Takip et: @yapisal

Gösterilen sonuçlar: 1 ile 4 ve 4

Konu: Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları-- SİTESİNDEN

 1. #1
  Deneyimli Üye mkbiksi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  14-04-2006
  Yaş
  37
  Mesajlar
  302
  Download
  0
  Uploads
  0
  Thanks
  3
  Thanked 43 Times in 16 Posts

  Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları-- SİTESİNDEN


  Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

  Orion Bina Tasarım Sistemi Nedir, Neden Orion?
  Orion, İnşaat Mühendisleri için geliştilmiş entegre bir Analiz, Tasarım ve Deprem Mühendisliği yazılımıdır. İleri düzeyde teorik bilgi birikime ve proje deneyimine sahip İnşaat Mühendisi yazılımcılar tarafından 1980 yılından bugüne en çağdaş yöntemler ve bilgisayar teknolojileri kullanılarak geliştirilmektedir.

  Orion, veri girişinde kullanıcı dostu araçlar içermesinin yanısıra, güvenilir ve modern modelleme ve analiz teknikleri kullanmaktadır. Türk Yönetmeliklerine tamamen uyumlu olarak tasarım yapılmakta, tasarım sonrası tüm yönetmelik kontrolleri eksiksiz gerçekleştirilmektedir.

  Ortogonal/nonortogonal, ara katlı, kademeli, düzenli/düzensiz taşıyıcı sistemlere sahip bina türü katlı yapıların statik, dinamik analizi yapılarak, tüm detaylarıyla betonarme hesabı gerçekleştirilmekte, her türlü temel sistemi çözülerek, Türk Deprem Yönetmeliği ve TS500 hükümleri uygulanmaktadır. Yapıya ait mühendislik plan ve detay paftaları ise gerek entegre çizim editörüne gerekse DXF formatında CAD programlarına aktarabilirsiniz.

  Orion Bina Tasarım Sistemi Kimin için Geliştirildi?
  Orion Bina Tasarım Sistemi, İnşaat mühendisleri için, bina sistemlerini daha kolay, daha hızlı, daha ekonomik ve doğru olarak tasarlamalarına olanak sağlamak amacıyla geliştirildi.

  Orion Bina Tasarım Sistemi’ni Kimler Kullanıyor?
  Orion Bina Tasarım Sistemi’ni; Statik/Betonarme proje yapan Mühendislik Firmaları, Statik/Betonarme projeleri kontrol eden Denetim Firmaları, Gerçekleştirdikleri uygulamaların projelerini yapan veya kontrol eden Proje Departmanları olan Firmalar, Gerçekleştirdikleri uygulamaların projelerini yapan veya kontrol eden Resmi Daireler kullanmaktadır. Bugün, yurtiçinde yaklaşık 2000, yurtdışında 400’ü aşkın inşaat mühendisi, mühendislik ofisi ve proje profesyonelinin tercihi olan Orion’un kullanıcıları her geçen gün hızla çoğalmaktadır.

  Orion Bina Tasarım Sistemi Neler Yapabilir?
  Orion Bina Tasarım Sistemi (Probina Orion Versiyon 14), yeni nesil analiz motorunun getirdiği esneklikle ara-katlı, kademeli, eğimli kolon, perde ve kirişlere sahip yapıları ayrıntılı şekilde modelleyebilmektedir. Kolon ve perdelerin altına, herhangi bir kat seviyesinde istenen özellikte mesnetler (yaylı mesnet de buna dahil) tanımlanabilmektedir. Katlarda birden fazla rijit diyafram modellemesi, rijit diyaframsız modelleme gibi seçenekler kullanıcıya sunulmuştur. Perde modellemesinde kabuk eleman kullanımı da yine sunulan üstün özellikler arasındadır. Eleman bazında malzeme ve kesit özellikleri tanımlanması, düğüm noktalarının otomatik yaratılması, kesişen elemanların uyumlu şekilde parçalanması sağlam ve güvenilir modelleme kabiliyetinin sadece bir örneğidir.

  Üstün modelleme özelliklerinin yanısıra, çubuk elemanlar için 12x12, kabuk elemanlar için 24x24 rijitlik matrisleriyle, tamamen 3-Boyutlu gerçekleştirilen bina analizi, istenen sayıda ve özellikte yük halleri için bir defada yapılmaktadır. Analiz sonucunda elde edilen deformasyon şekilleri, kesit etki diyagramları gibi yapısal modele ait her türlü detayı 3-Boyutlu analitik model üzerinde gerçek-zamanlı olarak inceleyebilirsiniz.

  Orion Bina Tasarım Sistemi, yeni yapılacak olan bina sistemlerinin yanısıra, mevcut binaların performans değerlendirmesi ve güçlendirilmesi ile ilgili ayrıntılı yöntemler ve araçlar sunmaktadır. 8 kata kadar olan yapılarda geçerli olan Elastik Performans Değerlendirme Yöntemi (Kapasite Kontrol Yöntemi) ve Doğrusal Olmayan Statik Artımsal İtme (Nonlinear Static Pushover) yöntemleriyle mevcut yapıların 2006 Deprem Yönetmeliği’nde belirlenen performans kriterlerini ne derecede saptadığını belirleyebilirsiniz. “İstanbul Deprem Master Planı” çerçevesinde yer alan yapıların modellenmesi ve değerlendirilmesinde Orion Bina Tasarım Sistemi kullanılarak, yönetmelik çalışmalarıyla paralel şekilde, yöntemlerin hassasiyeti ve doğru uygulanması sağlanmıştır.

  Orion Bina Tasarım Sistemi, Betonarme ve Deprem Yönetmeliklerinin gerektirdiği tüm kontrolleri otomatik olarak yapmaktadır. Projenin sunumu ve inşaatı için gerekli tüm mühendislik (planlar ve betonarme detaylar) çizimlerini otomatik olarak en yüksek kalitede oluşturur.

  Orion Bina Tasarım Sistemi’ni Taksitle alabilir miyim?
  Orion, Türkiye’de Yeni Türk Lirası bedelle satılmaktadır. Satışlarda 6 ay’a varan çeşitli taksit imkanları mevcuttur.

  İleride Çıkacak Versiyonlara Hangi Şartlarla Güncelleme Yapabileceğim?
  Orion Bina Tasarım Sistemi’ni satın aldıktan sonra bir yıl süreyle garanti kapsamında olacaksınız. Bu kapsamda garanti süresi boyunca; Ücretsiz Eğitim (her lisans için en fazla iki kişi olmak kaydıyla), Ücretsiz destek, Çıkacak tüm ürünlere ücretsiz yenileme, (ilk 3 ay için tamamen ücretsiz, sonraki 9 ay için sadece dökümanların ve CD’lerin bedellerini içeren çok düşük bir ücret) haklarına sahip olacaksınız. Bu süreden sonra, bakım anlaşmasını yenilemeniz halinde aynı şartlar anlaşma süresince de devam edecektir.

  Bu kapsam dışında, yenileme ücretleri sadece ana versiyonlarda içeriğe göre değişen ve toplam bedelin %15-20’si dolaylarında duyurulmaktadır. Özel durumlarda, ücretsiz olarak da anons edilebilmektedir. Örneği, V10 kullanıcıları V11’e ücretsiz güncelleme yaptılar. 13 Versiyonu da V12 kullanıcılarına ücretsiz olarak ulaştırılmaktadır.

  “Orion” ile “Probina Orion” Programlarının Farkı Nedir?
  Orion Bina Tasarım Sistemi, yurt içinde Probina Orion (kısaca Probina) olarak bilinmektedir. Yurt dışında ise Orion ismiyle satışa sunulmaktadır. Yenilenen 14. versiyon ile beraber, genel adıyla, “Orion Bina Tasarım Sistemi” olarak anılmaktadır. Yurtiçi ve yurtdışında satılan versiyonların desteklediği şartnameler ve kullandığı lisan dışında hiçbir farkı bulunmamaktadır.

  Orion Bina Tasarım Sistemi Nasıl Satılmaktadır?
  Probina Orion Standart Modül, Komple Modül ve Pro Modül olmak üzere kullanıcıların değişken gereksinimlerine yanıt verebilecek şekilde 3 farklı paket olarak satılmaktadır.

  Orion Bina Tasarım Sistemi Paketlerinin Farkları Nedir?
  Pro Modül ile Orion Sonlu elemanlar modülünü kullanarak her türlü geometrik forma sahip Kirişli, Kirişsiz (Mantar) ve Kaset döşemelerin hesapları gerçekleştirilebilmektedir. Bu modülle ayrıca Kiriş yük hesapları, Kırılma çizgileri yöntemi yerine Plak döşeme içindeki boşluk ve çizgisel, yayılı yükleri de gözönüne alan Sonlu Elemanlar yöntemi ile hesaplanabilmektedir. Pro modülle ayrıca Doğrusal Olmayan Statik Artımsal İtme (Nonlinear Static Pushover) performans değerlendirme yöntemini kullanabilirsiniz.

  Komple Modül’ün Pro Modül’den en önemli farklı Sonlu Elemanlar Kat Döşemesi Modülünün bulunmamasıdır. Standart Modül’e göre en önemli üstünlüğü ise Dinamik Analiz Modülü’ne sahip olmasıdır. Komple Modül ile deprem hesaplarında Eşdeğer Statik Deprem Yükü yönteminin yanısıra Dinamik Analiz (Mod Birleştirme Yöntemi) kullanabilirsiniz.

  Standart Modül kullanan kullanıcılarımız ise deprem hesaplarını yalnızca Eşdeğer Statik Deprem Yükü yöntemi ile gerçekleştirebilmektedirler. 3. ve 4. derece deprem bölgelerinde yüksekliği 40 m’yi geçmeyen ve yüksek oranda kat burulması olmayan yapılarda bu yöntem güvenle kullanılabilir.

  Her üç pakette de Sonlu Elemanlar Radye Temel modülü mevcuttur. Probina Orion ile her türlü kirişi veya kirişsiz radye temelin hesaplarını gerçekleştirebilirsiniz. Paketler ile ilgili daha detaylı bilgi için Modül Karşılaştırma Tablosu'na bakınız.

  Çizim Modülleri için Hangi Paketi Almalıyım?
  Orion Bina Tasarım Sistemi’nin hazırlayabildiği tüm plan ve detayları Standart, Komple ve Pro paketlerinde mevcuttur. Çizim hazırlama olanakları açısından paketler arasında bir fark yoktur.

  Probina Orion Modül Yükseltme Şartları Nedir?
  Probina Orion’u satın aldıktan sonra, ileride istediğiniz bir aşamada bir üst modül’e sadece modüller arasındaki fiyat farkını ödeyerek sahip olabilirsiniz. Örneğin, Standart Modül kullanıcısıysanız, Pro Modül’e bu iki paketin fiyat farkını ödeyerek istediğiniz zaman yükseltme yapabilirsiniz.

  Radye Temel Hesaplarını ve Çizimlerini Hangi Probina Orion Paketi ile Yapabilirim?
  Her 3 modül (Standart, Komple ve Pro) ile Sonlu Elemanlar sistemini kullanarak kirişli veya kirişsiz radye temel hesabını yapabilirsiniz.

  KAYNAK
  http://www.probina.com.tr/sss.html
  Konu mkbiksi tarafından (17-10-2006 Saat 21:29 ) değiştirilmiştir.

 2. #2
  Deneyimli Üye mkbiksi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  14-04-2006
  Yaş
  37
  Mesajlar
  302
  Download
  0
  Uploads
  0
  Thanks
  3
  Thanked 43 Times in 16 Posts
  PROBİNA SATIŞ FİYATLARINA BURDAN ULAŞABİLİRSİNİZ

  http://www.probina.com.tr/fiyat.html

 3. #3
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  29-04-2006
  Yaş
  33
  Mesajlar
  986
  Download
  0
  Uploads
  0
  Thanks
  313
  Thanked 113 Times in 101 Posts
  iide sorduğum soruların hiçbirine cewap alamıyorum detaylı bilgi alabileceğim bi adres yok mu

 4. #4
  Deneyimli Üye mkbiksi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  14-04-2006
  Yaş
  37
  Mesajlar
  302
  Download
  0
  Uploads
  0
  Thanks
  3
  Thanked 43 Times in 16 Posts
  sitenin kendince kendine sorup cevapladığı sorular bunlar

  forumda sorularına cevap alacağın bölümler var

  mod bölümünde üst yapışkan bölüme sorunu bırak istersen

Benzer Konular

 1. Sıkça Sorulan Sorular
  By YapisalAdmin in forum Göksa Yazılım
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 28-07-2006, 21:04
 2. STAAD/Pro İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular
  By Mühendis in forum Sorularınız (Çizim)
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 13-06-2006, 01:10
 3. Depremle ilgili sıkça sorulan sorular
  By willcivileng in forum Deprem Görüntüleri (Hasar Tipleri)
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 25-05-2006, 16:07
 4. STA4-CAD ile ilgili sık sorulan sorular
  By YapisalAdmin in forum Sta4CAD
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 08-04-2006, 13:05

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •