Üye
    Download
    0
    Uploads
    0
    Thanks
    94
    Thanked 2.151 Times in 1.151 Posts

Sıradışı müteahhitler...

Müteahhitleri pek sevmem.Fazla ticarı davrandıklarını düşünürüm.Müteahhitler genelde muhendislerden maliyeti azaltıcı isteklerde bulunurlar.Çogunun amacı biraz daha fazla kazanmaktır.Ülkemizdeki müteahhitlik müessesesinin de günümüzdeki hali pek iç açıcı değildir.Toplum nezdindede itibarları eksiktir.Her ne kadar müteaahitler hakkında bu yazdıklarım önyargı gibi düşünülsede, müteaahhitlerle geçmişten günümüze kadar yaşadığımız deneyimler bu kötü fikirleri önyargı olmaktan çıkarmıştır...

Ancak Cumartesi günü tanıştığım 3 ortak müteahhit beni şaşırttı.Sürekli birtakım projeler için teknik bilgi alışverişi için talep üzerine şehir dışına çıkarım.Sıradan bilgi alışverişi olduğu gibi, vatandaş kendi oturmayı düşündüğü yapıyı biraz aha dayanımlı yapmak istemekte, deprem yönetmeliğinin öngördüğününde üstünde bir güvenlik talep etmekte. Sonuçta hali vakti yerinde kişiler dolayısıyle daha güvenli bina yapmayı kendileri için elzem görmekteler.Bu tür kişilerle birçok proje üzerinde çalıştık ve sonuçlandırdık.Ancak cumartesi günü ilk defa yapıp satacakları bir yapı için can guvenliğinin üstünde performans isteyen, tasarım depreminde ile binalarında çok az hasar isteyen müteahhitlerle tanıştım.Gerçekten çok şaşırdım.Belki istedikleri normal ama bir müteahhitin satacagı bir yapı için böyle bir talepte bulunmas başıma ilk defa geldi. Yaklaşık 1 haftalık bir ön çalışma yaptım ve cumartesi günü Sİmav da müteahhit arkadaşlarla buluştuk.Yapmayı düşündükleri konut binasının , tasarım depreminde bile daha az hasar görmesi hususnda bir çalışma yaptık projeyi oluşturduk.Çalışmamızda bölgede daha önce olmuş deprem kayıtlarından, bölgenin zemin çalışmalarından, yararlandık. Araziyi yerinde gördük.Komşu bina güvenlikleri konusunda da fikir alışverişinde bulunduk.Söz konusu binayıda bilgimiz doğrultusunda tasarım depreminde bile hasar görmeyecek şekilde(minimum hasar görecek şekilde) dizayn ettik.Simav biliyorsunuz 1derece deprem bölgesinde.Zemin konusunda da bazı bölgeler şanssız.Dolayısıyle biraz daha dikkatli davranmamız gerekiyor.Müteahhitlerden satacakları bir yapı için böyle bir öneri gelmesi ve proje yaptırmaları beni hayretler içinde bıraktı.Çünkü bu proje güvenlik anlamında yönetmeliğimizin üstünde, dolayısıyle maliyet normalden biraz fazla.Ancak müteahhit arkadaşların bu duurm umrunda değil.İnsan guvenliğini paranın önune koymuşlar.Özellikle Simav gibi deprem tehliksenin nispeten yüksek olduğu bu bölgede Mehmet Bey, Yüksel bey, İbahim Bey gibi 3 müteahhitin bu şekilde hareket etmesi çok hoşuma gitti.Doğrusunu isterseniz arkadaşları birazda kıskandım.Aslında belkide bu müteahhit arkadaşların düşünce tarzı normal .Asıl sorun olan diğer sıradan müteahhitlerin düşünce tarzları.Ancak Simavdaki bu bilnçli 3 müteahhit gibi kişilere rastlamadığımızdan garipsiyoruz.İnşallah bu 3 müteaahit arkadaş bundan sonraki işlerindede muvaffak olurlar.Bu düşüncelerinin uzun vadede prim yapacagınıda biliyorum.Proje çalışmalaraı esnasında bana gösterdikleri ilgiden dolayıda ayrıca teşekkür etmek isterim kendilerine.Bu tür zihniyete sahip müteahhit arkadaşlarla tanıştığım içinde sanırım şanslıyım.Allah bu tür sıradışı müteahhitlerin işini rast getirsin...(çalışmalar esnasında her tür yardımı bizden esirgemeyen İnşaat Mühendisi dostumuz Mehmet Tepe yede şükranlarımı sunuyorum...Bu tür arkadaşlara çok ihtiyacımız var...

Ahmet ÇELİKKOLLU
    İnşaat Mühendisi
    ESKİŞEHİR
    0541 9 7 3 0 1 5 1

2. The Following 2 Users Say Thank You to CELİKKOLLU For This Useful Post:

camuka (12-05-2016), civilengineer.v (08-11-2015)

Paylaşımcı Üye
    Download
    0
    Uploads
    0
    Thanks
    52
    inşAllah uygulamaya gereken önem gösterilir