Takip et: @yapisal

1. Sayfa - Toplam 3 Sayfa var 123 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 22

Konu: İnşaat Mühendisliği ve Mimarlık İmza Yetkileri

Üye
    Download
    1
    Uploads
    0
    Thanks
    6

İnşaat Mühendisliği ve Mimarlık İmza Yetkileri

Abilerim kardeşlerim merhabalar... Ben bu yıl öss'ye girdim, küçüklüğümden beri tek hedefim vardı o da yapı... Hastasıyım bu işin... Ama hala kafamda sorular var acaba inşaat mühendisliği mi yoksa mimarlık mı? Diye...

Ben mezun olduktan sonra direkt müteahhitliğe girmeyi düşünüyorum ki ailemin durumu elverişli... Aslında mimarlık veya inşaat mühendisliğinin pek bir önemi yok benim için, hangisinde daha çabuk müteahhitliğe adapte olurum? Hangisinde imza yetkim olur? İnşaat mühendisliği için 5 yıl sonra imza yetkisi alınıyormuş sanırım böyle bir yeni yasa çıkmış durum nedir? Mimarların imza yetkisi nasıldır? Hangi meslekte daha çok kazanırım?

Sayısal zekam var ama tasarım açısından daha yetenekliyim. Bilemedim karasız kaldım, siz değerli abilerimin görüşlerine çok ihtiyacım var...

Tercihlerim şöyle olacak
    İnşaat mühendisi olmak istersem: Okan üniversitesi ingilizce 1+4 yıl. veya Beykent Üniversitesi türkçe 4 yıl. Tu Wien yani viyana teknik üniversitesi 1+3 yıl
    Mimar olmak istersem: Tu Wien yani viyana teknik üniversitesi 1+3 yıl. Maltepe üniversitesi türkçe 4 yıl...

Nerde okuyayım ne yapayım kafam karmakarışık çünkü bana bu sektörde tavsiye verecek kimsem yok... Ancak netten araştırmalar yaparak fikir ediniyorum...

Teşekkürler
    Konu user600712 tarafından (29-03-2011 Saat 22:51 ) değiştirilmiştir.

Üye
    Download
    0
    Uploads
    0
    Thanks
    0
    tasarım konusunda yetenekliyim diyosan hele de yurtdısında ozellikle italya yı da dusundugune gore sen kararını coktan vermişsin arkadasım..kesinlikle ve kesinlikle mimarlık oku derim..benım dustugum hataya dusme yani imza yetkisi felan durumlarını da kafana takma imza yetkisi de neymiş? imza attırılacak birileri her zaman bulunur.. mutahhitlik yapıcaksın diye imza yetkisi sahibi olmana hiç ama hiç gerek yok inan bana..kaldı ki bi mimar olarak da bu yetkilere sahipsin hatta fazlasına..her iki meslekte de dusundugun işi yapabilirsin ama anladıgım kadarıyla mimarlık seni daha cok tatmin eder..cok da kafanı karıstırma bu konularla,forumlara da cok fazla guvenme,yetkiymiş,imzaymış takma kafana bunları,bu tarz yetkiler artık yerlerde surunuyor içinden ne geliyosa ilerde seni ne mutlu edicekse bunu dusun..bu yuzden mimarlık derim ben sen de bunu gordum.

Üye
    Download
    1
    Uploads
    0
    Thanks
    6
    Alıntı _attack_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    tasarım konusunda yetenekliyim diyosan hele de yurtdısında ozellikle italya yı da dusundugune gore sen kararını coktan vermişsin arkadasım..kesinlikle ve kesinlikle mimarlık oku derim..benım dustugum hataya dusme yani imza yetkisi felan durumlarını da kafana takma imza yetkisi de neymiş? imza attırılacak birileri her zaman bulunur.. mutahhitlik yapıcaksın diye imza yetkisi sahibi olmana hiç ama hiç gerek yok inan bana..kaldı ki bi mimar olarak da bu yetkilere sahipsin hatta fazlasına..her iki meslekte de dusundugun işi yapabilirsin ama anladıgım kadarıyla mimarlık seni daha cok tatmin eder..cok da kafanı karıstırma bu konularla,forumlara da cok fazla guvenme,yetkiymiş,imzaymış takma kafana bunları,bu tarz yetkiler artık yerlerde surunuyor içinden ne geliyosa ilerde seni ne mutlu edicekse bunu dusun..bu yuzden mimarlık derim ben sen de bunu gordum.
    Değerli yorumun için çok teşekkürler

Ama hala gönlüm inşaat mühendisliği diyor, ayrıca italya değil almanca konuşulan bir ülke olan avusturyada eğitim almak hedeflerimin arasında... Avusturya olmazsa okan üniversitesi ingilizce gireceğim... Kafam çok karışık...

Matematik temelim iyi değil, hiç lisede ağırlık vermedim ama sülalemdeki herkes sayısal bölümler okuyor mesela abim matematik mühendisliği okumakta... Benim de matematik zekam var fakat yapamam diye çekiniyorum... Aslında bir an istek geliyor içime, sonra "mimarlar daha üst seviyede, inşaoat müh. leri şantiyede amelelik yapıyor" gibi lafları duyunca çekindim. Aslında şantiyede çalışırım ben, seve seve... Saatlerce ameleler ile uğraşırım, ustaya laf anlatırım problem değil. Ama mimarların üstte olması, okuldan mezun olur olmaz imza yetkileri olması falan...

Bir de onlarca kişi görüyorum inşaat mühendisliği bitirip boşta olan? kendi mesleğini yapmayan? gerçekten azımsanamayacak kadar çoklar... sırf benim gerçek hayattan tanıdığım 3 kişi var... Zaten sermayem var ve kendi işimi yapmak istiyorum bilemedim...

Neyse uzunca düşündüm, mimar olayım bari dedim içimde bir yandan sanat ruhu beni kendine çekiyor ama inşaat mühendisleri bile bugün autocad kullanabiliyormuş mimarların işini yapıyorlarmış, hiç etik olmasa da...

Mimarlar sadece bina, koltuk otomobil tasarlarken inşaat mühleri bina, yol, baraj gibisinden medeniyet ile ilgili herşeyi tasarlıyorlar...

Çok kafam karışık, çok... Etrafımda bana akıl verecek kimsenin de olmaması beni daha da çıkmaza sürüklüyor...

Üye
    Download
    0
    Uploads
    0
    Thanks
    0
    Alıntı user600712 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Değerli yorumun için çok teşekkürler

Ama hala gönlüm inşaat mühendisliği diyor, ayrıca italya değil almanca konuşulan bir ülke olan avusturyada eğitim almak hedeflerimin arasında... Avusturya olmazsa okan üniversitesi ingilizce gireceğim... Kafam çok karışık...

Matematik temelim iyi değil, hiç lisede ağırlık vermedim ama sülalemdeki herkes sayısal bölümler okuyor mesela abim matematik mühendisliği okumakta... Benim de matematik zekam var fakat yapamam diye çekiniyorum... Aslında bir an istek geliyor içime, sonra "mimarlar daha üst seviyede, inşaoat müh. leri şantiyede amelelik yapıyor" gibi lafları duyunca çekindim. Aslında şantiyede çalışırım ben, seve seve... Saatlerce ameleler ile uğraşırım, ustaya laf anlatırım problem değil. Ama mimarların üstte olması, okuldan mezun olur olmaz imza yetkileri olması falan...

Bir de onlarca kişi görüyorum inşaat mühendisliği bitirip boşta olan? kendi mesleğini yapmayan? gerçekten azımsanamayacak kadar çoklar... sırf benim gerçek hayattan tanıdığım 3 kişi var... Zaten sermayem var ve kendi işimi yapmak istiyorum bilemedim...

Neyse uzunca düşündüm, mimar olayım bari dedim içimde bir yandan sanat ruhu beni kendine çekiyor ama inşaat mühendisleri bile bugün autocad kullanabiliyormuş mimarların işini yapıyorlarmış, hiç etik olmasa da...

Mimarlar sadece bina, koltuk otomobil tasarlarken inşaat mühleri bina, yol, baraj gibisinden medeniyet ile ilgili herşeyi tasarlıyorlar...

Çok kafam karışık, çok... Etrafımda bana akıl verecek kimsenin de olmaması beni daha da çıkmaza sürüklüyor...

rica ederim ben benım kardeşimde bu sene senın gibi sınava girdi..malesef bize de cok fazla yol gosteren olmadı destegimiz hep vardı fakat yol gostermek farklı bişey..ben normalde cok fazla cevap yazmam ama surekli de takip ederim bazı forumları..ama senı okuyunca dun..kendimi sende gordum..bu yuzden yonlendirmek istedim biraz.. oncelikle su insaat muhendisleri bile autocad kullanıyo demişsin ya hani..şimdi bunu okuyan burdaki abilerin kızmasın sana..mimarın işini bi insaat muhendisinin yapıcagını sanmıyorum pek ama..senın de dediğin gibi herkesin işini bi baska insan yapabiliyo piyasada bu cok kotu bişey...autocad cok cok farklı alanlarda kullanılan herkesin kullanabilecegi ki insaat muhendislerinin de ihtiyacı olan bi programdır.. hatta bu program ilk basta makineciler için uretilmiş diye hatırlıyorum ben yanlıs da olabilir tam emin degilim..şimdi piyasada mimarlık için cok daha farklı programlar da var ama dediğim gibi autocad gunumuzde ne kadar eski olsa da..bi o kadar da koklu bi programdır ve her alanda kullanılabilir..

ikinci olarak, dedim ya kendimi sende gordum diye..anladığım kadarıyla sanatla aran ıyı yaratmayı seviyosun görsel ve guzel seylerden hoslanıyosun..sana şimdi git guzel sanatlar oku demiycem tabi cok zenginsen okuyabilirsin..şimdi insaat muhendisleri tasarım yapmaz bunu aklından çıkar...ilerde mutahhitlik yaparım diyosun ya hani bende oyle dusunuyodum ve hala da dusunuyorum.. guzel evlere sık dekorasyonlara bayılırım..ama bu insaat muhendisinin işi degildir..insaat muhendisi okulda nerdeyse bi fizikçi kadar fizik,ve bi matematikçi kadar matematik gorur ama buna ragmen piyasada bunu da nerdeyse hiç kullanmaz..artık bunun programları var ve işin garibi bu programları da biz kullanmayız cunku işveren bunu gidip bi teknikere yaptırır genelde..ee inşaat muhendisine ne iş kaldı dersen..inşaat muhendisi,eger ofis işindeyse ihale hazırlar metraj cıkarır,belediyelerle ugrasır onun bunun agız kokusunu çekersin,şantiyedeysen de santiye organizasyonu yaparsın,yani o hazır mı bu hazır mı su geldimi bu nerde felan filan..suan santiye işi belki zevkli gibi gorunebilir sana ama senın gibi bi insan muzik bile dinleyemeyecegi bi ortama girdigi zzaman bu meslek senı tatmin etmez arkadasım..kaldi ki santiyecilik belli yas aralığında yapılabilecek bişey bir sure sonra evlilik sevgili durumları girince cok cok zor olur..

mimarlık dersen eger bu tarz sorunlar mimarlık da yok mu yıne var..mutahhitliği mimarken de yapabilirsin insaat muhendisliğinden hiç bir eksiğin kalmadan yıne yaparsın + kendi projeni kendin tasarlarsın bu cok daha guzel olur..insaat muhendisi sadece projenin hesabını yapar..onu da dediğim gibi zaten suan ki maliyetlerle 2000 tl ye elini opene yaptırırsın..mimari proje daha pahalıdır!! ayrıca baktın biraz para kazanırsın ilerde mutahhitlik yeter dedin veya sıkıldın..mimarlıktan sanata dogru cok daha kolay atlarsın..yurtdısı eğitiminde mimarlık daha fazla kabul gorur!! kendini daha kolay ispatlarsın!!! farklı projelere tasarımlara imza atarsın ismin olur piyasada anlıyomusun.. son olarak soyle soyleyebilirim mimarken inşaat muhendisinin yaptığı işe bi şekilde ulasabilirsin ve istediğin zaman sanata dogru kayabilme ozgurluğunu de elinde tutarsın her zaman!! umarım biraz faydam olmustur kararların için..kendine iyi bak
    Konu _attack_ tarafından (30-03-2011 Saat 20:43 ) değiştirilmiştir.

Konu Yöneticisi dmrmrt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Download
    0
    Uploads
    0
    Thanks
    14
    Konuyu İki gündür takip ediyorum muhabbet nereye nasıl varacak diye. Siz "değerli" iki arkadaşıma forum durumlarında henüz ikinizinde öğrenci olduğunu öngörerek çok üzülerek söylüyorum mesleki halde ne yazık ki esefle kınanacak haldesiniz.

Ne yazık ki sizin gibi daha bu yolun başında bile olmayan arkadaşlar mesleki etiğin ne demek olduğunu dahi bilmeden bilgi ve öğrenme yetisinin paranında üstünde olduğunu göremezler. Şu an yazdıklarınızı okuduktan sonra öyle şoka girmiş durumdayım ki yazarken bile zorlanıyorum. Türk Gençliğinin mesleki ahlak değerleri bu seviyelere düşmüş olması beni bir kez daha derinden üzüyor.
    İlk önce gelelim Mühendislik-Mimarlık Kıyaslamasına. İlk önce bu yaptığınız kesinlikle etik bir düşünce değildir. Öğrenci arkadaşlar! sizler daha yolun başındasınız bir proje nasıl oluşturulur hangi ekiplere nasıl ne zaman ne şekilde çalışır bunun pek farkında değilsiniz. Mühendislik ve mimarlık bir babanın iki üvey evladı gibidir! Asla ne tam birbirlerine benzerler nede tam biribirlerinden farklıdırlar. Elma ile armut gibidir ikiside aynıdır tatlıdır fakat ikiside farklı meyvelerdir.
    Ben inşaat mühendisi olarak mimarlık hakkında konuşma gereğini kendimde hissetmezken ve üstüme vazife bile değilken sizler maşallah bu mesleklerin birini göklere çıkartırken diğerini çöpe bile layık görmemişsiniz. Yazık hemde çok yazık.
    İlk önce şunu hatırlatalım arkadaşlar Müteahhitlik yapmak için ne inşaat mühendisi olmana nede mimar olmana gerek vardır. Paran varsa ufkun ve vizyonun varsa yaparsın. Bunun için kalkıp okul okuyanlara şaşarım. Küçük üniversitelerde okuyan inşaat mühendisi öğrencilerimizin ne yazık ki temel sorunu bu. Yeterli mesleki kararkter eğitimi alamamaları ve ufukların her zaman sizler gibi dar kalması. Bir kere arkadaşım sen inşaat mühendisliğinin ne demek olduğunu anlamamışsın!
    Bak sana çok güzel bir örnek yazayım belki aklında birşeyler canlanır. Okul dönemimizin üçüncü yılında betonarme dersinde analiz ve tasarım amaçlı sap2000 programı ile çalışıyorduk. Bu program çoğu öğrencinin korkulu rüyası olan anlaşılması zor fakat dünya literatüründe yeri asla tartışılamaz bir programdır. Ve senin gibi (insaat muhendisi okulda nerdeyse bi fizikçi kadar fizik,ve bi matematikçi kadar matematik gorur ama buna ragmen piyasada bunu da nerdeyse hiç kullanmaz) diyen ufku sabit arkadaşlar : Hocam piyasada sta4cad probina idecad kullanıyo onlar projeyi 15 dk da hazır hale getiriyo deyip ağlayıp sızlayıp hocalarımızdan bunları öğretmesi için yalvarıyorlardı. Hocalarımızdan birinin ders esnasında patlayıp söylediği sözü o gün kulağıma küpe yaptım! "EVLADIM BİZ BURADA MÜTEAHHİT YETİŞTİRMİYORUZ BİZ BURADA MÜHENDİS YETİŞTİRİYORUZ. MÜTEAHHİT OLMAK İÇİN OKUMANIZA HİÇ GEREK YOK İSTEMEYEN ÇEKER GİDER" Bakın genç arakdaşlar her zaman derim bir mühendisin hesabına kitabında para işi ağır basmaya başlarsa ben o kişinin mühendislik yetisinin kaybolduğuna inanırım. Bir mühendis her zaman fizik ve matematik bilmek zorundadır. Mezun olduktan sonra bunu kullanmaz ibaresi çok sakıncalı ve tehlikelidir. Kullandığı programların arkasında hangi algoritmik sistemlerin nasıl çalıştığı bilmez yada en azından fikri olmazsa o mühendis bir bilgisayar operatöründen başka hiçbir şeye dönüşemez. Arkadaş mühendis tasarım yapmaz diyor? Peki ben soruyorum Tasarım nedir Tasarımdan Kastın nedir? Mühendislik dediğin zaten başlı başına sistem tasarımıdır! Autocad den dem vurmuşsunuz? açılımını biliyor musunuz arkadaşım auto computer aided design. Ne demekmiş otomatik bilgisayar destekli TASARIM! Sizler henüz başınızı yukarı kaldırıp etrafınıza bakmamışsınız. çok değil 12 sene önce yıkılan istanbulda hangi mimarı gördünüz benim tasarladığım bina yıkılmadı diye gezinen. İnşaat mühdensiliğinde ilk tasarım esası güvenliktir. sonra ekonomiklik ve mimariye sadakat vardır. Bizler insanların afetlerde hayatlarını kaybetmemeleri için tasarım yaparız! Mühendisliği ne yazıkki birkaç basit program öğrenerek ancak 7-8 katlı binalar tasarlayan küçük mühendislere dönüşürsünüz ve elin japonu arabı muhteşem binalar yaptığı zaman "abi adamlar yapmış" ders ağzınız açık aval aval bakarsınız.
    Amacınız her zaman bilginin peşinden koşmak olsun. Bilgiyi beklerseniz çok erken yaşlanırsınız. Dil öğrenin sistemleri tasarım kodlarını yerli yabancı yönetmelikleri açın okuyun bizim yönetmeliklerimizle başkalarının yönetmeliği arasındaki farkları bulun irdeleyin çözümler bulun! Mühendislik budur. bilgisayar başında teknik operatör gibi 15 dk proje yapıp parayı almak değildir! SAYIGILARIMLA!

Üye
    Download
    0
    Uploads
    0
    Thanks
    0
    sevgili dmrmrt arkadasım konuyu iki gundur takip etmişsin cok guzel ama keske meslegine hakaret ediliyo gibi degilde asıl amacın ne oldugunu da anlayabilseydin.. Farklı dusunceler tabiki olacaktır ama karsıma geçip senın etikten anladığın yok ufkunu ac gibi sozler asıl benım bi meslektasıma yakısmamıs..Benı tanımadan ve yazdıklarımın tam amacını anlamadan sadece ve sadece alınganlık yapıp meslegini savunmussun ki bu durumda kimin daha dar kimin geniş ufuklara sahip olduğu acıktır.

1.olarak biraz oncede bahsettiğim gibi konuyu anlamadan yazanların kim oldugunu bilmeden,amaçlarının ne oldugunu bilmeden yargılamıssın ki buda ogrenci arkadaslar diye bahsetmenden belli.Ben 2 yıllık mezun insaat muhendisiyim bu bir.. bir proje nasıl olusturulur felan filan farkında degilsiniz demişsin bunu senden ogrenicek degilim!!diger arkadasımız ise henuz meslek seçimi asamasındadır.
    2.olarak sen insaat muhendisi olarak mimarlık hakkında konusmuyo olabilrsin..Bu senın tercih meselendir ki ben zaten genc arkadasımıza bu tercihi daha duzgun yapabilmesi için yol gosteriyorum.
    3.olarak parası olan mutahhitlik yapar demişssin ki zaten benım anlatmak istediğim budur..Mimar olsanda yaparsın insaat muhendisi olsanda yaparsın dedim..Nerdeyse hiç bi farkı olmaz ama mimar olursan en azından projeni kendin çizebilirsin dedim.arkadasın sanata ilgili olusundan dolayı..yani bu istediklerini muhendislikte bulamazsın dedim ve oyledir de..muhendisligin onu tatmin etmeyecegini gorsellikten tasarım dan daha cok hesap kitap işi oldugunu soyledim..burda bir allahın kulu cıkıp da soylesin bakalım tersi oldugunu!!
    4.olarak biz tasarım derken mimari tasarımdan bahsediyoruz tasıyıcı sistem tasarımından degil ! bunu da yanlış anlamıssın ki konuya nasıl bi gozlukle baktıgın açık..umarım muhendisliğini de bu on yargı gozlukleriyle yapmıyosundur..muhendis adam konusuna ne kadar hakim olsa da once bi neden niçin sorgulamaları yapar kendi içinde tavsiye ederim!!!
    5.son olarak da konuyla nasıl bi baglantı kurdugunu hala anlayamadıgım depremden felan bahsetmişsin..mimar tabiki demez bakın bu benım tasarladıgım bina ve cokmedi diye zaten bu onun işi degildir!! ayakta tutucak olan muhendistir..bence mimarlık hakkında keske sende biraz bilgi edinseydin de uvey kardesinle az da olsa bu meslek içinde irtibat halindesin birbirinizi anlamanız senın için de yararlı olur..

hadi muhendisligin hakkında bişey diyemem haketmişsin almıssın diplomanı meslegini de son derece iyi yapıyor olabilirsin..ama konu yoneticisi olmussan biraz daha Kitap okumanı oneririm okudugunu anlama problemin oldugu acık!! yada hırslarınla ilgili bir problemin vardır kimbilir ?

Üye
    Download
    1
    Uploads
    0
    Thanks
    6
    Kusura bakmayın ama yaftalamanın yanında lezzetsiz bir laf salatası ile içi boş yazınızı süslemişsiniz. Burada kimse esefle kınanacak halde değil, öyle olsa bile madem siz yaşca büyük ve meslekte tecrübelisiniz, sizin tecrübeli bir abimiz olarak bize bir takım etiketler yapıştırmak yerine neyin ne olduğunu açıklamanız gerekirdi... En azından bir forum yöneticisi olarak... Bir forum yöneticisinin üslubu bu olmamalı... Neyse.

Diğer açıdan mesleği para için mi seçiyorsunuz? Tartışması olacaksa, bence hiç açmayalım bile konuyu...

2 gundur konuyu da takip edip, "nereye varacak?" diye düşünüyorsunuz ya hani, "acaba tartışma mı çıkacak yine?" gibisinden... İşte olacağı bu... İnsanlar işin aslını açıklarken ayakları yerlere basmayan şahsiyetler çıkıp meslek şovenizmi yapacak... Olacağı buydu ve oldu...

2 gundur takip etmek yerine bir kaç kelime de siz ekleseydiniz, mesleğin artılarını eksilerini yazsaydınız ne iyi olurdu...

Neyse... Ben kısaca yapı oluşturmak istiyorum, çocukluktan beri tek bir idealim vardı bu da o... Kimisi doktor olmak istedi kimisi öğretmen. Ben ise hep "bina yapmak istiyorum" dedim, demek gerçekten de inşaat mühendisi ve mimar demek zormuş o zamanlar da belliymiş

Seçimim için yardımcı olacaksanız buyrun, yoksa ortada hoş bir sohbet varken gerginlik yaratacaksanız hiç hereği yok... Saygılarımla...

Konu Yöneticisi dmrmrt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Download
    0
    Uploads
    0
    Thanks
    14
    İlk önce kimseyle meslek yarıştırmıyorum. Kimseye de bunu iddia etmiyorum! Ben kendi mesleğimi gene kendi mesleğimden birine savunuyorum. Kaldı ki profil bilgilerinde ne yazık ki hala öğrenci gözüküyor. Kalkıp da 2 yıllık yeni mezun bir arkadaşın bu konuda bana ahkam kesmesini pek de sallamam açıkçası. İkinizde sadece ortalama 19-20 mesajla bu site üzerinden aktif gözüküyorsunuz. Peki siz beni ne kadar tanıyor yada biliyorsunuz ki sanki sizleri azarlıyor, aşağıladığı mı düşünüyorsunuz? En azından şunu düşünmeniz gerekiyor , Burası türkiyenin en kaliteli yapisal forumlarından biri ise ve sizlere meslekle alakalı etikleri hatırlatan kişi bir bölüm yöneticisiyse emin olun sizlerden çok daha fazla bilgi ve birikime sahiptir. Burası bilginin paylaşıldığı yerdir ve bölüm yöneticileri siyasetteki gibi torpille bu konumlara gelmezler. Bilgi birikim ve tecrube ile gelirler. Yukarıda yazdıklarımı tekrar bu "gözlükten" bakıp okuyunuz! Benim tasarım olarak yorumuma takılmışsın. Gel gelelim bunu aydınlatmaya: eğer kalkıp müteahhitliğin yap satçılığın üzerinden konuşuyorsan 6-7 katlı sadece apartmanları tasarlamaktan bahsediyorsan ufkun sadece bu kadarsa haklısın mimar olursun projeni sen çizersin ama zaten müteahhit isen ne olursan ol zaten mimar senin istediğin projeyi çizer. Her zaman müşteriye bağlıdır, müteahhit ben burayı istemiyorum derse ne mimarlık kalır ne mühendislik Peki benim anlatmak istediğim tasarım nedir birde bu taraftan inceleyelim. Wembley stadyumu bir tasarımmı yoksa mühendislik harikasımıdır? Burj el arap, bir mimarlık tasarım harikası mıdır? yoksa mühendislik harikası mı yoksa senin yerine söyleyeyim ikisi birden mi? yada empire state ilk yapıldığı zamanda zeplin limanı olarak tasarlanan çatı katı bugün zeplinler kullanılmıyor diye tasarım hatası mıdır? yoksa mükemmel taşıyıcı sistemiyle bir mühendislik harikası mıdır? Ne yazık ki büyük proje şirketlerinde çalışmadığın ve buradan tecrube edemediğin şey budur sevgili meslektaşım. Ben bu şirketlerde çalışırken bunu tecrube ettim.Bu projeler yapılırken mimar ve mühendis birbirinden ayrılmaz. Mimar al ben bunu çizdim sende bunu tasıt diyemez. mühendiste böyle kurtarmaz diyip işin içinden kaçamaz. oturulur taşıyıcı sistem mimarla bereber tasarlanır tartışılır haftalarca belkide aylarca kafa yorulur.Meslek olarak mühendis ne kadar sınırları zorlayabilir ve tasarım kabiliyetini arttırırsa mimar o kadar rahat çalışır. Büyük proje şirketleri bu yüzden iyi mühendislerle çalışır. Ne yazık ki bunu sadece betonarme "gözlüğünden" bakarsan bunu göremezsin.
    Gelgelim sizin şu 1 2 3 diye sıralamalarınıza. Neden iki gündür takip ediyorum da bişe yazmıyor muşum. İki gündür birşey yazmamamın sebebi yeni mezun arkadaşların mesleklerin nasıl diğer mesleklere göre kıyasladıklarını çıplak gözle görmek. özellikle aynı meslekten birsinin kendi mesleğini başka mesleğe göre yermesi ve bu meslek sevgisini aşılayamaması beni üzüyor. Kitab okuma meseleside aynen sokakta yapılan siyasetten bir farkı yok. buna cevap bile vermeyeceğim. herkesin anlama kapasitesi ir yere kadardır. Eğer sen benim anlattıklarımı anlamıyorsan oda bir yere kadar. Çok fazla uzatıp tartışma yaratacak değilim. Bu konuya gerekmediği takdir altta kalma "hırsıyla" (buda çok komik bir ithaftı çok güldüm bu arada) cevap vermeyeceğim emin ol. konu benim açımdan tartışılacak bir halde değildir artık. Saygılarımla. iyi çalışmalar dilerim!

Üye
    Download
    0
    Uploads
    0
    Thanks
    0
    bak arkadasım öncelikle sunu açıklıga kavusturalım ben mesajlarımda hiç bir zaman muhendis bir işe yaramaz mimardır bu işin babası demedim..sen konuyu buraya getirirsen bunu ne bir mimar kabul eder ne de bir inşaat muhendisi..sonuç olarak senın de dediğin gibi bahsettiğimiz buyuk işler herzaman ortak çalışma urunudur.Asıl problem senın ana konuyu kaçırmış olman.Arkadasımız gelmiş bize fikir danısıyor ve benım anladığım kadarıyla da sanatla ilgili olan birisi ve ilerde mutahhitlik gibi bir fikri olduğu için ya muhendis olmak yada mimar olmak istiyor.. ve diyor ki matematik temelim fena degil ama içimdeki sanat ruhu beni kendine çekiyor.Bende dedim ki madem boyle mimarlık seni daha cok tatmin eder.ben bu arkadasa, mutahhitlik yapmak için inşaat muhendisi olman gerekmediği gibi mimar olman da gerekmez ama madem bu ikisinden biriyse o zaman mimarlık dedim cunku sanata karsı ilgili bi çocuk.ben burda meslegimi kimseye sevdirmek zorunda degilim ve bu meslek sahibi olarak kimsenın boyle bi gorevi yoktur.kaldı ki ilerde akadasımız bu secim yuzunden butun hayatını etkiliycek bi kararsa.Biliyosun ki bu meslek sevmeyen birinin yapabilecegi bişey degildir.yani eger insaat muhendisligini sırf imza ve yetkisinden dolayı mutahhitlik yapıcam diye istemesi ilerde onu hayal kırıklığına ugratabilir.bu da aynı duyguları yasayan biri olarak genç bi arkadasımın basına gelmesini istemiycegim bişeydir.Söylediğim sozler tamamen kişinin özelliklerine ve isteklerini goz onune alarak yaptıgım bir yonlendirmedir.

kendinle beni karşılastırmak istiyorsan eger gel söyle yapalım sen 10 kusur yıllık bi muhendissin..bilgi ve birikimlerine çalıştığın pozisyona ve her turlu mesleki tecruben konusunda benı alt edersin.Ama mesaj sayısıyla karsılastırma yapıyosan orda dur derim !!!

ayrıca her nedense arkadasımızın su an aklında ilk hedefi olarak gordugu mutahhitliği değerlendiriken 7-8 katlı sıradan binaları,kendi verdiğin BUYUK BUYUK projeleri ornek verirken muhendislikten bahsetmişsin..nerden biliyosun belki bu cocuk ilerde o buyuk projeleri çizicek bir mimar olucak..farkettiysen ben onun gelecegini de dusunerek yonlendirdim..mutahhitlik bir noktada senı kesmezse mimarlıktan daha kolay atlarsın dedim gorsel sanatlara..Burada asıl onemli olan zaten senın degil arkadasımın benı anlamıs olması.Sayende biraz daha içeriğe girdikte daha ince ayrıntıları da ogrenmiş oldu.

Tasarım konusunda birşey daha soylemek isterim,tasarım muhendisin degil bir mimarın işidir.Bunu hayata geçirecek olan tabiki muhendislik bilgisidir.Ama bu tasarımın mimara ait olduğu gerçeğini değiştirmez!!! Bilim her zaman hayal gucunu takip eder.Uc noktada isteklerimiz olmasaydı bilime de ihtiyac duymazdık.

son olarak soyluyorum burada yazdıklarım mimar-muhendis karsılastırması gibi sacma sapan ve klasik seylerden tamamen uzaktır.Kişiye özel olarak degerlendirme ve yonlendir yapılmıstır.

Üye
    Download
    1
    Uploads
    0
    Thanks
    6
    Alıntı _attack_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    son olarak soyluyorum burada yazdıklarım mimar-muhendis karsılastırması gibi sacma sapan ve klasik seylerden tamamen uzaktır.Kişiye özel olarak degerlendirme ve yonlendir yapılmıstır.
    Nokta... Zaten elmayla armutu karşılaştıramayız

Şimdi sormak istediğim ortalama olarak 5-6 katlı bir binanın mimari projesi ne kadar çizilir, statik proje ne kadara çizilir?

Her iki meslekteki imza yetkileri ne durumdadır? Hangisi avantajlıdır? Konum açısından avantajlıdır?

Autocad ile structure kullanılarak bir proje büyütülüp küçültülebiliyor, "tip apartman, tip lojman" vs... Zaten mimar olduktan sonra pek de sıradanlığın dışına çıkamıyoruz, tüm binalar kutu gibi, dış cepheyi değiştirelim desek "masraf"... Onu da yapamıyoruz...

Ve bir çok mimari proje hazır olarka cdcilerde satılıyor, sanki mimari projelerimiz ço kdeğersiz şeylermiş gibi geldi bunları düşününce... Ama diğer yandan statik proje yapılırken de "10-15 dakikada program ile ne kadar malzeme gerekir" vs gibi sorunlar da hemen çözümlenebiliyormuş... Teknoloji kimi zaman işimize yaramasa da ilerliyor, değişime engel olamayız bunu kabul etmek gerek...