Takip et: @yapisal

1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 11

Konu: Sonlu eleman genişliği seçimi(meshler)

Onursal Üye
    Download
    0
    Uploads
    0
    Thanks
    94
    Thanked 2.141 Times in 1.150 Posts

Sonlu eleman genişliği seçimi(meshler)

Sonlu elemanlar yöntemi yazılımlar içinde kolaylık sağladı.Büyük elemanlar, komplex elemanlar küçük parçalara bölünüyor ve bu parcalar ayrı ayrı çözülerek elemanın tamamının çözümüne ulaşılıyor.Yöntemin aslı bu.Daha önceki bir yazımda sonlu elemanlar yöntemini açıklamış ve sayısal bir örnekte vermiştim.

Yazılımda sonlu eleman genişliğini kullanıcı(muhendis) belirler.Ancak çoğu zaman mühendis ama bilgisizlik deyin ama tembellik deyin sonlu eleman genişlik default ayarlarını değiştirmez.Yazılımda nasıl aldıysa öyle durur.Oysa sonlu eleman genişliğine belirleme özellikle zaman açısından mühendis için önemlidir.Sonalu eleman sayınız ne kadar fazla ise yani sonlu eleman genişliğiniz ne kadar küçükse bilgisayarın analiz süresi o derece fazlalaşır bazen dakikalarca analiz bitmesini beklersiniz.Özellikle temel hesaplarındsa da kullanıcı buyuk problemler yaşar.Eğer sonlu eleman genişliğiniz çok küçük ise temel de bazen zemin gerilmesinin kurtarmadığını bile görürsünüz.Dolayısıyle sonlu eleman genişliğini gerektiği gibi ayarlamak mühendis için hem zaman kazancı hemde sorun azalması demektir.

Sonlu eleman genişliği hesap yapacagınız elemanın ebatıdır.Buyuk bir yüzeysel elemanı(temel gibi) 10 cm x 10 cm lik küçük parçalara bölerek de yazılıma hesap yaptırabilirsiniz, aynı elemanı 1 m x 1m ebatlarında parçalara da bölerek hesap yaptırabilirsiniz..Önemli olan sonlu eleman genişliğinin hangi koşulda ne alınacagının bilinmesidir.

1000 metrekarelik bir kirişsiz radye temel döşemesi düşünün.Yazılımda sonlu eleman genişliğini 0.20x0.20 m2 ayarladığınızı düşünün.Yazılım her parcayı tek tek çözer.Bu durumda 1000/(0.20x0.20)=25 000 tane sonlu eleman var demektir.Yazılım 25 000 eleman cözecek siz 25 000 eleman dökümü alacaksınız ve inceleyeceksiniz demektir.Oysa sonlu eleman genişliğini 2mx2m alsaydınız 1000/(2x2)=250 adet elemanla işi halledecektiniz.Dolayısıyle zaman azalacak, kontrol kolaylaşacaktı.Yani sonlu eleman genişliği gerektiği şekilde seçilmeli.

eğer yapınız düzgün ve homojen yüklü ise(nispeten) sonlu ewleman genişlikleriniz buyuk tutulmalıdır.ŞEKİL 1 de bu durumu gösterdim..Bu şekilde güvenlik anlamında da bir sorun yaşamazsınızBunun temel olduğunu düşünürseniz gerilmelerinde problemsiz olması gerektiği gibi çıktığını görürsünüz. 0.20mx0.20m lik sonlu eleman genişliğinde zemin gerilmesi 16 t/m2 çıkmışsa belkide 2mx2m sonlu eleman genişliğinde 15 t/m2 çıkacaktır.Zeminde zaten gerilmeleri taşırken birbiri ile eleman bazında yardımlaşır.Dolayısıyle sonlu elemanın buyuk olması bir handikap degildir.Bu durum mühendisin de işine gelir.Nispeten zügün olan sistemlerde sonlu eleman genişliklerinin buyuk alınması doğru bir secenektir.(ŞEKİL 1 inceleyiniz)

Bazı duurmlarda yapıda girinti çıkıntılarda olur..Bu durumda özellikle girinti çıkıntı olan bölümlerdeki kesit tesirlerinin realist bulunabilmesi için sonlu eleman genişliğini küçük tutmak gerekir.Girinti çıkıntı ebatları sonlu eleman genişliğinde etkendir.Bu durumda ŞEKİL 2 de gösterilmiştir.İnceleyiniz.Aklınıza sonlu eleman genişliği küçük olursa o derece hesap doğru olur düşüncesi gelmesin.Bu doğru bir düşünce değildir.Önemli olan gerektiği yerde gerektiği kadar sonlu eleman genişliğinin belirlenmesidir.

Mühendis sonlu eleman genişliğini mümkün mertebe buyuk tutmalı gerektiğinde küçültmelidir.Bu şekilde angarya hesaptan kacacagı gibi ekonomik kazancta söz konusu olacaktır.

Ahmet ÇELİKKOLLU
    İnşaat Mühendisi
    ESKİŞEHİR
    05419730151
    Eklenen Resim Ön İzlemesi Eklenen Resim Ön İzlemesi  

2. The Following 2 Users Say Thank You to CELİKKOLLU For This Useful Post:

civilengineer.v (26-01-2016), k.yalvaç (27-01-2016)

Paylaşımcı Üye
    Download
    0
    Uploads
    0
    Thanks
    11
    Sonlu elemanlar methoduyla calisan programlar her zaman 1e 1 dogru sonuclar vermezler, yaklasik sonuclar verirler. Sonlu Elemanlar yönteminde diferansiyel denklemleri kullanarak cözüm yapilir. Ancak her zaman diferansiyel denklemler analitik bir sonuc vermedigi icin, bu denklemler algebratik esitliklere cevrilir ve bunlar da numerik yöntemlerle cözülür. Bu cözümlerin sonucu da dedigim gibi 1e 1 analitik yöntemle her zaman ayni degildir. Bu yöntemlerle cözerken daha saglikli sonuc almak icin elemanlari parcalara böleriz. Parcalara bölündükce daha cok veriyle daha saglikli yaklasimlar yapabiliriz. 4 elemanla %94 dogrulukta sonuc aliyorsak, 10 elemanla %97 oraninda dogruluk aliriz gibi.

Yazinizda daha hizli cözüm yapmak icin dogruluktan ödün vermeyi ögütlüyorsunuz gibi anliyorum. Mühendislerin görevi hizli cözüm yapmak degil, dogru ve güvenli cözüm yapmaktir.

Yazinizdan alinti: "0.20mx0.20m lik sonlu eleman genişliğinde zemin gerilmesi 16 t/m2 çıkmışsa belkide 2mx2m sonlu eleman genişliğinde 15 t/m2 çıkacaktır."

Özellikle bu kisimi oldukca yanlis buluyorum. Daha cok parcaya bölünmüs sonuc daha gercekci olacagi icin, az parcaya bölününce gerilmenin azalmasi pek bir anlam ifade etmiyor. Yani mühendislere 25 bin parcaya bölündügünde hesap kurtarmayinca parca sayisini azaltip hesabi manipüle ederek hesabi kurtarmasini tavsiye ediyorsunuz. Bu tam olarak Türkiye'deki durumu özetliyor. Mühendis programi dogru bir sekilde kullanip, olmasi gerektigi gibi sonuclar almak yerine bilerek veya bilmeyerek yanlis sonuclarla hesap yapiyor. Bu hesaplarin sonuclarini da gazetelerde okuyoruz.

Deneyimli Üye
    Download
    0
    Uploads
    0
    Thanks
    86
    Bence alıntıladığınız kısımdan dediklerinizi çıkarmak doğru değil. 25000 tane elemandan 100 tanesinde 16 t/m2 gerilme çıkmış olsun ağı daha geniş tuttuğunuzda bu 100 tane elemandaki 16 t/m2 görülmeyebilir. Çok küçük bir kısımda lokal olarak bu durumların reelde tolere edilebileceği düşünülebilir, ancak, size verilen 15 t/m2 emniyet gerilmesi değeri var ve projenizi kontrol eden kişiler doğrudan bu rakam aşıldı mı aşılma dı mı diye bakabiliyor. Çok aşıır durumlar varsa ki zaten onu müühendisin başta veya ön analizde sezmesi gerekir ona göre meshleri geniş dar tutması gerektiği kısımları belirlemesi doğrusudur.

5. The Following User Says Thank You to geotech For This Useful Post:

CELİKKOLLU (26-01-2016)

Onursal Üye
    Download
    0
    Uploads
    0
    Thanks
    94
    Thanked 2.141 Times in 1.150 Posts
    Alıntı nockeee Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sonlu elemanlar methoduyla calisan programlar her zaman 1e 1 dogru sonuclar vermezler, yaklasik sonuclar verirler. Sonlu Elemanlar yönteminde diferansiyel denklemleri kullanarak cözüm yapilir. Ancak her zaman diferansiyel denklemler analitik bir sonuc vermedigi icin, bu denklemler algebratik esitliklere cevrilir ve bunlar da numerik yöntemlerle cözülür. Bu cözümlerin sonucu da dedigim gibi 1e 1 analitik yöntemle her zaman ayni degildir. Bu yöntemlerle cözerken daha saglikli sonuc almak icin elemanlari parcalara böleriz. Parcalara bölündükce daha cok veriyle daha saglikli yaklasimlar yapabiliriz. 4 elemanla %94 dogrulukta sonuc aliyorsak, 10 elemanla %97 oraninda dogruluk aliriz gibi.

Yazinizda daha hizli cözüm yapmak icin dogruluktan ödün vermeyi ögütlüyorsunuz gibi anliyorum. Mühendislerin görevi hizli cözüm yapmak degil, dogru ve güvenli cözüm yapmaktir.

Yazinizdan alinti: "0.20mx0.20m lik sonlu eleman genişliğinde zemin gerilmesi 16 t/m2 çıkmışsa belkide 2mx2m sonlu eleman genişliğinde 15 t/m2 çıkacaktır."

Özellikle bu kisimi oldukca yanlis buluyorum. Daha cok parcaya bölünmüs sonuc daha gercekci olacagi icin, az parcaya bölününce gerilmenin azalmasi pek bir anlam ifade etmiyor. Yani mühendislere 25 bin parcaya bölündügünde hesap kurtarmayinca parca sayisini azaltip hesabi manipüle ederek hesabi kurtarmasini tavsiye ediyorsunuz. Bu tam olarak Türkiye'deki durumu özetliyor. Mühendis programi dogru bir sekilde kullanip, olmasi gerektigi gibi sonuclar almak yerine bilerek veya bilmeyerek yanlis sonuclarla hesap yapiyor. Bu hesaplarin sonuclarini da gazetelerde okuyoruz.

Türkiyede durumu kötülemeniz doğru değil.Türkiyedeki mühendisleri aşagılama hakkını size kimse vermez. Biraz terbiyeli olursanız iyi olur.Bilgi konusunda çok eksiksiniz.Yukarıdaki yazımdan her türlü sonucu çıkarabilirsiniz.Doğru anlamış olabilirsiniz , yanlış anlamış olabilirsiniz, yada ben tezimi yanlış dile getirmiş olabilirim, yazım hakkında her tür yorumuda yapabilrisiniz bunları saygıyla karşılarım Ancaakk her ne olursa olsun bu durum size Türkiyedeki durumu, Türk mühendislerini genelleyerek kötüleme hakkını vermez. Önce okulunuzu bitiriniz, daha sonra bu formlarda haddinizi aşmayacak şekilde, Türkiyedeki kötü örnekleri genellemeyerek yorumları yapınız.Siz daha meslekdaşlara fetva verecek konumda değilsiniz.Biz buna had diyoruz, saygı diyoruz, edep diyoruz...

Ahmet ÇELİKKOLLU
    İnşaat Mühendisi
    ESKİŞEHİR

Paylaşımcı Üye
    Download
    0
    Uploads
    0
    Thanks
    11
    Alıntı CELİKKOLLU Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Türkiyede durumu kötülemeniz doğru değil.Türkiyedeki mühendisleri aşagılama hakkını size kimse vermez. Biraz terbiyeli olursanız iyi olur.
    Öncelikle var olan duruma dikkat cekmek kötülemek degildir. Tam da Türkiye'nin ihtiyaci olan seydir. Hatalari birileri göstermeli ki o hatalar fark edilsin. Türkiye'deki mühendisleri de asagilamadim, gördügüm yanlislari elestiriyorum. Terbiyesizlik yaptigim bir yer de göremedim yazida.

Bilgi konusunda çok eksiksiniz.
    Bilgi konusunda eksik oldugum yerleri söylerseniz, bilgi eksikligimi severek gideririm. Simdi bu yaptiginiz camur at izi kalsindan farkli degil. Ben elestirirken bos laflarla degil, somut bilgilerle elestiriyorum. Sizden de onu bekliyorum. Bu yazdigim bilgiler yanlis ise bunlari da yazarsaniz hem okuyanlar yanlis ögrenmemis olur, hem de ben ögrenmis olurum.

Yukarıdaki yazımdan her türlü sonucu çıkarabilirsiniz.Doğru anlamış olabilirsiniz , yanlış anlamış olabilirsiniz, yada ben tezimi yanlış dile getirmiş olabilirim, yazım hakkında her tür yorumuda yapabilrisiniz bunları saygıyla karşılarım Ancaakk her ne olursa olsun bu durum size Türkiyedeki durumu, Türk mühendislerini genelleyerek kötüleme hakkını vermez.

Var olan sorunlara dikkat cekmek ve yanlis gördügüm seyleri bilgi vererek elestirmek kötülemek mi? Ayrica elestirdigim konu da konuyla baglantili bir elestiri. Forumda da "hesap kurtarmadi, girdileri su sekil degistirdim hesap kurtardi. Bu sekil yapabilir miyim?" tarzi yorumlar/basliklar okudum. Sizin bu yazdiginizin da o yönde anlasilabilecegi icin (ben öyle anladim baskasi anlamamis olabilir) yorum yazdim.

Önce okulunuzu bitiriniz, daha sonra bu formlarda haddinizi aşmayacak şekilde, Türkiyedeki kötü örnekleri genellemeyerek yorumları yapınız.Siz daha meslekdaşlara fetva verecek konumda değilsiniz.Biz buna had diyoruz, saygı diyoruz, edep diyoruz...

Ben sizin yaziniza yorum yazarken bilgime dayanarak yorum yaptim, nedeniyle de acikladim düsüncemi. Kisisel bir yorum yapmadim. Siz burada benim ögrenci olmamin arkasina siginarak kendinizi hakli cikarmaya calismissiniz. Söyledigim gibi bos laflara elestiri yapilmaz. Söylediklerim dogruysa ögrenci olmam ne degistiriyor? Verdigim bilgiler yanlissa da yukarida yazdigim gibi somut bilgilerle gelin. Ayrica fetva verdigim yok, elestiriyorum. Elestiri hakki sadece belli yastakilerin sahip oldugu bir hak degildir. Her yastan, irktan, cinsiyetten kisi elestiri yapma hakkina sahiptir. Elestirim yanlissa, sizin de benim elestirimi nedenlerle elestirme hakkiniz var. Ama cikip da bana sen elestiremezsin deme hakkiniz yok. "Haddinizi bilin."

"Haddinizi asmayacak sekilde yorum yapin" seklinde yazarak siz haddinizi asiyorsunuz. Ben bir seyi elestirmek icin kimseye soracak degilim. Elestirim hakaret vs icermiyorsa sorun yok, ki benim elestirimde böyle bir durum yok.

Özel Üye
    Download
    0
    Uploads
    0
    Thanks
    167
    Sayın "nockeee" konuyu yanlış anlıyorsunuz . "Çelikkollu" nun yazısında aslında dikkat çekmeye çalıştığı zeminin bir noktasında oluşan maksimum gerilme. Efektif gerilmeniz 0.8kg/cm2 olabilir temeliniz güvenle bu yükü taşıdığını varsayalım. Ama bitişik nizam olan yapınızda sadece radye temelin köşe noktasında 1.7kg/cm2 çıksın. Bazı denetim mekanizmaları bu rakama kafayı takabiliyor. Karşınızdaki kişi ne kadar anlatırsa anlatsın siz anlamak istediğiniz taraftan anlarsınız. Unutmayın denizin dibinde taşlarla inciler bir arada bulunur. Hangisini görmek isterseniz onu görürsünüz. İster taşı görür acımasızca eleştirsiniz ister inciyi görür översiniz. Seçim sizin. Türkiye'deki mühendislik seviyesini eleştirebilecek kapasitede olduğunuzu zannetmiyorum. Saygılarımla...

Paylaşımcı Üye
    Download
    0
    Uploads
    0
    Thanks
    18
    Bırakalım öğrenci arkadaşlarımız diledikleri gibi eleştirsinler. Tecrubeli abileri olarak bu şekilde kızarak hararetli bir şekilde karşılık verirsek, bu gibi araştırmacı adamlar forumlara birdaha uğramazlar, birdaha yazmaktan ve eleştirmektende korkarlar. Doğru yada yanlış, arkadaşın fikir beyan ettiği konu sizcede teknik bir konu değilmi? (Ben öğrencilik zamanlarımda bırakın sonlu elemanları, bitirme tezini hangi dersten yapsam daha kolay biter diye düşünürdüm.) Boyle adamlara ihtiyacımız var bizim. Onlara büyüklük yapalım ki, Yazmaktan eleştirmekten korkmasınlar. diger türlü bir zaman sonra kendi yazdıklarımızı kendimiz okuyor oluruz ki aslında öyle de oluyor. Sonuçta çok üst düzey akademik bir portal sayılmaz. Belki bizlerde farketmeden zaman zaman doğru bildiğimiz yanlışları savunuyor olabiliriz. Kendi çevremden çoğu çok değerli mühendis arkadaşlarımın bu forumdan haberleri dahi yok. Çalışmaktan bu tarz forum sitelerine girip, takip etmeye zamanları dahi yok. Ve yazdıklarımızın hepsi tamamen doğru dahi olsa hedef kiitleye ulaşamadıkça bence bir anlamı da yok. Bırakalım diledikleri gibi eleştirsinler. Bizler birşey kaybetmeyiz. Tabiki saygı çerçevesini aşmadan. Yanılıyorsam özür dilerim...

Mühendisliğe gelince; gazetelerde çıkan haberleri hepimiz hatırlıyoruzdur. Bunların mühendislik eseri olmadığını hepimiz biliyoruz. Dolayısıyla da bu haberlerin zaman zaman hatırlatılmasında da şahsen hiçbir sakınca görmüyorum. Bu haberler çıkıyor ve hatırlanıyor diye ülkemizde iyi muhendiler yok anlamıda çıkmıyor tabiki. Kötü mühendislerde iyi mühendislerde her ülkede elbette olacaktır. Her alanda olduğu gibi iyiler takdir edilecek, kötüler ise eleştirilecekir.

Şahsen ben bu arkadaşın bir daha yorum yapamayacağı kanaatindeyim. Tamamen şahsi fikrim. Bizler öğrencilik dönemindeyken, hep sen sus bilmezsin, daha çok ekmek yiyeceksin vs gibi iğnelemelerle korkak bir şekilde büyüdük. Bunu bazen öğretmenlerimiz bazen de babalarımız, annelerimiz yani en yakınlarımız yaptı. Sonuç ne mi oldu? Fikir beyan etmekten, aşağılanma korkusuyla hep uzak durduk. Kendimize güvenimizi hep geç kazanabildik. Ülke olarak hep konuştuğumuz sorunların bence bir nedeni de bu yaklaşımın bir sonucudur.

Öğrenci arkadaşlarımızın kapasitelerini bu şekilde küçümsememek lazım. Şu an hepimizin kullandığı, belki sayesinde statikçiyiz diyebildiğimiz statik hesap programlarından birisini, kurucusu daha öğrencilik yıllarındayken geliştirmeye başladığını şahsen biliyorum... Bunun aksine okulunu bitirmiş, sayısız proje yapmış ve hala daha R katsayının ne olduğunun bilmeyen mühendis de tanıyorum.

(Not: yazımı şahsa ithafen yazmadım. genel bir yazıdır, umarım yanlış anlaşılmaz...)
    İyi çalışmalar...
    KEMAL YALVAÇ
    Konu k.yalvaç tarafından (27-01-2016 Saat 12:55 ) değiştirilmiştir.

10. The Following User Says Thank You to k.yalvaç For This Useful Post:

batubay (27-01-2016)

Paylaşımcı Üye
    Download
    0
    Uploads
    0
    Thanks
    11
    Alıntı oktemmehme Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Türkiye'deki mühendislik seviyesini eleştirebilecek kapasitede olduğunuzu zannetmiyorum.
    Ayni Türkiye'den mi bahsediyoruz? Hani su ülkedeki tek atlama kulelerinin stabilite kaybi yüzünden cöktügü? Stabilite bu arada lisans bilgisi. Haber linki: http://www.sabah.com.tr/yasam/2014/0...edeniyle-coktu

Daha istinat duvari tasarlamayi bilmeyen mühendislerin oldugu ülkeden mi bahsediyoruz? Forumdan cok güzel bir örnek: http://forum.yapisal.net/geoteknik-z...at-duvari.html

Drenajli, drenajsiz parametreler ne bilmeden hesap yapan, duvari "cekme" kuvvetlerine göre tasarlayan mühendislerin oldugu ülkeden mi bahsediyorsunuz?

Yine bütün bogaz köprülerinin yabancilar tarafindan yapildigi bir ülkenin mühendislik seviyesine mi yetmiyor benim kapasitem? Sene olmus 2016 Türkiye daha kendi basina asma köprü veya tüp gecit gib mühendislik yapilari yapamiyor. Gerektigi zaman Japonlara, Almanlara parayi sayip yaptirmak daha kolay tabi.

Ülkede yanlislari elestirince sürekli bir vatan haini damgasi yiyor millet. Neymis benim elestirecek kapasitem yokmus. )

Paylaşımcı Üye
    Download
    0
    Uploads
    0
    Thanks
    11
    Sayin k.yalvac zaten ülkenin ileri gidememesinin en önemli nedenlerinden birisi de genc beyinlerin susturulmaya calisilmasi. Gencken susturulan beyin belli bir yastan sonra mi konusmaya baslayacak? Belli yasa kadar elestiremeyen bir kisi, "elestirmeye izin verilen yasa" gelince düzgün elestiri yapabilecek mi acaba? Avrupa'da ve Amerika'da buluslari yapanlar kac yasinda bunu elestirenler biliyor mu acaba? Sonra Facebook'ta daha lisanstayken/y.lisanstayken hatta lisedeyken bulus yapmis Amerika'linin videosunu paylasip "adamlar yapiyor yaa" diye yorum yapiyorlar.

Paylaşımcı Üye
    Download
    0
    Uploads
    0
    Thanks
    18
    ''Saygı çerçevesini aşmadan'' cümlesini kullanmıştım. Fikirler üretmen çok güzel, ancak burada çok ince bir çizgi var. Üslup çok önemli. Sonuçta buradaki tecrubeli kişilerin bilgilerinden de faydalanıyorsun. ve insanlar bunu karşılıksız yapıyorlar. kimse mecbur değil buna. O çizginin neresinde olduğuna kendin karar vermelisin ve bu konuda biraz daha hassas olmalısın. son yazdıklarınla çizginin neresinde olduğunu Şahsen ben de tam kestiremedim... Buna kendin karar ver.

Saygılarımla...
    KEMAL YALVAÇ

1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu