Takip et: @yapisal

Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 ve 2

Konu: Renklerin Karakterimiz Ve Sağlikla Olan Ilişkisi

 1. #1
  Yasaklı Üye
  Üyelik tarihi
  31-12-2006
  Mesajlar
  427
  Download
  0
  Uploads
  0
  Thanks
  0
  Thanked 52 Times in 25 Posts

  Post Renklerin Karakterimiz Ve Sağlikla Olan Ilişkisi

  Renginiz karakterinizi yansıtıyor...
  Hangi rengi daha çok seviyorsunuz? Kırmızı, sarı, pembe, turuncu, beyaz ya da siyahı mı? Peki renk seçiminin karakterinizi yansıttığından ya da renklerin hayatınızı etkilediğinden haberiniz var mı?
  Renkler yaydıkları titreşimler sayesinde yaşamımızda düşündüğümüzden daha da önemli bir yere sahiptir. İçinizi karartabilir, neşelendirebilir, sakinleştirebilir ya da gerginlik yaratabilirler.... Kimi zaman gününüzün daha iyi geçmesini sağlarken kimi zamansa insanlarla ilişkilerinizi etkileyebilirler. Hem de siz hiç farketmeden…. Hatta bazı hastalıkların tedavi için destek bile sağlanabilir.

  Renk psikolojisi konusunda uzmanlar çeşitli araştırmalar yapmışlar ve renklerin insan üzerindeki etkilerini çözmeye çalışmışlar. Uzmanlara göre insanların sevdikleri renkler karakterlerini yansıtıyor. İnsanların renk seçimleri kendi karakterlerini ve ruh durumlarını ortaya koyuyor.

  Bu nedenle daha başarılı, verimli, mutlu ve etkin olabilmek için renklerin ne anlama geldiğini bilmeli ve güçlerinden o yönde faydalanmalısınız. İşte size renklerin anlamları ve karakteriniz üzerindeki etkileri…

  Kırmızı
  Renklerden titreşimi en kuvvetli ve en dinamik olanı kırmızıdır. Kırmızı, arzu ve enerji demektir. Kırmızıyı tercih edenler dürtüsel davranan, kazanmak isteyen, sert, cesur, hırslı, tutkulu, enerjik kişilerdir. Yaşamı dolu dolu hisseder ve tüm zevkleri bir an önce yaşamak isterler. İyi birer lider olurlar. Beklentileri yüksektir. Olaylar karşısında çok çabuk kızıp, sinirlenirler. Kendi doğrularına inanırlar. Tartıştıkları kişiyi kırıp sonra pişmanlık duyarlar.

  Maddi zenginliğe ve dış görünüme önem veren bu rengin insanlari için o an önemlidir, geleceğe yönelik planlar yapmazlar. Girdikleri guruplarda odak noktası olmayı isterler. Şehvetlidirler. Cinsel çekicilikleri vardır. Aşık olmayı severler. Karşılarındaki kişiyi kolayca etkileyip kendilerine bağlarlar. İnsanlarla ilişkileri direkt ve dinamiktir. Sevgilerini çoğu kez kıskançlık yaparak gösterirler. Aslında yumuşak ve duygusaldırlar.

  Kırmızı tansiyonu yükseltir, kan akışını hızlandırır. Sahip olduğu yoğun enerji sebebiyle psikolojik olarak uyanık ve tetikte olmayı teşvik eder. Fizyolojik olarak kan basıncını artırır ve adrenalin salgılar. Mutluluğu temsil eder ve iştah açar.

  Bu renk, üşütmelerde, dolaşım bozukluklarında ve tükürük bezi rahatsızlıklarında tedavi amacıyla kullanılabilir. Ama, aşırı dozda uygulandığı takdirde, duygusal düzensizliklere ve depresyona yol açabilir.

  Pembe

  Pembe huzur veren ve rahatlatan bir renktir. Pembeyi sevenler oldukça nazik kişilerdir. Çok çabuk kırılır ve incinirler. Özbilinçleri yüksektir. Renkli ve hayalperest bir kişilikleri vardır. Zevk sahibirdirler. Uçarı davranışları onları komik ve neşeli yapar. Bu nedenle girdikleri ortamlarda kahkaha sesleri hiç eksik olmaz. Sevimli ve yaratıcı ruhları onları tipten tipe sokar.

  Her zaman mutlu gözükürler. Ancak hayalleri ve istekleri gerçekleşmezse oturup ağlarlar. Ama onların gülen yüzünü görmeniz hiç uzun sürmez. Her zaman yapabileceklerinin en iyisini yapmaya çalışırlar. Diğer insanları korumayı ve onlara yardım etmeyi severler. Ancak zaman zaman olumsuz düşüncelere sahip olabilirler. Her zaman masallardaki gibi bir aşk isterler.
  Sarı
  Sarı mutluluğun, zekanın, canlılığın, iyimserliğin, dikkat çekiciliğin ve geçiciliğin simgesidir. Bu rengi seçenler aklı başında ve mantık sahibi kişilerdir. Genellikle nazik, abartısız, müşfik, cömert, herkesle konuşan, geniş bir kültür hazinesine sahip sosyal tiplerdir. Kendilerini bilgiye adamışlardır. Öğrenmeye ve öğretmeye meraklıdırlar. Genel kültürleri çok yüksektir. Girdikleri ortamlarda bilgelikleri ve özlü sohbetleriyle tanınırlar. İnsanları kendi etraflarında toplayıp hayranlık uyandırmaya bayılırlar. Duygusal yaşamlarında da öğreticilik yönleri ağır bastığı için ilişkileri olumsuz etkilenir. Romantik bir sevgiliden çok iyi bir koca olurlar.

  Bu rengin enerjisi, kişinin zihinsel faaliyetlerini her yönüyle harekete geçirir. Ayrıca moral çöküntüsünü ortadan kaldırarak kişiye yaşama sevinci ve gücü aşılayabilir. Sarı insandaki iyimserlik ve kendine güven duygularını arttırır. Psikolojik olarak olumluluk ve canlılık özellikleri vardır. Sinirsel bozukluklara iyi gelir. Sindirim, mide, bağırsak ve mesane rahatsızlıklarını sarı renk kullanarak tedavi etmek mümkündür. Kısacası hem vücut fonksiyonları hem de zihin üzerinde olumlu etkiler yaratır. Kanın damarlarda daha düzenli işlemesini sağlar, sinir sistemini düzenler, zihni açar ve dikkati artırır.

  Yeşil

  Doğayı çağrıştıran bir renk olan yeşil, sessiz, huzur verici, iyimserlik, üstünlük ve özgüven gibi temel bazı özelliklere sahiptir. Yeşil konsantrasyon, uyum, paylaşım, yardımseverlik, sebatkarlık, tutuculuk ve değişime direnç rengidir. Kısaca doğayı, huzuru sevenlerin, geleneklerine bağlı olanların rengi denebilir. Bu rengi sevenler, sağlam bir iradeye ve başkalarını kontrol etme yeteneğine sahiptir. Hayatlarını belirledikleri amaçlarına ve hedeflerine ulaşmak için programlarlar. Gelecekten umutludurlar. Yaptıkları işleri başarıyla sonlandırırlar. Aktif yaşamı sever ve canlı ilişkileri tercih ederler.

  Onlarla iletişim kurmak hem kolay hem de zevklidir. Her ortama ayak uydurur, kolaylıkla yeni insanlarla tanışırlar. Sevimli ve güleryüzlüdürler. Olaylara pozitif bakış açısıyla yaklaşırlar. Öfkelerini pek dışa vurmazlar. Zarif, lüksü seven, kendine güvenen, sağlığına düşkün, kararlı, sabırsız ve başkalarını yönlendiren bir tiptir. Hayatının tek ve gerçek aşkını bekler. İyi bir eş ve sevgili olurlar.

  Yeşil rengi özellikle ruh sağlığı açısından büyük önem taşır. Ruh ile beden arasında denge ve uyum kurulması sağlar. Sakinleştirici bir özellik taşıdığı için, enerjinizi dengeler ve şefkat duygularını arttırır. Sinir sistemini dengeleyici ve ateş düşürücü etkiler de gösterir. Kalp rahatsızlıklarında, yüksek tansiyonda, mide ülseri, baş ağrısı ve bitkinlik hallerinde tedavi amaçlı olarak kullanılır.

  Lacivert

  Kozmik bir renktir. Sonsuzluğu, otoriteyi ve verimliliği çağrıştırır. Tercih edenler, dikkat çekici, zevkli, yaşamayı seven ve hayata bağlı insanlardır. Olayları bir bütün olarak kavrayabilme yeteneğine sahiptirler. Hoşgörülü ve iyimserdirler. Derin kişiler bu renk grubuna girer. Engin düşünceleri vardır. Evrensel boyutta düşünürler. Sorunları tüm insanlığın sorunlarıdır. Barışçıl yaklaşımları onları aranılan bir elçi durumuna sokar. Huzurlu ve mutlu görüntüleri vardır.
  Genellikle yaptıkları işe konsantre olmakta güçlük çekerler. Dingin ve sakindirler. Büyülü bir dünyada yaşarlar. Etraflarına yaydıkları ışık onları çekici kılar. Sezgileri çok yüksektir. Aşkta duygusal, hassas ve tutkulu olurlar. Ancak kızdıkları zaman çok zor affederler.

  Lacivert, ruhsal ve fiziksel rahatsızlıkların giderilmesinde çok etkin bir yere sahiptir. Bu rengin en önemli etki alanı kaş bölgesinde bulunur. Dolayısıyla da söz konusu bölgeyle bağlantılı tüm fonksiyonların dengelenmesi ve bir düzene kavuşturulmasıyla ilgili kullanılır. Lenf ve salgı bezleriyle birlikte, vücuttaki bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Vücudun toksinlerden arınmasını kolaylaştırır. Göz, kulak, burun, ağız, sinüsler gibi yüzle ilgili tüm rahatsızlıkların tedavisinde rahatlıkla kullanılabilir.

  Mor

  Mor duygu rengidir. Zenginliği, saygıyı, asalet ve kibarlığı çağrıştırır. Yaratıcı özellikler taşır. Metafizik gücün simgesidir. Bu nedenle büyük sanatçılar ve düşünürler tarafından kullanılır.

  Özgüven duygularını simgeler, bütünlüğü getirir. Mor rengini sevenler aldıkları sorumlulukları başarıyla yerine getirirler. Son derece idealist olurlar. İşlerinde başarılıdırlar. İlhamları ve sezgileri güçlüdür. Olacakları önceden sezer ve ona göre önlem alırlar. Olaylara karşı son derece duyarlı ve ilgilidirler. İnançlarına ve değerlerine çok önem verirler. Sevgi ve saygı doludurlar. Başkalarının işlerine karışmazlar. Mükemmel birer eş olurlar. Gizemli, çekici, anlayışlı, insanları etkilemeyi seven asla bencil olmayan bir yapıları vardır. Arkadaşları arasında oldukça çok sevilirler. Ruh halleri gün içinde çok çabuk değişir.

  Mor rengi vücudun iskelet yapısını etkiler. Ayrıca ruhsal ve fiziksel açıdan, vücudu toksinlerden arındırıcı, mikrop kırıcı bir özellik taşır. Bu yönüyle de, fiziksel ve ruhsal dünyalar arasında sağlıklı bir denge kurulmasını kolaylaştırır. Çeşitli kanser türlerinin tedavisinde kullanılabilir. Ayrıca, bazı sindirim sistemi sorunlarının giderilmesin de bu renge başvurulur. Bunlardan ayrı olarak mor, insanlardaki rüya aktivitelerini de geliştirir. Fizyolojik olarak da uykusuzluğa iyi gelir.

  Mavi

  Mavi sükunet, huzur ve sadakat rengidir. Maviyi ilk sırada seçenler hassas ve huzur arayan insanlardır. Hayatları kontrollü, hedefleri bellidir. Problemsiz, üzüntüsüz bir hayat isterler ve bunun için bir çok şeyi feda edebilirler. Tutarlı ve sürtüşmesiz bir beraberlik arzu ederler. Genellikle romantik, duygusal ve gizemli bir kişilikleri vardır. Kendi dünyalarında yaşar ve az konuşurlar. Bu yüzden onları sürekli düşünceli görmeniz çok normaldir. Olayları önceden hisseder ve yaşamlarını buna göre ayarlarlar. İyi bir dinleyicidirler. Sakin ve rahat tavırlar sergilerler. Aşk için yaratılmışlardır. Romantik birer sevgilidirler.

  Her şeyi önceden uzun uzun planlarlar. Yaptıklarından kolay kolay tatmin olmazlar. Ekip çalişmalarına uygundurlar. Kalbinin sesini dinlemek yerine mantıklarını kullanmayı tercih ederler. Çok çalışkan, sebatkar, sadık, vefalı, iradeli, dikkatli ve gayretlidirler. Yeni tanıdıkları insanlarla hemen derin ve çok yakın dostluklar kurabilerler. Mavi inceliğin ve nezaketin rengidir. Mavi insana yaratıcılık, hayalcilik, zeka, ciddiyet, güvenilirlik ve idealizm getirir.

  Sakinlik simgesi olan mavi dinlendirici bir özellik taşır. İnsan psikolojisi üzerinde sakinleştici bir etkisi vardır. Sinir sistemi bozukluğuna bire birdir. Yüksek tansiyonu ve kan basıncını düşürür, boğaz sorunlarını çözer. Vücut enerjilerini dengeleyerek, etkin bir antiseptik görevi yapar. Mavi ayrıca sezgilerin güçlendirilmesi ve üzüntü duygusunun giderilmesi için de çok uygun bir renktir. Ses kısıklığı, guatr ve kalp çarpıntılarına karşı kullanılır.

  Siyah

  Siyah matemi, karamsarlığı, çaresizliği, kötümserliği, gücü ve tutkuyu temsil eder. Hırsın ifadesidir. Korku ve umutsuzluğun yanı sıra ölümü de çağrıştıran siyah konsantrasyonu en çok arttıran renktir. Bu rengi sevenler karanlık bir dünyada yaşarlar. Kendi halindedirler. Kincidirler. Yaşamı bir ceza alanı olarak görürler. İletişimlerini çıkarları doğrultusunda yaparlar. Sınırlarını zorlamak, onlar için tehlike alanına girildiği sinyallerini verir. Harekete geçerler. Öfkelerini fazlasıyla belli ederler. Bencillikleri ilişki kurmalarını engeller. Bu nedenle hep yalnızdırlar.

  Siyahı seven insan gizemli görünmekten hoşlanır. Kadere aldırmaz. Öte yandan da dengeli ve kendine hakim olmayı sever. Süper bir ikna edicidir. Güçlü, alıcı, disiplinli, özgüvenli ve kudretlidir. Mantığına kimse direnemez.

  Siyah çoğu toplumda keder ve ölüm için tercih edilen bir renktir. Güç, otorite ve saygı için de kullanılır. Düzenli ve geleneklerine bağlı insanlar tarafından tercih edilen siyah ayrıca gizemi, seks ve erotizmi seven insanlarca da kullanılır. Akıl hastalıkları ve psikolojik rahatsızlıklara karşı kullanılır.

  Beyaz

  Bilgeliği, istikrari, devamlılığı, temizliği, masumiyeti ve saflığı simgeler. Genelde düğünlerde gelinlik için tercih edilir. Bu da saflığı ifade eder. Bu rengi seçen insanların doğasında tepkisizlik ve sessizlik vardır. Tutkulu ve hırslıdırlar. Bu yüzden de çabuk kıskanırlar. Her şeye kolay tepki vermezler. Asil bir ruhu vardır, takdir etmeyi bilir. Bazen kendini diğer insanlardan farklı ve üstün görürler. Son derece adil, iyiliksever ve tolerans sahibi kişilerdir. Bu rengi sevenler, çatışmadan uzak, farklı ve özgür bir dünyanın arayışı içinde olan insanlardır.

  Beyaz hak ve adaletin rengidir. Tüm renklerin bütünüdür ve içinde tüm renklerin anlamlarını ve güçlerini taşır. Fakat yanısıra da deneyimsizliği ve acemiliği de anlatır.

  Beyaz renk çok pozitif bir renktir. İnsanlardan kaçma ve kendine acıma gibi psikolojik rahatsızlıklara karşı kullanılır. Bilgelik ve arınmışlık anlamlarını da içinde barındırır.

  Kahverengi

  Toprağın rengi olan kahverengi doğumun ve bereketin rengidir aynı zamanda. Kahverengiyi seven insan fiziksel olarak çok duyarlıdır ve teni çok hassastır. Haraketli ve sportiftir. Başkalarını kendine yaklaştırmaz, kimseyle kolay kolay yakınlık kurmaz. Ancak buna rağmen çabuk aşık olur. İdeal olanı bulana kadar da arayışını sürdürür. Oldukça zekidir. Zekasını kullanarak her zaman sivrilir. Yaklaşımları şüphecilik üzerine kuruludur. Aldığı kararları ve düşünceleri kolay kolay kimseye anlatmaz. Planlar yapar ve uygulamaya koyar. Planlarını asla başkaları için ertelemez ya da değiştirmez.

  Bunun yanısıra duygusal ve sevimlidir. Ancak şüphecilikleri duygusal yaşamlarını da etkiler. Sevdiklerine tam bir cehennem azabı yaşatır ve karşısındakinin bunun anlamasını bekler. Fiziksel rahatlığa çok önem verir. Tam bir madde insanıdır. Her an her konuda birşeyler satmaya çalışır, herşeyi bilir ve doğru tahmin eder. Her şeyi eleştirir. Dürüst, güvenilir, namusludur. Sevilmeye çok ihtiyaçları vardır. Sevilmemeye tahammül edemezler.

  Kahverengi insanı hızlandırır, çabuklaştırır. Bu yüzden kahverengi ağırlıklı yerlerde uzun süre oturmak zordur. Kahverengi aynı zamanda fiziksel hastalıklardan korunmanın ifadesidir. Sağlığınıza gösterdiğiniz ilgiyi simgeler. Sağlığınız ve bedeninizle sadece gereği kadar ilgileniyorsunuz demektir. Hastalık evhamı olanlar, kendini fazla dinleyenler ise kahverengiyi ilk sıralarda tercih ederlerdir. Psikologlara göre, kahverengi tercih eden kişilerin, duygusal tatmine, kendi kültüründen, kendisine yakın insanların arkadaşlığına, yaşamın yıkıcı ve yorucu etkilerinden kendilerini korumaya, dinlenmeye, yalnızlık uzak, kendini güvende hissedebileceği, rahat bir ortama ihtiyaçları vardır.

  Turuncu

  Turuncu bilgeliği, sıcakkanlı oluşu, girişkenliği, uyarıcılığı, yürekliliği, iyimserliği, coşkuyu ve neşeyi ifade eder. Turuncu tercih eden kişi cesur ve maceracı bir kişiliğe sahiptir. Diyalog ve mizah yeteneğini ortaya çıkarır.

  Kendine güvenen, gülmeyi ve güldürmeyi seven insanların rengidir. Sorumluluğu ve uyumlu ilişkiler kurmayı sever. Bir şeye ulaşmak için çok çalışır, rekabetçidir. Arkadaşlık konusunda kimseye güvenmez, ancak doğru insanı bulunca ona sonsuza kadar güvenebilir.

  İnsanlardaki sosyalleşme duyguları, turuncu yardımıyla faaliyete geçer. Vücut içinde en etkin olduğu yer, adale sistemidir. Turuncunun aşırı kullanımı, sinir sistemini olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle onu yeşil ve mavinin tonlarıyla birlikte kullanmak daha yararlıdır. Depresyon ve duygusal dengesizlik hallerinde turuncuya başvurulabilinir. Astım, bronşit ve romatizma gibi hastalıklara karşı kullanılır.

 2. #2
  Konu Yöneticisi serdar_perwer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  07-09-2006
  Mesajlar
  591
  Download
  0
  Uploads
  0
  Thanks
  398
  Thanked 391 Times in 117 Posts
  kahverengi ve mavi...

Benzer Konular

 1. Deniz kumunun inşaatlar da kullanımı!
  By YapisalAdmin in forum Betonarme Yapılar
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 31-08-2010, 15:30
 2. Yusufeli Tarihi
  By insaatyapi in forum Tarih
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 09-02-2009, 19:26
 3. Gögüs hastalıkları
  By By_Amoras in forum Sağlık
  Cevaplar: 31
  Son Mesaj: 03-11-2008, 12:05
 4. Efes (İzmir-Selçuk)
  By mimlioenel in forum Sektörel Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09-11-2006, 17:23
 5. Kat Mülkiyeti Kanunu...
  By Mühendis in forum Yararlı bilgiler
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 05-11-2006, 22:16

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •