Takip et: @yapisal

Gösterilen sonuçlar: 1 ile 8 ve 8

Konu: AutoCAD Architecture nedir ?

 1. #1
  Forum Yöneticisi Yönetici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  08-04-2006
  Mesajlar
  2.227
  Download
  0
  Uploads
  18
  Thanks
  71
  Thanked 832 Times in 306 Posts

  AutoCAD Architecture nedir ?

  Diğer adıyla AutoCAD® Architecture özellikleri;

  AutoCAD Architecture , mimari tasarım ve projelendirme için geliştirilen AutoCAD tabanlı bir yazılımdır. Amacı, geleneksel CAD sistemlerindeki mimari çizime yönelik hamaliye ve tekrarları ortadan kaldırarak tasarıma ve projelendirmeye zaman ayırabilmenizi sağlamaktır. İster 2, ister 3 boyutlu çalışın, AutoCAD Architecture size, düşüncelerinizi yaşama kolaylıkla geçirebilmek için araçlar sunar.
  Mimari proje sürecinin tümünü kapsayan AutoCAD Architecture ile tasarımdan dokümantasyona bir mimari model üzerinde çalışırsınız. Proje Yönetimi'ne yönelik özellikleri sayesinde, katlar, planlar, görünüşler, detaylar ve paftalar arasındaki ilişkiler otomatik olarak kurulur. Model tabanlı tasarım, hem zaman kazandırır, hem de proje verilerinin farklı çizim tiplerine aktarılması sırasında doğabilecek hataları ortadan kaldırır. Siz 2 boyutlu planı çizerken 3 boyutlu mimari model kendiliğinden oluşur. Kesit, görünüş, ve perspektifler bu modelden otomatik olarak elde edilir. Model ve uygulama çizimleri bağlantılıdır. Birinde yapılan değişiklik tümünde yapılmış demektir. Metraj listeleri de modelden üretilir ve dinamiktir. Projeye eklenen veya değiştirilen bir kapı, kapıların listelendiği tabloya otomatik olarak yansır.
  Çizgi, yay, yüzey gibi geometrik nesneler yerine kapı, pencere, merdiven gibi mimari nesneler ile çalıştığınız için tasarım ve uygulama paftalarının üretimi çok daha kolay ve hızlıdır. Bu "akıllı" mimari nesneler biçim ve işlevlerini bilirler ve ona göre davranırlar. Örneğin bir duvar üzerine pencere veya kapı yerleştirdiğinizde, boşluğu kendiliğinden açılır. Duvarın yeri değiştirildiğinde, üzerindeki elemanlar da onunla birlikte yer değiştirir. Akıllı mimari nesneler üretkenliğinizi artırır.
  AutoCAD Architecture ile sunum hazırlamak da çok kolaydır. Perspektifler modelden otomatik olarak üretildiği için kolaylıkla elde edilir. "Akıllı" mimari nesnelere eklenen malzeme bilgisi ve yazılımla birlikte gelen gelişmiş görselleştirme aracı VIZ Render sayesinde tasarımın başlangıcından sunumuna kadar her aşamada, görselleştirmeler hızla hazırlanabilir. Malzeme dokuları, ışık ve kamera ayarları ile fotoğraf gerçekliğinde görüntüler elde edilebilir, gün ışığı analizi ve canlandırmalar yapılabilir.
  Mimar ile mimar, mimar ile mühendis, mimar ile yüklenici ve mimar ile müşteri arasındaki iletişim ve takım çalışması, AutoCAD Architecture 'un araçlarıyla kolaylıkla sağlanır. DWG tabanlı olduğu için AutoCAD kullanılan diğer disiplinler (statik, elektrik, tesisat, vb.) ile veri paylaşımında sorun yaşanmaz.
  AutoCAD'in gücü, kullanım kolaylığı ve yaygın destek ağı ile AutoCAD Architecture , projenizin büyüklüğü ne olursa olsun mimari tasarımdan uygulama çizimlerine giden sürecin tümünde hızlı ve kaliteli çözümler sunar.

  AutoCAD® Architecture 2008 Yeni Özellikler


  AutoCAD Architecture 2008 ile gelen yeniliklerden başlıcalıları aşağıda özetlenmiştir.

  AutoCAD’ den geçiş yapan kullanıcılar için geliştirilmiş Yardım Sistemi

  AutoCAD’ den AutoCAD Architecture’ a geçiş işlemini basitleştirebilmek için “Yardım” sistemi geliştirildi. Aşağıdaki Yardım bileşenlerinin eklenmesiyle, geçmişte AutoCAD tecrübesi yaşamış yeni kullanıcıların ara vermeden AutoCAD Architecture ile çalışabilmesi sağlandı. (Bkz. Şekil 01)  · Temel işlemler videoları
  · Farklı bilgi seviyeleri için öğrenme kaynakları
  · Kullanıcı ara yüzü tanıtımı
  · Tipik mimari işlemlerin nasıl yapıldığını gösteren web sunumları
  · Başlangıç kılavuzları

  Şekil 01 Karşılama ekranı

  AutoCAD Architecture 2008, heyecan verici yeni AutoCAD 2008 özelliklerini alarak, bazı özel AutoCAD Architecture ihtiyaçlarına göre adapte eder. Dokümantasyon

  · Notasyon Ölçeklendirme


  AutoCAD Architecture, notasyon yerleştirilmesi sırasında (örneğin etiketler) notasyonu uygun bir şekilde ölçeklendirme işlemini sağlamaktaydı. Artık görünüm penceresinde ölçek değiştiği zaman, bu notasyon objeleri ölçeğe uygun olarak boyutlandırılabilir.
  Model ortamında çizime notasyonlar yerleştirdiğinizde, notasyonları çeşitli yerleşim görünüm pencerelerinde ve model ortamında boyutlandırma işlemini otomatik hale getirebilirsiniz. Yazılar, öncü çizgiler, ölçüler, alan pozları, kot sembolleri, taramalar, bloklar, etiketler, çok görünümlü bloklar, ek özellik tanımları (attribute definitions) ve tablolar ölçeğe göre boyutları değişebilen nesnelerin başlıcalılarıdır. Artık, aynı çizimde farklı boyutlarını gösterebilmek için notasyonları ya da blokları kopyalamak gibi zaman alan ve hataya neden olabilecek metotları kullanmak zorunda kalmayacaksınız.
  Şekil 02’de aynı çizimdeki iki görünüm penceresinde aynı notasyon objelerinin farklı ölçeklerde nasıl görüntülendiğini görebilirsiniz.

  Şekil 02 Otomatik Notasyon Ölçeği
  · Alanlar


  Otomatik Alan Oluşturma Arayüzü
  AutoCAD Architecture 2008 sürümünde objeler ve çizgilerden otomatik olarak alan oluşturma yeteneği, “Alan” aracına da uygulanabilir hale getirildi. Önceden alan sırasında kullanılan iletişim kutusuna artık ihtiyaç duymayacaksınız. Ayrıca önceden belirlenebilen bazı seçenekler ile (örneğin alan stilini belirlemek) alan oluşum işlemini hızlandırabilirsiniz. (Bkz. Şekil 03)

  Şekil 03 Otomatik Alan oluşturma seçenekleri

  Otomatik İlişkili Alanlar
  AutoCAD Architecture 2008 alan nesneleri, alanı çevreleyen diğer nesnelerle (duvarlar, döşemeler, giydirme cepheler vb) ilişkili olma yeteneğine sahiptir. Sınırlar değiştiğinde alan objelerinin güncellenmesini sağlayan güncelleme işlemi, (önceden sağ tıklayarak güncelleme), bu sürümle beraber sınırı oluşturan nesneler değiştirildiğinde otomatik olarak yapılmaktadır.
  Yüzey Boşlukları
  Alan yüzeylerindeki boşluklar, çizim Autodesk Building Systems ya da diğer yapı uygulamalarında kullanılırken yapılan hesaplamalarda önemli olabilir. 2 boyuttan 3 boyuta ötelenerek elde edilmiş alanların ve 3 boyutlu serbest şekilli alanların yüzeylerine boşluklar ekleyebilirsiniz. Otomatik boyutlandırılan bir alandaki boşluklar, onu çevreleyen sınır objelerin boşluklarından otomatik olarak tanımlanırken, otomatik olarak boyutlandırılmayan alan nesnelerine elle boşluklar ekleyebilirsiniz.
  Alan Hesaplama Standardı
  AutoCAD Architecture 2007 deki hacimsel ve birbiriyle bağlantılı alan nesnelerinin yeteneklerine ilave olarak, bu sürümde BOMA (US), SIS ve DIN 277(Alman) gibi alan hesaplama standartları desteği getirilmiştir. Yazılıma dahil edilen kurallar ile, yeni nesne oluşturulması ve mekansal benzerliğe dayalı düzenleme işlemleri sırasında brüt, kullanılabilen ve net alanlar otomatik olarak oluşturulur. (Bkz. Şekil 04)

  Şekil 04 Çizim için geçerli olan kurallar Options/AEC Object Settings sekmesinde ayarlanır

  Temel Format 2004


  Pek çok kullanıcı yapı tasarımlarında ve yapı projelerinde, güncellenmiş MasterFormat2004 versiyonunu kullanmaya başlamaktadır. Artık AutoCAD Architecture, Construction Specifications Institute’s MasterFormat 2004 için ayarlanmış içerik, detay bileşenleri ve keynote veritabanlarını sağlar. Grafiksel Düzenleme

  · Görüntü Modifikasyonu


  Bir görüntü özelliğini değiştirmek için geçilmesi gereken birden fazla iletişim kutusu ve Görüntü Sistemi’nin karmaşıklığı müşteriler için uzun bir süre hayal kırıklığı yarattı. Özellikler paletinde yer alan yeni Görüntü (Display) sekmesi, bir objede ya da onun bileşenlerinde yaptığınız değişikliği grafiksel olarak anında yansıtır. Böylece, grafiksel görüntüyü değiştirmek için geçilen aşamalar azaltılır, temel AutoCAD nesneleri ile ilişki sağlamlaştırılır ve nesnelerle çalışırken karşılaşılan beklenmeyen sonuçlar azaltılır. Kullanıcı ara yüzündeki bu temel değişiklik AutoCAD Architecture’ da görüntü sistemi tarafından kontrol edilen bütün nesneler için geçerlidir. (Bkz. Şekil 05)

  Şekil 05 Görüntü Modifikasyonu

  · Genel Kesme Düzlemini Keşfetmek


  Kesme düzlemi mimari çizimde temel bir kavramdır. Planda hangi nesnelerin görüntülenmesi gerektiğini belirler. Önceki versiyonlarda, genel kesme düzlemini değiştirmek için, Görüntü Yöneticisini açmak, doğru görüntü konfigurasyonunu seçmek, Kesme Düzlemi sekmesine geçmek ve son olarak ayarı değiştirmek gerekiyordu. Bu sürümde, varolan kesme düzlemi ayarı çizim penceresinde durum çubuğunda gösterilmektedir. Görüntü Yöneticisini açmaya gerek kalmadan, sadece kesme düzlemi yükseklik değerine tıklayarak, kesme düzlemi yüksekliğini kolaylıkla değiştirebilirsiniz. (Bkz. Şekil 06)

  Şekil 06 Genel kesme düzlemi

  Proje İş Akışı

  · Sadece Autodesk Abonelikli Kullanıcılar için Çizim Karşılaştırması


  Çizim karşılaştırması size;
  - Çizimlerinizi görsel olarak karşılaştırma,
  - Nesne özelliklerini karşılaştırma,
  - Dwg ile dwg arasında ya da bütün referanslanmış (Xref) yapı içinde karşılaştırma,
  - Autodesk® Revit Structure’ dan export edilmiş AutoCAD® Architecture yapı elemanlarını karşılaştırma
  imkanı verir.
  Bu yeni özellik bir inceleme ve gözden geçirme aracıdır ve karşılaştırılan çizimleri birleştirme ya da güncelleme işlemini yapmaz. (Bkz. Şekil 07)

  Şekil 07 Çizim Karşılaştırması

  Proje Yöneticisi Düzenlemeleri

  Bu sürümde, bazı kullanıcı istekleri Proje Yöneticisi’ ne adapte edildi.
  ·Görünüşler Paftaları Kontrol Eder

  Kullanıcılardan gelen en büyük isteklerden biri, Görünüşlerin Paftalardaki görüntüyü belirleyebilmesi idi. Başlangıçta yapılan bir ayar, aynı zamanda görünüş çizim dosyasındaki katman ayarlarında yapılan bir değişiklik otomatik olarak o görünüşün olduğu paftaya yansıtılır. Proje Ayarları iletişim kutusunda seçilen bir seçenek ile, Görünüş çiziminde yapılan katman değişikliği, onun karşılığı olan paftadaki katman görünüşüne aktarılır. Pafta görünüşündeki katman durumları Görünüş çizimindeki katman durumları ile aynı şekilde görüntülenecektir.
  ·Katman Durumları ve Override

  Bu sürümde, sadece AutoCAD Architecture’ da bulunan Katman Görüntüleri, AutoCAD platformunda bulunan Katman Durumları ile birleştirilerek genel araç seti basitleştirildi. Buna ek olarak, Katman Özellikleri Yöneticisi’nde bulunan sütunları hareket ettirebilir ve gizleyebilir, böylece görüntülenecek bilgiyi kontrol edebilirsiniz. Yeni eklenen sütunlar, katman özellikleri hakkında bilgi verir. Katman özelliklerini ve görünüm pencerelerine atanan override’ ları kontrol edebilmeyi sağlar. Artık Katman Özellikleri Yöneticisi’nin dışından da erişebileceğiniz Katman Durumu Yöneticisi, kaydedilmiş katman durumlarını yönetmek ve düzenlemek konusunda güçlü özellikler sağlar.  Nesnelerin model ortamında ve diğer düzen pencerelerinde sahip oldukları katman özelliklerini korurken, seçilen görünüş pencerelerinde farklı görüntülenmesini sağlayabilirsiniz. Katman özellikleri override ları sayesinde, bir cismi farklı katmanlara kopyalamak ya da referans kopyalarını oluşturmak gibi yorucu ve hataya meyilli yöntemleri kullanmak zorunda kalmayacaksınız. Bunların yerine, renkler, çizgi tipi, çizgi kalınlığı ve baskı stili gibi özellikleri her görünüş penceresi için ayrı olarak belirleyebileceksiniz. ·Projeye APJ Dosyasından Ulaşabilmek ve Diğer Müşteri İstekleri

  Müşterilerden gelen küçük isteklerle, artık Windows Explorer arayüzünde .APJ dosyasına ya da masaüstünde oluşturulan kısa yoluna tıklayarak bir Proje Yöneticisi projesine ulaşabilirsiniz. Gerçekleştirilen bir başka küçük istek de Proje Yöneticisi çubuğunda şu anki projenin ismini görebilmektir. (Bkz. Şekil 08)


  Şekil 08 Proje Yöneticisi ve Proje İsmi

  ·IFC Import/Export

  AutoCAD Architecture, artık versiyon 2x3 IFC dosyalarını ihraç ve ithal etme sertifikasına sahiptir. Eğer versiyon 2x2 ve versiyon 2x IFC dosyaları, 2x3 versiyonları ile uyumlu ve IFC 2x3 uyumluluğunu kontrol edebileceğiniz uyarlama anlaşmasına göre tutarlı ise, AutoCAD Architecture’ a ithal edilebilirler. The Industry Foundation Classes (IFC) dosya formatı, farklı yazılımlar arasında birlikte çalışılabilecek bir çözüm sağlar. Yapı nesnelerini ve onların özelliklerini ithal ve ihraç ederken doğruluğu kanıtlanmış, uluslar arası standartlar kullanılarak işlem yapılır.


  IFC formatını kullanarak, çizimi IFC-sertifikalı ve DWG formatını kullanmayan bir programa ihraç edebilir, o programı kullanarak çizimi açabilir ve esasında o programla yapılmamış olsa da çizim üzerinde çalışabilirsiniz. (Bkz. Şekil 09)

  Şekil 09 IFC import/Export


  Buna benzer olarak IFC formatlı bir dosyayı ithal edebilir, DWG dosyası oluşturur ve AutoCAD Architecture 2008’ de bu dosya ile çalışabilirsiniz. (Bkz. Şekil 10)

  Şekil 10 IFC import

  Görselleştirme

  AutoCAD Architecture 2007 ile Mental Ray render motoru, AutoCAD’ in ve dolayısı ile AutoCAD Architecture’ un temel kaplama (Render) kapasitesi ile yer değiştirdi. AutoCAD Architecture 2008 ile temel render ortamında yapılan bu çalışma devam etti ve VIZ Render’ın yeteneklerinden en fazla kullanılanların, AutoCAD Architecture çalışma alanına dahil edilmesi amacı taşındı. Artık gerçek dünyaya benzer fotometrik iç ve dış ışıklandırma, kaplama malzemeleri, daha güçlü malzeme düzenlemesi ve doğasında bulunan AutoCAD ve AutoCAD ailesi ürünlerle uyumluluğu sayesinde, tek aşamalı render ortamında yüksek foto-gerçekliği olan görselleştirmeler yapılabilir hale geldi.
  · Fotometrik Işıklar ve Işık Yayan Cisimler

  Fotometrik ışık kaynaklarını kullanarak sahneleri aydınlatabilir, fiziksel açıdan daha doğru render edilmiş görüntüler elde edebilirsiniz. Fotometrik ışık kaynakları ile, gerçek dünya değerlerine ulaşabilirsiniz. Örneğin, 75-watt ampuller kullanmak istiyorsanız, ışık kaynağını 75watt a ayarlayabilirsiniz.
  · (Procedural Maps)…. Haritaları ve Gelişmiş Işıklandırma

  İlave prosedürel haritalar ve malzemeler için gelişmiş ışık değerlerini değiştirebilme özelliği ile, sadece kaplama haritalarından elde edilenden daha gerçekçi sonuçlara ulaşabilirsiniz. Işıklandırma değerlerini değiştirebildiğiniz gelişmiş özellikler ile, ışık yayma, yansıma ve renk kaymaları gibi değişkenleri ayarlayarak daha fazla gerçeklik elde edebilirsiniz.
  · Eklenti Desteği

  VIZ Render çeşitli içerik eklentilerini desteklediği gibi (örneğin Archvision firmasının RPC Content ve Bionatics eklentileri), AutoCAD Architecture’ da bu eklentileri ve ilave olarak aydınlatma araçları için Simes eklentisini destekler. Daha fazla bilgi için “İçerik Görüntüleyicisi Online Eklentiler Kataloğu”nu inceleyebilirsiniz.
  · Halihazırda Genel İçerik

  Yeni kurulum dosyası İçerik Paketlerini destekleme kabiliyetine sahiptir. Ülkelere özgü içerik paketlerinde bulunan şablonlar, stiller, çok-görünümlü bloklar, araç paletleri, çalışma alanları ve kataloglar artık ürünü yüklerken kurulabilir. AutoCAD Architecture’ un uluslar arası bir versiyonunda, (Birleşik Krallık) UK, Almanya-Avusturya-İsviçre (DA C H), İsveç (Swedish), Norveç (Norwegian), Finlandiya (Finnish) ve Danimarka (Dannish) içeriklerini bulabilirsiniz. Aşağıda AutoCAD Architecture ile gelen içerikten biri, Norveç içeriği, ile hazırlanmış bir görselleştirme bulunmaktadır. (Bkz. Şekil 11)


  Şekil 11 Norveç içeriği ile örnek kaplama

  İlave Geliştirmeler

  Yapısal Elemanın Düzenlenmesi Sırasında Kesme Düzlemi

  Bir başka müşteri isteği de 2006 sürümünde eklenen grip (tutamaç) düzenlemelerinde yapılan iyileştirmelerdir. Bu düzenleme ile, yapı elemanlarında kullanılan grip düzenlemelerinden sonra, kesme düzlemlerinin otomatik güncellemesini kontrol eden bir yapı elemanı stil ayarı sağlanır.
  Başlangıç Deneyimi

  Başlangıç deneyimi, AutoCAD Architecture’ u kullanmaya yeni başlayanlar için, ürünü denemekle geçirdikleri ilk 3 saatte üretken olmalarına yardım etmek amacıyla, öğrenmeye ve anahtar kavramları keşfetmeye yönelik tasarlandı; Başlangıç kılavuzuna linklerin olduğu 8 video, Kullanıcı ara yüzü özeti, Yeni özellikler atölyesi ve AutoCAD ile AutoCAD Architecture karşılaştırma tablosunu inceleme imkanı sağlandı. (Bkz. Şekil 01)
  Kalite ve Performans

  Fark edeceksiniz ki AutoCAD® Architecture’ un bu sürümü kaliteli bir şekilde hazırlandı. Hem ürün üzerinde performansı arttırmaya, hem de çeşitli alanlarda kullanıcılardan alınan Müşteri Hata Raporlarının belirttiği yerlerde iyileştirmelere devam edildi.
  Ve AutoCAD’in hepsi!

  Tabiki AutoCAD® 2008’ de yapılan bütün düzenlemeler ve iyileştirmeler aynı zamanda AutoCAD® Architecture’da da geçerlidir.

  Sistem Gereksinimi


  • Intel© Pentium© IV veya AMD Athlon, 3.0 Ghz ya da üstü (Önerilen)
  • Windows© XP© Professional, Servis Paketi 2 veya üstü (Önerilen); Windows XP Home Servis Paketi 2; Windows Vista Enterprise; Windows Vista Business; Windows Vista Ultimate; Windows Vista Home Premium; Windows Vista Home Basic; Windows 2000 Servis Paketi 4
  • Microsoft® Internet Explorer 6.0 (SP1) veya üstü web görüntüleyici
  • 3 GB RAM (Önerilen); 2 GB RAM (Minimum)
  • 3.1 GB boş sabit-disk alanı (Kurulum özelliklerine bağlı olarak değişir)
  • 256 MB ya da üstü, 1280 x 1024 32-bit renkli video görüntü adaptörü Open GL destekli (Önerilen); 128 MB 1024 x 768 video görüntü adaptörü, Gerçek Renk (Minimum)
  • İşaretleme Cihazı (MS-Mouse uyumlu)
  • DVD-ROM sürücüsü
  Bunlara ek olarak aşağıdakiler de gerekebilir:
  • Yazıcı veya çizici
  • Internet bağlantısı
  • Ses kartı (multimedia öğrenim araçları için)
  • TCP/IP ağ protokolü (yüzer lisans için)


  Rose-Hulman Teknoloji Enstitüsü

  Rose-Hulman Teknoloji Enstitüsü, VOA Associates şirketi tarafından AutoCAD Architecture ve Autodesk VIZ kullanılarak tasarlanan bir eğitim merkezi. 225 çalışanı ile ABD'de beş ofisi bulunan VOA Associates'in Autodesk ürünleri kullanımı ile ilgili detaylı bilgi için

  Iowa Çocuk Projesi

  Iowa Çocuk Projesi, Chermayeff, Sollogub and Poole şirketi tarafından AutoCAD Architecture kullanılarak tasarlandı. Görselleştirmesi Autodesk VIZ ile Visarc şirketi tarafından yapıldı. Tüm dünyada akvaryum projeleri ile tanınan Chermayeff, Sollogub and Poole şirketinin Autodesk ürünleri kullanımı ile ilgili detaylı bilgi için tıklayın.


  Baltimore Ulusal Akvaryumu

  Baltimore'daki akvaryum, Chermayeff, Sollogub and Poole şirketi tarafından AutoCAD Architecture kullanılarak tasarlandı. Görselleştirmesi Autodesk VIZ ile Visarc şirketi tarafından yapıldı. Tüm dünyada akvaryum projeleri ile tanınan Chermayeff, Sollogub and Poole şirketinin Autodesk ürünleri kullanımı ile ilgili detaylı bilgi için tıklayın.


  Löwe Center

  İtalya'da 13.200 metrekarelik bir iş merkezi olan Löwe Center, Bergmeister & Partner EC GmbH-Srl şirketi tarafından, AutoCAD Architecture ve Autodesk VIZ kullanılarak tasarlandı.


  Cincinnati Reds Ballpark

  Cincinnati, Ohio'daki Cincinnati Reds Ballpark projesi, GBBN Architects ve HOK Sports şirketlerine verildi. Sürekli veri alışverişinde bulunmak zorunda kalan iki şirket, tasarım araçları olarak AutoCAD Architecture'ı seçti ve birlikte çalışmada hiç sorun yaşamadılar.  http://www.sayisalgrafik.com.tr/inde...adt/index.html
  Konu Yönetici tarafından (31-05-2007 Saat 20:53 ) değiştirilmiştir.

 2. The Following 3 Users Say Thank You to Yönetici For This Useful Post:

  JanSerey (22-05-2008), olcaysag (22-05-2008), özge34 (07-12-2009)

 3. #2
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  17-07-2006
  Yaş
  35
  Mesajlar
  11
  Download
  0
  Uploads
  0
  Thanks
  1
  Thanked 1 Time in 1 Post
  Daha önce Architectural Desktop olarak isimlendiriliyordu..

 4. #3
  Forum Yöneticisi Yönetici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  08-04-2006
  Mesajlar
  2.227
  Download
  0
  Uploads
  18
  Thanks
  71
  Thanked 832 Times in 306 Posts
  evet ikisi aynı şey zaten

 5. #4
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  05-08-2006
  Mesajlar
  1
  Download
  0
  Uploads
  0
  Thanks
  17
  Thanked 0 Times in 0 Posts
  Merhaba, elinizde bu programla ilgili eğitim dökümanı varsa paylaşabilir misiniz?

 6. #5
  YAPI DANIŞMANI
  Üyelik tarihi
  10-04-2006
  Mesajlar
  2.597
  Download
  0
  Uploads
  3
  Thanks
  390
  Thanked 732 Times in 387 Posts
  programın help bölümünü incelemenizi öneririm..

  autocad firmasının max firmasıyla birleşmesiyle birlikte autocad 2007 de gözle farkedilir şekilde gördüğümüz 3 boyuttaki yenilikler artarak devam ediyor.

  autocad 2008 i kurmayan arkadaşlar varsa kurmalarını oneririm bu anlamda..

  saygılarımla.

 7. #6
  Üye
  Üyelik tarihi
  20-06-2007
  Mesajlar
  27
  Download
  1
  Uploads
  0
  Thanks
  10
  Thanked 6 Times in 3 Posts
  elinizde bu programla ilgili eğitim dökümanı varsa paylaşabilir misiniz?

 8. #7
  YAPI DANIŞMANI
  Üyelik tarihi
  10-04-2006
  Mesajlar
  2.597
  Download
  0
  Uploads
  3
  Thanks
  390
  Thanked 732 Times in 387 Posts
  Alıntı olcaysag Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  elinizde bu programla ilgili eğitim dökümanı varsa paylaşabilir misiniz?
  Burdan Buyrun

 9. #8
  Üye
  Üyelik tarihi
  20-06-2007
  Mesajlar
  27
  Download
  1
  Uploads
  0
  Thanks
  10
  Thanked 6 Times in 3 Posts
  Yok Arkadaşim

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 9
  Son Mesaj: 28-09-2014, 22:36
 2. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 02-09-2009, 08:03
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 15-02-2009, 21:58
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 15-02-2009, 21:49
 5. AutoCAD nedir?
  By bardas in forum Autocad
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 28-06-2007, 12:10

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •