ŞEME KAPLAMALARI
Doğrudan doğruya döşeme kaplaması olarak veya döşeme kaplamaları, altına döşeme malzemesi kullanarak yapılabilir.Döşeme kaplamaları altına alt döşeme kaplaması yapılabilir.
şeme Kaplaması Çeşitleri
1.Plak Kaplamalar: Tabii taştan, mozaikten, mermerden, camdan, tabi taştan, asfalttan ve yapay maddelerden oluşurlar.Çoğunlukla iyi görünümlüdürler ve temizlenmeleri kolaydır, fakat üzerinde yürümek için çok settirler.
a) Tabii Plaklar: Arduaz, kumtaşı, kaba,yarı veya tam perdahlanmış olarak döşenebilirler.
b) Biçilmiş Plaklar: Mermer, kumtaşı ve tüm püskürük kütle taşlar, sonsuz işlenebilir yüzeye sahiptir.Yüzeyleri işlenmiş plaklar belli ölçülerde döşeme yüzeyine kaplanır.
2.Şap Kaplamalar: Doğrudan doğruya döşeme olarak veya diğer döşeme kaplamaları için alt döşe olarak kullanabilir.Bir yalıtım tabakası üzerisine şap kaplaması olarak kullanılır.
a) şeme Şaplar: şeme olarak döşeme kaplamaları altında bulunan alt döşemeye kullanılır.Döşemeye şap harcı dökülerek uygulanır.
b) Dökme Şaplar: Mekanlar ve hızlı yapılan yapılar için uygulanır.Çimento harcı ile derzli olarak yapılarak uygulanır.
c) Beton Şaplar:şemede hafif beton gerektiren yerlerde uygulanır.Isı yalıtıcısı olarak ta kullanılır.
3.Mozaik Kaplamalar: Çeşitli taşlardan, cam, seramik, tabi taş gibi malzemelerin çimento harcı ile uygulanmasıdır.
4.Karo Kaplamalar: Yüzeyleri düz, renkli ve desenli yapay kaplamalarla kaplama yapılmasıdır.Çimento harcı ile derzli olarak uygulanır.
5.Ahşap kaplamalar: Ahşap malzemesi zemin betonu üzerine döşenir.Döşeme kaplamaları belli kalınlıktadır.Bir veya iki yüzü rendeli olarak standart yapılır ve döşenir veya yüzeyleri düzeltilerek, çeşitli kenar geçmeleriyle uygulanır.
a) Çıta Parke: Alt döşemeye çivilenerek ve şap üzerine yapıştırılır
b) Plak Parke: Dekoratif iyi cins ahşapların yapıştırılmasıyla yapılır.