Takip et: @yapisal

Gösterilen sonuçlar: 1 ile 4 ve 4

Konu: ETABS'te sıcaklık analizi sonucunda elemandaki gerilme (ve çekme) gözükmüyor

Üye
    Download
    0
    Uploads
    0
    Thanks
    2

ETABS'te sıcaklık analizi sonucunda elemandaki gerilme (ve çekme) gözükmüyor

İzostatik basit bir kiriş üzerine deneme yapıp ETABS'in sıcaklık analizi özelliğini el hesabıyla karşılaştırmak istedim.
    Analiz sonucunda ötelemeyi gösteriyor ve doğru gösteriyor, ancak eleman içerisindeki çekme kuvveti ve gerilme değerleri her yerinde 0 gözüküyor.
    Sonuçlara bakarken doğru load case'i seçip bakıyorum ama hem iç yükler 0 hem de mesnet reaksiyonları 0.
    Sorun nerede acaba?

Özel Üye
    Download
    0
    Uploads
    0
    Thanks
    45
    Mesnetin biri kayıcı mı?

Üye
    Download
    0
    Uploads
    0
    Thanks
    2
    biri kayıcı biri sabit. 0 kuvvet gözükmesi sonradan mantıklı geldi. içsel bi durum olduğu için ve karşı çıkan duvar gibi bi şey olmadığı için 0 oluyor. iki mesneti de sabit yapınca istediğim değeri elde ettim.

Ancak şimdi yeni bir sorun var, bu sefer de 8x8'lik, 4 kolon 4 kiriş ve 1 döşemeden oluşan, ankastre mesnetlerle bağlı bir çerçeve üzerinde sıcaklık analizi yaptım, bu sefer gene her şey 0 çıktı. Bu sefer bi yanlışlık var bence ama çözemedim

edit: döşemeyi semi-rigid diyaframlı yapınca sorun çözüldü, ama teorik olarak ne fark ettiğini anlayabilmiş değilim. ne yaptığımı tam olarak bilmeden yapmış oldum.

bir de sıcaklık yüklemesini de yük kombinasyonlarına eklediğimde taban kesme değerlerinin 2 katına çıkması normal mi acaba (aynı model için)? ETABS hesabı doğru yapıyor gibi görünüyor. ama bir yerde bir yanlışlık var keşke yardımcı olabilecek birisi çıksa.
    Konu stargazer tarafından (23-09-2016 Saat 13:20 ) değiştirilmiştir. Sebep: yeni gelişme

Özel Üye
    Download
    0
    Uploads
    0
    Thanks
    45
    Etabs'ı bilmem sıcaklık yüklemesi ile çok fazla hesap yapmadım ama bildiğim ( tahmin edebildiğim ) kadarı ile katkıda bulunayım. Rijit diyafram demek döşemenin kendi düzleminde şekil değiştirme yapmaması yani uzayıp kısalmaması, yamulmaması anlamına geliyor; ; Etabs ta döşemeyi kirişlere rijit olarak bağlıyorsa onlarda uzayamaz kısalamaz, dolayısı ile sıcaklık artışı veya azalmasından dolayı bir boy uzaması veya kısalması olmaz, iç kuvvetler de sıfır olur. Deprem ve düşey yüklerdeki kiriş hareketleri döşeme düzlemi dışında oluyor. Sıcaklığı yük kombinasyonlarına ekleyince taban kesme kuvvetinin iki katına çıkmaması gerekiyor. Sıcaklık sonucu döşemenin ve kirişlerin dört bir tarafa uzadığını düşünelim, sağdaki kolonlar sağa, soldaki kolonlar sola ötelenir, yani toplam taban kesme kuvvetine sıcaklığın katkısı sıfır olmalı. Ama eleman bazında yani tek bir kolonu ele aldığımızda kesme kuvveti sıcaklık ile iki katına çıkar mı bilemem, döşeme ağırlığı , verilen sıcaklık farkı değeri önemli.