Takip et: @yapisal

1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 15

Konu: Zemin grupları ve zemin sınıfları....

 1. #1
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  19-04-2006
  Mesajlar
  3.161
  Download
  0
  Uploads
  0
  Thanks
  94
  Thanked 2.151 Times in 1.151 Posts

  Zemin grupları ve zemin sınıfları....

  Bu yazı yazılırken, halen geçerli olan TDY2007 dikkate alınmıştır.Yazılanlar TDY de geçmektedir.

  TDY2007 nin 6.bölümü temellere ve zeminlere ayrılmıştır.Bu bölümde diğer bölümler gibi en fazla İnşaat Mühendislerini ilgilendiren bölümlerdendir.Her ne kadar jeoloji ve jeofizik mühendisleri zemin konusunu sahiplenmek isteselerde , Söz konusu yapı olunca en az onlar kadar İnşaat Mühendislerininde zemin konsunda söz sahibi olmaları gerekir.İnşaat Mühendislerinin iş alanı , bilgi sahibi oldukları konular çok fazladır.Ama son yıllarda bazı meslek grupları İnşaat Mühendislerinin elinden bu konuları almakta , sadece kendileri sahiplenmektedir.Oysa Yapı mühendisliği dediğimiz şey disiplinlerin ortak çalışmasından meydana gelir.Zemin konusu da İnşaat Mühendislerinin ilgi alanındadır ve kimse bunu kendisine tekel görmemelidir.(Bazı jeoloji mühendislerinin dediği gibi sondajı ben yaparım, zemin taşıma gücünü ben veririm vb egolar doğru değildir.Söz konsuu yapı olunca jeoloji mühendisleri kendince hareket edemez, mühendisler buna izin vermemelidir.Jeoloji mühendisi zemin konusunda iyi olabilir ama zemin yapı etkileşimi konusunda İnşaat Mühendisine muhtaçtır.Dolayısıyle işsizlik korkusuyla İnşaat Mühendislerinin dışarıya itilmesi doğru değildir.İnşaat Mühendisleri buna izin vermemelidir.)

  Konu biraz dağıldı sanırım ama bu açıklamayı yapmak zorunda hissettim kendimi.
  Şimdi konuya bkalaım.
  TDY2007 nin zemin gruplandırma ve sınıflandırmasındaki amaçı, yapıya etkiyecek deprem kuvvetlerinin belirlenmesidir.Bu nedenle kabaca gruplandırma ve sınıflandırma lar yapılmıştır.Tablo 6.1 zemin gruplandırmasını yapar.Bu tabloya göre zeminler iyiden kütüye doğru A.B.C ve D grubu olarak isimlendirilmiştir.Bu tablo yönetmelikde çok fazla yer kaplamaz ancak yarım sayfalık bir hacme sahiptir.Ancak iyi incelenirde çok net değerlendirmelerin olduğu görülebilir..Yerel zemin sınıfları ise, Tablo 6.2 de verilmiştir.Yerel zemin sınıflandırmasında amaç mevcut zeminin depremi ne kadar buyuteceginin belirlenmesidir.Yani yerel zemin sınıfları deprem buyutme katsayılarını ortaya çıkaran bir olgudur.Zemin sınıflarıda iyiden kötüye doğru Z1,Z2,Z3 ve Z4 olarak belirlenmiştir.Yani bu demektir ki Z1 sınıfı depremi en az buyuten sınıf , Z4 sınıfıda depremi en fazla buyuten sınıftır.
  Hem gruplar , hem sınıflarda amaç yapıda oluşacak deprem kuvvetlerine zeminin katkısının tahmin edilmesidir.Kabaca bir örnek vererek durunu açıklayalım.
  Ayrışmamış bir kayaç zemin düşünün.Deprem ivmesi kayaca geldiğinde(dolayısıyle kuvvet) bu kuvvet hiç değişmeden aynen kayacın sonuna kadar iletilir.Kayaçta herhangi bir buyutme söz konsuu olmaz kuvvet nasıl giriyorsa o şekilde çıkar.Kayaç üzerindeki yapıda gelen ivmenin buyuklüğü kadar bir iveminin yapıda oluşturduğu ivme kadar kuvvete maruz kalır.Fazla ayrıntıya girmezsek zemin buyutmesi olmaz.(Periyotlar vb gibi konu bu yazının konusu olmadığından yapı periyotu ile zemin periyotunun birbirine yakın olmasından dolayı oluşan rezonans olayına girmedim.O konu farklı.).Bu tür zeminlerde fazla buyutme olmadığından bu zeminler A grubı olarak yönetmelikde adlandırılmıştır.
  Şimdide kalın bir alüvyon tabaka düşünün.Deprem ivmesi geldiğinde tabaka hareketlenir.Adeta bir halı çırpılması gibi olur.Halıyı çırpın az bir kuvvetle halının sonunda buyuk yer değişikliklerinin olduğunu dalga hareketinin olduğunu görürsünüz.İşte deprem alüvyonda böyle bir etki yapar ve kuvvet buyur(yapıda oluşan ivme buyur)İvmenin buyuk olması ise yapıda buyuk deprem kuvvetlerinin oluşması anlamına gelir(F=m x a)..

  Zemin grup ve sınıflandırmaları ile ilgili olarak bazen meslekdaşlarımız bazende jeoloji mühendisleri yanlış yorumlar yapmaktadır.Mesela sürekli başıma gelen bir konuyu yazayım:
  Gevşek kum bir zemin düşünün.SPT sayısı 4-5 olsun(N30).bU KUM TABAKASI DA OLDUKÇA KALIN OLSUN.bU ZEMİNİN GRUBU tartışmasız (D) dir.(bknz tablo 6.1)..Buraya kadar herşey normal gibi görünüyor.Daha sonra bu parselde bir iyileştirme yapılıyor .Bir bakmışsınız jeoloji mühendisi iyileştirme sonrası grubu (C) yapıvermiş ve İnşaat Mühendiside buna ses çıkarmamış.Bu son derece yanlış bir değerlendirmedir.Hiç bir zemin grubu bir parselin iyileştirilmesi ile grup atlamaz.Zemin grupları buyuk alanları kapsar,.Bazen kilometrekareler söz konsuudur.Sadece 100 metrekarelik bir arsayı iyileştirmekle siz zemin grubunu iyileştiremezsiniz.Zemin grubunuda iyileştirmek amacınız ise o takdirde o bölgedeki yüzlerce binlarce parseli iyileştirmelisiniz ki zemin grubu dğişsin.Bu tür yorumlara özellikle İnşaat Mühendisleri dikkat etmeldiir.
  emin grupları ile sınıflar arasında bir baglantı olsada bu kesin bir baglantı değildir.Çoğu İnşaat mühendisi-jeoloji mühendisi D grubu zemini görünce hemen Z4 sınıfını yapıştırı. her D grubu zemin Z4 sınıfı değildir.Sınıfında ayrıca degerlendirilmesi gerekir.Grup d olabilir sınıf Z3 OLABİLİR.aYNI ŞEKİLDE c GRUBUNA GİREN BİR ZEMİNİN z2 SINIFINA BİLE GİRMESİ MÜMKKÜNDÜR.Burada dikkat edilmesi gereken şey sınıfların ayrıca degerlendirilmesi ve buyutme katsayısının ona göre belirlenmesidir.Daha açık şöylede diyebiliriz.D grubu zemin olup deprem kuvvetini çok buyuten bir zemin olduğu gibi, yine D grubu zemin olup deprem kuvvetini göreceli daha az buyuten zeminde olabilir.Bunda esas olan tabakaların kalınlığı, sıkılığı muhtevası gibi etkenlerdir...

  Sonuç olarak İnşaat Mühendisi arkadaşa Jeoteknik etüd geldiğinde, grup ve sınıflandırmaların doğru yapıldığını kontrol etmelidir.İyileştirmeden sonra kesinlikle zemin grubunun değişmesine izin vermemeli varsa böyle bir durum jeoloji mühendisini uyarmalıdır.Sınıftaki yanlış bir seçim , yapıdaki deprem kuvvetlerinin değişmesine sebep olur.Bu durum bazen güvenlikten uzaklaşmanız bazende ekonomiklikten uzaklaşmanıza sebep olur....


  Ahmet ÇELİKKOLLU
  İnşaat Mühendisi
  ESKİŞEHİR

 2. The Following 2 Users Say Thank You to CELİKKOLLU For This Useful Post:

  by_staras (30-12-2015), gyatko (12-07-2013)

 3. #2
  Konu Yöneticisi serdar_perwer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  07-09-2006
  Mesajlar
  591
  Download
  0
  Uploads
  0
  Thanks
  398
  Thanked 391 Times in 117 Posts
  Zemin İyileştirmesi sonrası zemin emniyet gerilmesi, zemin yatak katsayısı değişebilir, sıvılaşma riski ortadan kalkabilir. zemin sınıfı ve grubu değişmez diyebilir miyiz.
  ''İnşaatı Herkes Yapar.Arada Birde İnşaat Mühendisi Yapar!!!''

 4. #3
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  19-04-2006
  Mesajlar
  3.161
  Download
  0
  Uploads
  0
  Thanks
  94
  Thanked 2.151 Times in 1.151 Posts
  Alıntı serdar_perwer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Zemin İyileştirmesi sonrası zemin emniyet gerilmesi, zemin yatak katsayısı değişebilir, sıvılaşma riski ortadan kalkabilir. zemin sınıfı ve grubu değişmez diyebilir miyiz.
  Evet diyebiliriz.
  Ahmet ÇELİKKOLLU
  İnşaat Mühendisi
  ESKİŞEHİR

 5. #4
  Üye
  Üyelik tarihi
  29-08-2007
  Mesajlar
  30
  Download
  0
  Uploads
  0
  Thanks
  1
  Thanked 11 Times in 6 Posts
  Bende bir jeoloji mühendisi olarak şunu ekleyeyim. Zemin mühendisliğini tek bir değer olarak gören tüm inşaat ve jeoloji mühendisleri deprem bölgelerinin, zemin grubu ve sınıfının maliyete olan etkisini de gözardı ederler. Halbuki önemli yüksek ve spesifik yapılarda Z1-Z2 aralığında %5, Z1-Z3 aralığında %18, Z1-Z4 aralığında %22 maliyet artışı; deprem bölgeleri olarak ise 1. derece ile 2. derece aralığında %6, 1. derece ile 3. derece aralığında %6 ve 1. derece ile 4. derece aralığında %14 'e yakın bir maliyet artışı olduğunu bir bildiride okumuştum. Şimdi bu ne demek: zemine sayısal anlamda tek bir zemin emniyet değeri gibi bakmak hem zemin mühendisliği disiplininin küçümsenmesine imkan vermek hemde daha da önemlisi yanlış tasarımların yapılmasına yol açmak demektir. Ahmet hocam her zamanki gibi doğru bir konuya değinmiş. Zemin etüt raporu sadece sonuç öneriler kısmındaki bir kaç rakam ve sınıf tablosu değildir. O zeminde yapılacak yapının kısa ve uzun vadedeki tüm olası problemlerini tahmin etmek ve bunlara çözüm önerilerini getirmek demektir. Açıkça birşey sölemek istiyorum. Yapı ve temel tasarımını yapan inşaat mühendisi ile zemin incelemesini yapan jeoloji mühendisi eğer bir proje çalışması safhasında aynı masaya oturup bilgi paylaşımı yaparak ortak karara varmıyorlarsa o yapı artık sadece ALLAH'a emanettir. Saygılarımla.

  Seçkin AŞICI
  Jeoloji Mühendisi

 6. #5
  Üye
  Üyelik tarihi
  24-08-2013
  Mesajlar
  28
  Download
  0
  Uploads
  0
  Thanks
  3
  Thanked 1 Time in 1 Post
  Ahmet bey zemin sınıflandırılması yapılrıken derste Ts1500 e bakıyoruz.Bahsttiğiniz A,B,C grup ve Z1,Z2...zemin sınıflarını nerden öğrenebilirim?

 7. #6
  Deneyimli Üye
  Üyelik tarihi
  14-08-2007
  Yaş
  33
  Mesajlar
  333
  Download
  0
  Uploads
  0
  Thanks
  105
  Thanked 80 Times in 59 Posts
  Zemin grup ve zemin sınıfları konusunda TS-500 standartında bahsetmez.Zemin ile ilgili konu yer almaz.Zemin ile ilgili sınıf ve grupları Deprem Yönetmeliğindedir.Ahmet Beyin iletisinde kısaltarak bahsettiği Deprem Yönetmeliği'dir.

 8. #7
  Üye
  Üyelik tarihi
  24-08-2013
  Mesajlar
  28
  Download
  0
  Uploads
  0
  Thanks
  3
  Thanked 1 Time in 1 Post
  T.D.Y derken Deprem yönetmeliğini kastettiğini biliyorum.T.D.Y de nasıl sınıfladırılacağı açık olarak anlatılmıyor.Sadece belirli bir zemin grubuna giren zeminlerde kullanılacak olan donatı miktarı ,kesit boyutları gibi ifadeler yer alıyor.
  TS 1500 İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİNDE ZEMİNLERİN SINIFLANDIRILMASI.(Açıp inceleyiniz)
  TS 500 degil!!
  Konu SaniKocabas tarafından (25-11-2013 Saat 19:39 ) değiştirilmiştir.

 9. #8
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  19-04-2006
  Mesajlar
  3.161
  Download
  0
  Uploads
  0
  Thanks
  94
  Thanked 2.151 Times in 1.151 Posts
  Alıntı SaniKocabas Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Ahmet bey zemin sınıflandırılması yapılrıken derste Ts1500 e bakıyoruz.Bahsttiğiniz A,B,C grup ve Z1,Z2...zemin sınıflarını nerden öğrenebilirim?
  tdy2007 nin 6.Bölümü zemin ve istinat yapılarına ayrılmıştır.
  TDY2007 tablo 6.1 ve tablo 6.2 den gurup ve sınıf bilgilerine ulaşıp kullanabilirsiniz.Size TDY2007 NİN linkinide aşagı yazdım.indirip inceleyebilirsiniz.(tdy2007 sayfa no:100)


  http://www.deprem.gov.tr/sarbis/Doc/...BYBHY-2007.pdf  Ahmet ÇELİKKOLLU
  İnşaat Mühendisi
  ESKİŞEHİR

 10. #9
  Deneyimli Üye
  Üyelik tarihi
  14-08-2007
  Yaş
  33
  Mesajlar
  333
  Download
  0
  Uploads
  0
  Thanks
  105
  Thanked 80 Times in 59 Posts
  Sanikocabaş kardeşim deprem yönetmeliğinde yapılan zemin deneyleri sonucunda ortaya çıkan sonuçlara göre hangi grup ve en üst zemin kalınlığına göre hangi sınıf zemin olduğu belirtilmiştir.İletinizi dikkatli okumayadığım için özür dilerim.Fakat sizede ileti üslubunuza dikkat etmenizi tavsiye ederim.

 11. #10
  Üye
  Üyelik tarihi
  24-08-2013
  Mesajlar
  28
  Download
  0
  Uploads
  0
  Thanks
  3
  Thanked 1 Time in 1 Post
  H.aydoğdu yanlış anlaşıdıysam özür dilerim.İletide size karşı herhangi bir kastım yoktu.Fakat o şekilde anlaşılıyorsam bundan sonra daha dikkat ederim.

1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 04-06-2015, 15:01
 2. 4+zemin Kat (6daire+zemin+2dükkan) Bina Yapımı
  By ish06 in forum Teklif Al/Ver
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 05-10-2012, 17:59
 3. 4+zemin Kat (6daire+zemin+2dükkan) Bina Yapımı
  By ish06 in forum İşçilik, Malzeme ve Birim Fiyat
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 23-09-2012, 19:35
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 10-07-2012, 02:35
 5. Zemin Mekanigi ( Zemin )
  By muratbaris in forum Makale & Tez
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 29-03-2008, 16:18

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •