Takip et: @yapisal

Gösterilen sonuçlar: 1 ile 8 ve 8

Konu: Yeni Mezun Mühendis Devlet İhalesi

Yeni Üye
    Download
    0
    Uploads
    0
    Thanks
    0

Yeni Mezun Mühendis Devlet İhalesi

Merhaba arkadaşlar , şuanda inşaat şirketimizde tam çalışıyorum denemez ama yaptığımız inşaatların bütün aşamaları takip ediyorum .. Şirket ortaklı olduğu için işlere müdahil olamıyorum .. Bildiğiniz gibi ülkemizde ufak çapta konut inşaatlarında inşaat mühendisine ihtiyaç yokmuş gibi bir kanı var. Şirkette ortaklı olduğu için geri konumda kalıyorum .. Şanssızlık mıdır bilemiyorum 1 sene oldu mezun olalı , karşıma bir çok iş fırsatı çıktı fakat ya benden önceki başvuran kişi işe girdi ya da mesafe uzak kaldığı için işe giremedim . Bu durumum beni oldukça üzüyor .. artık ne kadar benle alakasız iş varsa onları yapıyorum ..(başka sektörde iş yerimiz var) resmen joker eleman gibi oradan oraya alakasız işlerle uğraşıyorum . Günde 2 saatte konut inşaatımıza gidip yapılan işleri gözlemliyorum .. Sizlere sorum , tecrübesiz biri olarak diploma bedelim kadar yani ufak çaplı devlet ihalelerine girsem bu işte başarılı olabilir miyim ? Babamda bu konuda beni destekliyor. 10 yıldır inşaat sektöründe etkin olduğumuz içinde iş yapacak kişi konusunda sıkıntımız yok . Maddi anlamda da herhangi bir sıkıntım yok . Kendimi geliştirme yönünde neler yapmalıyım ? Devlet ihaleleri hakkında düşünceniz nedir ?

Şimdiden cevaplar için teşekkür ederim ..

Yeni Üye
    Download
    0
    Uploads
    0
    Thanks
    0
    Yorumlarınızı bekliyorum ..

Deneyimli Üye
    Download
    0
    Uploads
    0
    Thanks
    150
    Sektorde cevren var maddi yeterliligin var arkanda psikolojik olarak da destek çıkanın var. Yapanlarin senden fazlasi yok bence girişim icin cesaretini toplamalisin. Anladigim kadarıyla cevrende zaten tecrubelerinden faydalanabilecegin yakinlarin da var. Aktif rol almadan kendini gelistiremezsin o sekilde yanci konumunda. Basarilar
    Aykut ozdemir
    http://yapisor.com

Yeni Üye
    Download
    0
    Uploads
    0
    Thanks
    0
    Yorumunuz için teşekkür ederim .. Konu hakkında araştırmalar yapıyorum. Şuan ki durumda en iyi yapabileceğim iş bu gözüküyor. Söylediğiniz gibi aktif rol alarak tecrübede kazanmış olurum.

Yeni Üye
    Download
    0
    Uploads
    0
    Thanks
    0
    merhabalar sanıyorum tecrübeli bir mühendissimiz..mesajınızı bekliyorum özel olarak email atarsanız bazı konularda konuşmak isterim ..saygılar
    göksel
    my.biggest.companies@gmail.com
    Konu goksel197777 tarafından (20-11-2016 Saat 00:31 ) değiştirilmiştir.

Özel Üye
    Download
    0
    Uploads
    0
    Thanks
    44
    Valla arkadaşım senin dediğin durumu gayet iyi anlıyorum. İş ortaklı olduğu için çok müdahil olamıyorsun. Ben de aynı durumdayım fakat benim senden biraz farkım var. Yeni mezun değilim. Başka bir yerde iş tecrüben olsaydı, bazı konuları hükmün altına alabilirdin. Ben de senin gibi babamın ortaklarıyla çalışıyorum emin ol benim kadar zor durumda da değilsindir. Gerçekten cahil insanlarla çalışıyorum. Ön muhasebesine, reklamına, üç boyutlu tasarımına, sigorta işlerine, ortaklar arasındaki hesaba, teknik ofis işlerine belediye proje takip, proje kontrol işlerine kadar ben takip ediyorum. İş görüşmeleri sözleşmeler de dahil. Şirket de benim üzerime. Yüklenici şirket biziz orada bir miktar ağırlığımı koyabiliyorum. Asıl ağırlığımı nasıl koymaya başladım biliyor musun? Onlar bir karar verdiğinde, sen de mühendis olarak kendi fikrini söyle sonra bırak istedikleri gibi yapsınlar. Yanlış yaptıkları ortaya çıkınca senin fikrini hatırlayacaklardır. Hele yaptıkları hatayı belediyede sen ön ayak olup çözersen, ki bütün belediyeler cahil adamlarla muhattap olacaklarına tek bir adamla muhattap olmak ister. Yardımcı olacaklardır. İnşaat mühendisi olduğunu da belir. Böylece sorun çözersen değerin artacaktır. Ben geçen sefer ne kadar uyardımsa kavga ettimse de bina çıkmalarını kirişli olduğu halde asmolen yapmalarının önüne geçemedim. Kalfa bir ortağın aklına girdi ve yaptı. Sonra neredeyse inşaatı durduracaklardı. Belediyeye gittim. Teknik bir adam olarak, bölge mühendisleri, ruhsat şefi, statikçi, en son müdürle görüştüm. biraz fırçaladıklarından sonra cahillerle uğraştığımı anladılar. Ve sen bizim meslektaşımızsın bu adamlar cahil, bir daha sorunun olursa gelip bizimle hallet yardımcı oluruz dediler. Ve Böylece inşaat mühürlenmekten ve 120.000tl ceza yemekten kurtuldu. Bu yolu izleyebilirsin dediklerimi iyi oku. Sen mühendissin bu senin işin bir kere bunu bil kendine güven. Diğer bir nokta 4 ortak kavga ederlerken ben sakin bir şekilde oturttum bunları ve 700.000TL kalem kalem tuttuğum hesabı faturalarıyla birlikte nazik bir şekilde sundum. Bana sen hiç birşey bilmiyorsun, çocuğumuz yaşındasın diyen ortaklar övmeye başladılar. Ben de tek bir şey söyledim; Az önce beni yerin dibine sokuyordunuz, şimdi ise övüyorsunuz. "Sizden tek bir şey istiyorum. Bana saygı gösterin."Sonraki gün gelip bir ton özür diledi ortak benden. Umarım hikayem yararlı olmuştur. İhale işlerine gelince, senin dediğini ben de çok düşündüm. ama ihalelere giren bir şirkette çalıştın mı hiç? İhaleye teklif nasıl hazırlanır sunulur, prosedürleri biliyor musun? Kendini bu konuda yetiştirmeden çat diye girersen böyle bir alana senelerdir o alanda bulunan çakallara göre şansın nedir? Yine tercih senin. Bence senin yapman gereken ilk şey bir yerde çalış ve tecrübe edin en az 2 sene. Ben de 2 sene çalıştıktan sonra geldim babamın yanına. Şu an ortaksız kendi sermayem olsa anasını ağlatırım ortalığın.

Yeni Üye
    Download
    0
    Uploads
    0
    Thanks
    0
    Hiçbir konuya müdahil olamıyorum .. Senin olduğun konum belki daha zordur .. ama, birşeyler yapıyorsun .. senin sorumluluğunda olan işler var .. Bende böyle bir durum söz konusu değil .. Zaten ne söylesem , ne yapsam ortak direk tam tersini söylüyor .. 3 boyutlu tasarım da yapıyorum .. Babam yapmamı söylüyor .. bende o kadar uğraşıyorum sonra ortak, ya gerek yok biz profesyonel kişilere yaptıralım diyor .. O kadar uğraştığım resmen çöp yerine konmuş oluyor. Ama yapacak kişilerin benden bir farkı yok .. Bende yılladır programı kullandığım için profesyonel tarzda yapabiliyorum .. Sonra gidip birine yaptırmıyorlar benim tasarımı cepheye uyguluyorlar .. Yani ilk başta sanki ben birşey bilmiyormuşum muamelesi sonrada benim yaptığımı yapıyorlar.

Devlet ihaleleri konusunda babamın samimi arkadaşı okul inşaatları yapıyor .. Bu ara onun projelerini inceliyorum .. Fiyat teklifleri için gerekli dosyaları bir araya getirip kişilere gönderiyorum .. Tabi bu işleri sevdiğim bir abim olduğu için karşılıksız yapıyorum .. O arada neler yapılıyor az çok görüyorum .. Yani , ihtiyacım olduğu zaman bana teklif nasıl hazırlanır vs. yardımcı olabilecek kişi de var . O mesela benim mühendis olmama saygı duyup gelip benden yardım istiyor . Bunu herkesin yanında da belirtiyor .. Ama , ne hikmetse bizimkiler bunu göremiyor . o yüzden bu ihale işine girmeyi istiyorum .. Bu konularda belki kurslar vardır .. onları da araştırıp katılmayı düşünüyorum ..

Farklı bir yerde çalışma mevzusu kısmet birazda .. Olmayınca olmuyor .. 2018 şubatta da tecilim biteceği için yüksek lisans kazanmayı düşünüyorum .. O arada eğer kendi işim olursa ikisini bir arada götürebilirim diye düşünüyorum .

Yorumun için teşekkür ederim ..
    Konu civilxengineer tarafından (21-11-2016 Saat 14:21 ) değiştirilmiştir.

Özel Üye
    Download
    0
    Uploads
    0
    Thanks
    44
    O zaman kendini yıpratma. Ben tahammül ediyorum çünkü bu ortaklar sadece bir inşaatlık. Bu inşaat bitince bunlarla çalışmayacağız. Sen de boşa kendini yıpratma. Ortağınızın mühendis evladı olmadığı için babanı kıskanıyor sana ters davranıyor da olabilir. Hayat okulunda her şey oluyor yani. Kendini başka alanlarda yetiştir. İhale durumlarını öğren başka ihtimalin varsa değerlendir. 3D tasarım işi alabiliyorsan güzel fiyata etraftan babanın çevresinden al. Ek iş olur.