Takip et: @yapisal

1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 11

Konu: Kapalı çıkmada kiriş olmalı mı?

Uzman Üye
    Download
    0
    Uploads
    0
    Thanks
    137

Kapalı çıkmada kiriş olmalı mı?

Deprem yönetmeliği ve TS500 deki betonarme yapı için sistem ve eleman koşullarını sağlayabilmek için paket programlar kullanmak kaçınılmaz oluyor.
    Betonarme yapı mühendisleri de bu paket programlardan en az birini kullanıyor.
    Bu programlar yapı modeline bakılmaksızın direkt rijit diyafram kabulü yapılıyor.
    Özellikle eşdeğer deprem yükü hesabı için oldukça gerekli bir kabul. Kat döşemesi iki yönde ötelenme ve bir yönde dönme yaptığı varsayımına göre hesaplar yapılıyor.Buraya kadar herşey güzel de kapalı çıkmalarda kolon aralarına kiriş atılmadığını, kolonun her iki yönden çerçeveye bağlanmadığı yapı sistemlerinin uygulandığını görünce aklım karışıyor.
    Hesapta rijit diyafram döşemeye bağlı bu kolon tüm sistemle beraber aynı şekilde öteleniyor ve hesap sonucunda kolon kesit tesirleri , hesaba esas N-M çiftleri normal düzeyde çıkıyor...
    Ama gerçekte kolon bu şekilde mi davranış gösteriyor ?
    Bence hayır.
    Bu kolon diğerlerine göre gelen yükü sisteme aktaramadığı için muhakkak daha fazla deplasman yapacak , kesit tesirleri diğerlerine göre çok fazla olacaktır.Özellikle ilgili doğrultuda ikinci mertebe momentleri çok fazla olacak , yapının durumu, kat sayısı gibi parametrelere bağlı olarak proje depremi altında önemli hasarlar oluşabilecektir.
    Özellikle yeterli proje denetiminin olamadığı bölgelerde bu uygulama çok fazla yapılıyor.Veya projede kiriş olmasına karşın şantiyede yapılmayan bir çok yeni yapı var, yapılmaya da devam ediyor.
    Tamam biz genciz çok fazla proje tecrübemiz yok hatalar yapabiliriz ama mesleğinde tecrübeli bazı meslektaşlarımızında bu uygulamaları yaptığını görüyorum.
    Bu sorunu çözmek için neler yapılabilir ?

Salih PEHLİVAN İnş.Müh. (PAÜ-04)

Üye
    Download
    0
    Uploads
    0
    Thanks
    0
    kapalı çıkmalar hep yurdum mühendisi veya mimarı tarafından sadece müteahhite veya malsahibine yer arttırmak için yapılan saçmalığın daniskası(kirişsiz yapılan)bence kirişsiz veya asmolen çözüm haricindekiler biraz saçma...
    ilgili yönetmeliklerde döşemenin rijit bir şekilde moment aktardığı ispatlanması lazım demekte.ben ispatlyan ve ona göre tasarım yapan ama bunu şantiyelerde adam akıllı uygulayabileni göremedim.kapalı çıkma çözümünü genelde ben 12 cm lik bir döşemede 25/36 bi kirişle aşmaya çalışıyorum fakat 25/36 lık kirişin aktaramıyacağı durumlarda standart kirişimi kullanıyorum.yada asmolen yapıyorum.

Konu Yöneticisi
    Download
    0
    Uploads
    0
    Thanks
    9
    Alıntı abacı Nickli Üyeden Alıntı
    kapalı çıkmalar hep yurdum mühendisi veya mimarı tarafından sadece müteahhite veya malsahibine yer arttırmak için yapılan saçmalığın daniskası(kirişsiz yapılan)bence kirişsiz veya asmolen çözüm haricindekiler biraz saçma...
    ilgili yönetmeliklerde döşemenin rijit bir şekilde moment aktardığı ispatlanması lazım demekte.ben ispatlyan ve ona göre tasarım yapan ama bunu şantiyelerde adam akıllı uygulayabileni göremedim.kapalı çıkma çözümünü genelde ben 12 cm lik bir döşemede 25/36 bi kirişle aşmaya çalışıyorum fakat 25/36 lık kirişin aktaramıyacağı durumlarda standart kirişimi kullanıyorum.yada asmolen yapıyorum.
    haklısın abacı arkadaşım..maalesef yer kazanmak için yapmak zorunda kalıyoruz..ama deprem kuvvetleri açısından tehlikeli bir durum..mimariden dolayı mecbur kalıp çözmek zorunda kalıyoruz..
    '''Soylesem tesiri yok,Sussam;gonul razi degil'''

Üye
    Download
    0
    Uploads
    0
    Thanks
    0
    mimari açıdannnnnnnnn
    yanlış anlama benim tüylerim ürperiyor....neden mimarın estetiği bozulunca savaş çıkyorda betonarmenin statiği bozulunca su kımıldamıyorrr...

Konu Yöneticisi
    Download
    0
    Uploads
    0
    Thanks
    9
    [QUOTE=abacı]mimari açıdannnnnnnnn
    yanlış anlama benim tüylerim ürperiyor....neden mimarın estetiği bozulunca savaş çıkyorda betonarmenin statiği bozulunca su kımıldamıyorrr...[/QUOTE

bence Türkiye gerçeği desek daha doğru olur,yani sen de biliyorsun mecbur kalıyoruz mimariye..
    '''Soylesem tesiri yok,Sussam;gonul razi degil'''

Üye
    Download
    0
    Uploads
    0
    Thanks
    0
    kesinlikle haklısın ama biz inşaatçılar hep mi birbirimizi arkadan vuracağız.nereye giderseniz gidin mimarlar hep birliktir.doktorlar gibi....ama biz....

Kıdemli Üye
    Download
    0
    Uploads
    0
    Thanks
    0
    Ben Mimarım ve suana kadar hiç kirişsiz kapalı veya açık cıkma yapmadım zaten yapılmasısa imkansız cunku cizim programları izin vermiyor boyle birşeye...VE eğer yapının imarında kapalı çıkma hakkı veriliyorsa bu kullanılır bu ne mimar nede mühendis işidir...

İnşaat Mühendisi
    Download
    0
    Uploads
    0
    Thanks
    156
    Tam da bu konu ile ilgili elimde bir döküman var.
    Umarım faydalı olur.

Mevcut Yapıların Deprem Yüklerine
    Karsı Güçlendirilmesi
    Çıkmalı binaların depreme karsı
    güvensizligi ve
    mevzuatta düzeltilmesi gereken
    hususlar.
    Doç. Dr. Seyit Ali Kaplan
    !stanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi

http://s24.simpleupload.de/fbde8e43f...nalar.pdf.html

Turkcepaylasta bir problem olmalı linki yeniledim
    Selamlar
    Konu zamora tarafından (14-11-2006 Saat 15:47 ) değiştirilmiştir.

Kıdemli Üye
    Download
    0
    Uploads
    0
    Thanks
    0
    zamora gönderdiğin linkten alamadım dosyayı yenileme veya baska bir link vermen münkünmü acaba?

İnşaat Mühendisi
    Download
    0
    Uploads
    0
    Thanks
    156
    Link yenilenmiştir. Orada yazdım ama düzelttiğimi "BUGÜNKÜ MESAJLARDAN" görebilesiniz diye buraya da yazıyorum.

1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu