Takip et: @yapisal

Gösterilen sonuçlar: 1 ile 7 ve 7

Konu: SAP2000 ile güneş enerjisi kollektörü statik hesabı

Yeni Üye
    Download
    0
    Uploads
    0
    Thanks
    0

Exclamation SAP2000 ile güneş enerjisi kollektörü statik hesabı

Merhaba

Bitirme çalışması için bir makine mühendisi adayı olarak böyle bir konu seçtim.

Problem tanımı: Türkiyenin herhangi bir ilinde çatıya güneş enerji sistemi kuruyoruz. (sadece kollektor olarak su tankı probleme dahil değil) Daha sonra kollektör üzerine yağmur rüzgar kar dolu gibi kuvvetler etkiyor. Araştırma yapmam gereken konu ise kollektörü taşıyan ayakların statik hesabı. Hangi şehirde hangi tip profil kullanırsam fiyat performans olarak en iyi etkiyi alabilirim?

Denilene göre SAP2000 programı ile bu tip hesaplar yapılabiliyormuş. Hatta içerisinde Türkiye'deki şehirlerin rüzgar yağmur vs haritası varmış. Ben bir makineci olarak AutoCAD Solidworks Unigraphics gibi programlara hakimim ama SAP2000 ile ilk defa karşılaştım. Programı öğrenebilirim fakat yanlış bilgiye göre gitmek istemiyorum. Öncelikle siz değerli forum üyelerinden bu konuda bana söylenen bilgilerin (türkiye rüzgar haritası vs) doğru olup olmadığını teyit etmek istiyorum ardından da eğer SAP2000 ile yapabiliyorsak basit bir kaç sorum olacak.

Özel Üye
    Download
    0
    Uploads
    0
    Thanks
    34
    Ankara'da HEA İzmir'de IPE İstanbulda UNP Mikemoon bıkmadın mı cidden ? Bu söylediğin makine mühendisi tezi olamaz. Hiçbir eğitim kurumu hesaplayamayacağın bir şeyi sana tez olarak sunmaz....

Deneyimli Üye
    Download
    0
    Uploads
    0
    Thanks
    57
    mikemoon benim miralay sdevecy mikemoon değil sdevecy sahibi çıksın cevaplasın

Yeni Üye
    Download
    0
    Uploads
    0
    Thanks
    0
    merhaba sizin konuyu bilmiyorum ama HEA IPE UNP dediğiniz neler? Evet cidden tezim bu "hesaplayamayacağın bir şey" derken neyi kast ettiniz tam olarak?

Yeni Üye
    Download
    0
    Uploads
    0
    Thanks
    0
    Programı sıfırdan öğrenmeye çalışıyorum ama malzeme tanımlama ve kesit tanımlama tam bir işkence.(tabi bunda benim malzeme ve profil kesitleri konusunda yetersizliğim de etkili) Program hiç de kullanıcı dostu değil gibi duruyor. Youtubedaki örneklerle öğrenmeye çalışıyorum şimdilik.

Aşağıda örnek olarak yaptığım bir çizim var. Verdiğim değerler falan hak getire Ama kısaca derdimi açıkladım üzerinde.

Bir de deprem yükü var sanırım ama hoca bundan bahsetmedi. Konumuza gelirsek benim burada bulmak istediğim kollektörü taşıyan ayakların analizi. Tüm yükleri taşıyacak mı taşımayacak mı? Biraz araştırma yaptım. Ben Antalya'da yaşıyorum ve burada optimum kollektör açısı 33 derece imiş. Ayrıca Türkiye geneli rüzgar yükü ve kar yükü standartları TSE tarafından belirlenmiş. Geriye programı öğrenmek kalıyor. Takıldığım yerlerden bazıları;

- Solid (katı) formunda bir kollektör çizmek ve buna ağırlık tanımlayabilmek
    - Kollektöre seçtiğim profilleri bağlamak
    - Rüzgar yükü / Kar yükü vb yükleri doğru bir şekilde sisteme yansıtmak.

Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.

Yeni Üye
    Download
    0
    Uploads
    0
    Thanks
    0
    Ayrıca forumda yaptığım araştırma sonucu benimle aynı problemi çözmeye çalışan bir arkadaşın açtığı konuya denk geldim Ama yeterli cevap gelmemiş.
    http://forum.yapisal.net/betonarme-y...ku-hesabi.html

Özel Üye
    Download
    0
    Uploads
    0
    Thanks
    44
    Bu ülkede makine mühendislerine şantiye şefliği hakkı tanınıyorsa yakında statik proje müellifliği de tanınabilir, Ne salak bir ülkedeyiz...!