Takip et: @yapisal

1. Sayfa - Toplam 3 Sayfa var 123 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 22

Konu: Zemin Mekaniği Deneyleri - FuuLL !

 1. #1
  Yapı Mühendisi
  Üyelik tarihi
  09-04-2006
  Mesajlar
  73
  Download
  0
  Uploads
  0
  Thanks
  2
  Thanked 225 Times in 11 Posts

  Wink Zemin Mekaniği Deneyleri - FuuLL !

  Kaya ve Zemin Mekaniği Deneyleri

  Kaya-zemin mekaniği deneyleri; baraj ve HES projelerinin istikşaf, master plan, fizibilite ve kesin proje aşamalarında büyük inşaat yapılarının projelendirilmesine yönelik olarak arazide (yerinde ) ve laboratuvarda gerçekleştirilen deneysel çalışmalar, proje hesaplamalarında gerekli mühendislik parametrelerini elde edilmesini kapsamaktadır.

  Bu çerçevede, laboratuvarda ve arazide (yerinde ) gerçekleştirilen kaya ve zemin mekaniği deneylerinin başlıcaları şunlardır:  LABORATUVAR DENEYLERİ

  A – Kaya Mekaniği Deneyleri


  1.Kayalarda Tek Eksenli Basınç Dayanımı Testi : Kayalardan alınan silindirik numunelerin tek eksenli yükleme ile basma dayanımlarının tayini (kgf/cm2) ile ilgili bir deneydir.


  2. Kayaların Üç Eksenli Basınç Dayanımlarının Tayini : Silindirik kayaç numunelerinin üç eksenli yükleme ile dayanımlarının tayinine ilişkin bir deneydir. Bu deney ile boşluk suyu basıncı dikkate alınmadan kayaların değişik yanal basınçlarda Makaslama Dayanımları, İçsel Sürtünme Açısı, Kohezyon, Deformasyon Modülü gibi Elastik Özellikleri ile dayanımlarının saptanması için gerekli verilerin bulunması sağlanır.


  3.Kayalarda Elastisite Modülü ve Poisson Oranının Tayini : Kayalardan alınan silindirik numuneler üzerinde Elastisite Modülü (E) ve Poisson Oranı’nın Tek Eksenli Basınç Dayanımı deneyi ile hesaplanmasına yönelik bir deneydir.

  Elastisite Modülü : Pratik olarak, yükleme koşulları altında bir kayacın gösterdiği Gerilme-Deformasyon oranıdır. Sayısal olarak Gerilme-Deformasyon eğrisinin tanjant veya sekand eğimi olarak tanımlanır.

  Poisson Oranı : Kayaçta birim gerilme altında oluşan birim boy değişimidir.


  4. Kayaçların çekme dayanımının dolaylı yöntemle tayini

  5. Kayalarda Aşınma Direnci (Los Angeles) Deneyi : Kayalarda (agregalarda) Los Angeles deney aleti ile aşınma dayanımının bulunmasına ait bir deneydir.


  6. Nokta Yükleme Dayanımı (Point Load) Deneyi : Kayaların Nokta Yükleme Dayanım İndekslerinin tayinine ilişkin bir deneydir. Farklı karot çaplarında numuneler ile eksensel ve şekilsiz kaya numunelerinde uygulanabilir (kgf/cm2).


  7. Kayaların Özgül Ağırlık ve Su Emme Yeteneği : Kayaların su emme yetenekleri ile özgül ağırlığının tayinine ilişkin bir deneydir.


  8. Kayalarda Porozite Deneyleri : Kayaların gözenekliliğine paralel olarak gelişen bir özellik olan geçirimliliğinin saptanmasına ait bir deneydir.


  9. Dayanıklılık İndeksi (Slake Durability) Testi : Kayaçların kuruma ve ıslanmadan sonra zayıflama ve dağılmaya karşı gösterdiği dayanıklılığın tayin edilmesidir. Yüzde olarak ifade edilir.

  B – Zemin Mekaniği Deneyleri


  1. Atterberg Limitleri : Öncelikle ince taneli zeminlerin kıvam durumlarının sınırlarını belirler.

  Likit Limit : Zeminlerin plastik halden likit hale geçtiği deney sonucunda, elde edilen su içeriği değeri olarak tanımlanabilir. Yüzde olarak ifade edilir (WL).

  Plastik Limit : Zeminin plastik halden katı hale geçtiği deney sonucunda, elde edilen su içeriği değeridir. Yüzde olarak ifade edilir (WP).

  Büzülme Limiti : Daha fazla su kaybının zeminin hacminde bir azalmaya neden olmadığı koşuldaki su içeriğidir. Yüzde olarak ifade edilir.


  2.Konik Penetrometre İle Likit Limit Tayini


  3. Zeminlerde Tane Boyu Dağılımı : Zemini oluşturan, boy ve şekil bakımından farklı olan tanelerin dağılış şekil ve miktarlarının belirlenmesi için yapılan işlemdir. Deney İki yöntemle gerçekleştirilir.

  Elek Analizi : Çakıl ve kum boyutundaki iri sayılabilecek taneciklere uygulanır.

  Hidrometri Analizi : Silt ve kil boyutundaki ince taneciklere uygulanır.

  4.Zeminlerde Su İçeriğinin Tayini : Zeminin sınıflandırılması amacı ile laboratuvarda “Etüv Kurutma Yöntemi” ile zeminin su içeriğinin hesaplanmasına ilişkin bir deneydir. Yüzde olarak ifade edilir.

  5.Zemin Tanelerinin Özgül Ağırlığının Tayini : Belirli bir sıcaklıktaki zemin tanelerinin havadaki ağırlığının, belirli bir sıcaklıktaki ve aynı hacimdeki saf suyun havadaki ağırlığına oranıdır.

  6.Geçirimlilik (Permeabilite) Deneyi : Zeminlerin geçirgenlik katsayılarının belirlenmesine ilişkin bir deneydir. ( K=cm/sn) . İki yöntemle belirlenebilir:

  Düşen Seviyeli Geçirgenlik : Orta ve az geçirimli olarak adlandırılan killi veya siltli zeminlerde uygulanır.

  Sabit Seviyeli Geçirgenlik : Büyük geçirgenlik gösteren kumlu ya da çakıllı zeminlerde uygulanır.


  7. Kohezyonlu Zeminlerde Tek Eksenli Basınç Dayanımı Deneyi : İnce taneli zeminlerin örselenmemiş ya da yoğurulmuş halde serbest basınç dayanımlarının bulunması ile ilgilidir. Basit tek eksenli sıkışma testinde silindirik bir zemin örneğinin yenilmesi anında,birim alana etkiyen yük olarak tanımlanır. (kgf = kPa)


  8. Kohezyonlu Zeminlerde Üç Eksenli Basınç Dayanımı Deneyi


  9. Zeminlerde Tek Eksenli Konsolidasyon Deneyi : Yanal deformasyonu önlenmiş olan suya doygun, disk biçiminde ve örselenmemiş bir zemin numunesinin alt ve üst yüzeyinden drenaj sağlanarak, düşey ve eksensel bir basınç altında konsolidasyon miktarı ve konsolidasyon hızının ölçümü esasına dayanan bir deneydir. (Konsolidasyon Katsayısı Cv = cm2/sn)


  10. Zeminlerde Sıkıştırılma (Kompaksiyon) Deneyi : Zeminlerde “Kuru Birim Hacim Ağırlık” - “Su İçeriği” ilişkisinin kompaksiyon deneyi ile tayinine ilişkin bir deneydir. Sonuçta Max. Kuru Birim Hacim Ağırlığı (mg/m3) ile Optimum Su İçeriği (%) ile ifade edilir.

  11. Zeminlerde Konsolidasyonlu Drenajlı Kesme Deneyi (Shear Test) : Zeminlerin direkt makaslama ile konsolidasyonlu drenajlı makaslama dayanımlarının tespiti yapılır. Bu deney bozulmamış veya yoğrulmuş tüm zemin malzemeler üzerinde uygulanabilir (kN/m2).

  12.Kaliforniya Taşıma Oranı (CBR) Tayini

  13.Laboratuvar Kanatlı Kesme Deneyi (Wane) : Kohezyonlu zeminlerin laboratuvarda kayma dayanımlarının saptanmasında kullanılır ( c = kN/m2).

  Ali OĞUZ,Ç.Ü.JEOLOJİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ
  Konu YapisalAdmin tarafından (25-10-2006 Saat 23:06 ) değiştirilmiştir.

 2. The Following 2 Users Say Thank You to Ömer UYSAL For This Useful Post:

  hakndemir (12-11-2008), sniffer (15-05-2008)

 3. #2
  Yönetici Mühendis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  08-04-2006
  Yaş
  38
  Mesajlar
  1.524
  Download
  0
  Uploads
  0
  Thanks
  5
  Thanked 304 Times in 139 Posts
  Uzun bir çalışma sonucunda güzel kaynaklar çıkarmışsın. Yorulduğuna değmiştir umarım. Çalışmalarında başarılar dilerim Ömer... Ayrıca bu deneylerini de bizlerle paylaştığın içinde tekrardan teşekkür ederim.
  Bilgi paylaştıkça çoğalır.
  Lütfen forum kurallarını okuyunuz.
  Soracağınız soruyu önce forumda arayınız.
  Bulamadığınız takdirde forumda sorunuz.
  Teşekkür etmek için lütfen botununu kullanınız.
  Türkçe karakterler kullanmaya özen gösteriniz.
  Büyük harflerle konu açmayınız.
  Açtığınız konular da lütfen kaynak belirtiniz.
  Forumda Mp3. Crack vb. dosyalar paylaşmak yasaktır.
  [[[ Mühendis ]]]

 4. #3
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  09-10-2006
  Mesajlar
  1
  Download
  0
  Uploads
  0
  Thanks
  0
  Thanked 0 Times in 0 Posts
  sayın ömer uysal benim aldığım zemin mekaniği proje konusu (geleneksel yöntemlerle zeminlerin su muhtevalarının belirlenmesinde ''açık ocakta kurutma ve infrared lambası altında kurutma'' yöntemleri) ni bulmamda yardımcı olurmusunuz....

 5. #4
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  29-04-2006
  Mesajlar
  5
  Download
  0
  Uploads
  0
  Thanks
  2
  Thanked 1 Time in 1 Post
  bana çok acil lazim...atteberg limitleri..kıvam limitleri deneyleri...sen bu paylaşımları rapidshare falan koy..çoooook acil...teşekür ve ricalarımla....
  Konu emirlik tarafından (28-11-2006 Saat 19:21 ) değiştirilmiştir.

 6. #5
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  13-10-2006
  Mesajlar
  4
  Download
  1
  Uploads
  0
  Thanks
  0
  Thanked 0 Times in 0 Posts
  beyler hidrolik deneyi zemin mekaniği deneyi agrega deneyleri hepsi türkiyenin deney portakalı adlı web sayfasında yardımcı olabildiysem teşek kurler

 7. #6
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  26-11-2006
  Mesajlar
  1
  Download
  0
  Uploads
  0
  Thanks
  0
  Thanked 0 Times in 0 Posts
  wane deneyi ile ilgili geniş bir bili lütfen rica edıorum msnım gu_ru_53@hotmail.com yollarsanız sevıırım tşk

 8. #7
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  21-05-2006
  Mesajlar
  16
  Download
  0
  Uploads
  0
  Thanks
  0
  Thanked 0 Times in 0 Posts

  lütfen yardım

  Arkadaşlar elinde Silindir yarma deneyi ve Üç Nokta Yüklemesi Deneyi var mı?

 9. #8
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  30-04-2007
  Mesajlar
  2
  Download
  0
  Uploads
  0
  Thanks
  0
  Thanked 0 Times in 0 Posts
  herkese mrb arkadaşlar bitirme ödevim hakkında yardımcı olbilirmisiniz. ödevim zemin mekaniği hakkında ödevim konsolidayon deneyi ve kohezyonlu ve kohezyonsuz zeminler hakkındabilgi ve bu 2 zemin arasında ki farkları araştırıyorum. yardımcı olusanız sevinirim.eğer sizin elinizde yeterli mikterda döküman varsa emailme yollarmısınız. mimarox@gmail.com ve tavsiye edebileceğiniz bir kitap varmı. şimdiden teşekürler.

 10. #9
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  28-09-2006
  Mesajlar
  2
  Download
  0
  Uploads
  0
  Thanks
  0
  Thanked 0 Times in 0 Posts
  bu bilgilere ulaşabileceğimiz bir link olsaydı daha doş olmazmıydı acaba

 11. #10
  Forum Yöneticisi Yönetici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  08-04-2006
  Mesajlar
  2.227
  Download
  0
  Uploads
  18
  Thanks
  71
  Thanked 832 Times in 306 Posts
  Arkadaşlar hangi deneylere ihtiyacınız var ?

1. Sayfa - Toplam 3 Sayfa var 123 SonuncuSonuncu

Benzer Konular

 1. Parsel Bazinda Zemin Etütleri Ile Ilgili
  By saltukbugra in forum Geoteknik (zeminler, İstiad duvarları)
  Cevaplar: 11
  Son Mesaj: 17-03-2009, 22:14
 2. zemin etütlerinin hazırlanması konusunda deprem şurası raporu ve önerileri
  By saltukbugra in forum Geoteknik (zeminler, İstiad duvarları)
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 30-01-2009, 22:54
 3. Karayolu yolboyu mühendislik yapıları için afet yönetmeliği
  By saltukbugra in forum Geoteknik (zeminler, İstiad duvarları)
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 30-01-2009, 22:46
 4. zemin mekaniği tane çapı
  By avniurgan in forum Geoteknik (zeminler, İstiad duvarları)
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 17-01-2009, 00:58
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-11-2007, 09:04

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •